Працюю юристом з 2015 року.
Під зменшенням боргу розуміють його реструктуризацію. Зменшення боргу можливе за кредитним договором. Сторонами такого договору є кредитодавець та позичальник.
В результаті реструктуризації сторони кредитного договору доходять консенсусу про:
- відстрочку виплат по основній сумі заборгованості (кредиту), а також по відсотках;
- складання нового графіку платежів по наявній заборгованості.
Реструктуризація боргу по договору про споживчий кредит регулюється Законом України «Про споживче кредитування». В результаті реструктуризації змінюються умови договору між кредитодавцем та споживачем.
Для зменшення боргу громадянин повинен подати установі від якої отриманий борг заяву в якій вказується за яких обставин виникло погіршення фінансового становища та прикріпити копії підтверджувальних документів. В реструктуризації боргу бере участь кредитор, що надав кошти в борг та інші кредитори при умові, що в цій процедурі бере участь ще кредитна установа, що не пов’язана з боржником.
Для того, щоб розпочати реструктуризацію боргу боржник та кредитор мають укласти договір в якому міститься згода на проведення цієї процедури. Форма договору – письмова.
Законодавство передбачає, що для проведення процедури фінансової реструктуризації в суд звертатися не треба. Проводяться переговори між залученими кредиторами, боржником та його пов’язаними особами.
У випадку якщо виникає спір кредитор, котрий є залученим може звернутися до арбітражу для вирішення конфлікту, подаючи відповідне повідомлення. Спір розглядається на підставі Закону України «Про фінансову реструктуризацію». Скласти таке повідомлення допоможе юрист.
Законодавством встановлено, що боржник може подати заяву про зменшення боргу до секретаріату. Заява приймається лиш у тому випадку якщо щодо боржника немає відкритої справи про банкрутство чи санації боржника.
В заяві міститься:
- дозвіл боржника на те, щоб спір був переданий арбітражу;
- згода залучених кредиторів на проведення реструктуризації боргу;
- інформація про те, що немає відкритої справи про банкрутство чи санації боржника до відкриття справи.
До заяви додаються:
- згода кредиторів, які залучені у процедурі;
- список кредиторів та залучених осіб у процедурі. Зазначається їх адреси та розмір зобов’язання щодо кожного;
- список кредиторів, які є забезпеченими із вказанням їх поштових адрес;
- осіб, що я пов’язаними з боржником із вказанням їх поштових адрес;
- інформація про відкриті судові чи виконавчі провадження щодо особи боржника із зазначенням сторін, номеру справи, найменування суду, що розглядає справу, її опис.
Згода підписується фінансовою установою, якій належить не менше п’ятдесяти відсотків від суми вимог кредиторів до боржника.
Після початку процедури зменшення боргу секретаріат повинен надіслати сторонам повідомлення про те, що процедура розпочата. Повідомлення розміщується на сайті цього секретаріату. В повідомленні містить інформація про найменування сторін, поштові адреси, перелік кредиторів, які були залучені та осіб, які є пов’язаними з боржником, число початку процедури та проведення перших зборів кредиторів.
Процедура зменшення боргу є завершеною якщо:
- план реструктуризації був підписаний;
- відкликання заяви. Таку заяву можна відкликати протягом тридцяти днів з дня її подання;
- поданням незалежним експертом звіту, в якому буде вказано, що діяльність боржника не має перспектив;
- закінчення терміну;
- подання кредиторами заяви секретаріату, що в результаті переговорів не досягнуто згоду.
Зобов’язання повідомляти секретаріат про настання одного з випадку покладається на боржника. Заява реєструється на сайті секретаріату.
Радимо звертатися до юриста, щоб здійснював супровід процедури реструктуризації боргу.