Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на незалежну Україну була оголошена повномасштабна мобілізація, внаслідок чого до Збройних сил країни стали призивати представників різних соціальних груп. Це призвело до збільшення випадків дезертирства та самовільного залишення військової частини, спричинених об'єктивними і суб'єктивними причинами, включаючи психологічний тиск і несприятливі умови служби. Тому важливо усвідомлювати, які наслідки чекають на осіб, які залишили військову службу без дозволу, а також значення юридичного супроводу військового юриста.
Різниця між дезертирством і самовільним залишенням військової частини
Кримінальний кодекс України визначає два різних поняття — самовільне залишення військової частини або місця служби (СЗЧ) та дезертирство, які відрізняються за часовими рамками та умислом.
Самовільне залишення військової частини передбачає повернення військовослужбовця на службу поза встановленими термінами.
Дезертирство також є формою самовільного залишення військової частини, але відрізняється тим, що воїн не має наміру повертатися, і це вважається постійним актом.
Покарання за самовільне залишення військової частини в Україні
В Україні покарання за самовільне залишення військової частини (СЗЧ) залежить від терміну відсутності військового:
- Понад три доби, але не більше місяця — утримання в дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавлення волі на строк до трьох років.
- Понад десять діб, але не більше місяця, або менше десяти діб, але більше трьох діб, якщо вчинене повторно протягом року — штраф від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службове обмеження на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до трьох років.
- Більше одного місяця — позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
- Вчинення дій тривалістю понад три доби в особливому періоді, за винятком воєнного стану, передбачає позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
- СЗЧ або нез’явлення вчасно на службу в бойовій обстановці, а також ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану — позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.
Зараз, оскільки в Україні діє воєнний стан, застосовують саме останній пункт при покаранні.
Покарання за дезертирство
У нормальних умовах в Україні за дезертирство передбачено покарання позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. . Дезертирство зі зброєю або за попередньою змовою групи осіб передбачає позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
У випадку воєнного стану або бойової обстановки за дезертирство передбачено ув'язнення на строк від п'яти до дванадцяти років.
Що не вважається дезертирством або СЗЧ
Самовільним залишенням місця служби не вважаються наступні випадки:
- залишення військової частини з відповідного дозволу командира;
- перебування у відрядженні;
- виконання наказу командира;
- перебування на лікуванні;
- ротація або переміщення;
- перебування на навчанні;
- перебування у відпустці.
Роль адвокатів у справах про дезертирство
У справах про дезертирство роль адвоката є ключовою, оскільки військовий адвокат надає консультацію з військового права, проводить правовий аналіз ситуації та готує необхідні документи. Консультація юриста дозволяє військовослужбовцям зрозуміти свої права та обов'язки, а юридичний захист в суді та інших інстанціях забезпечує справедливий розгляд справи.
За допомогою сервісу юридичних послуг Консультант, можна отримати професійну юридичну допомогу та консультацію з військового права від кваліфікованих військових юристів.
Якщо Вас звинувачують у діях, які можуть бути класифіковані як дезертирство, але Ви впевнені у своїй невинуватості, важливо забезпечити захист своїх прав.
Після початку повномасштабної війни в Україні зросла кількість випадків дезертирства та самовільного залишення військової частини.Розуміння різниці між цими поняттями, а також наслідків, які чекають на військовослужбовців, що порушили закон, є критично важливим. Важливу роль у таких справах відіграє юридичний супровід військових юристів, який забезпечує належний захист прав військовослужбовців. Отримання консультації юриста або адвоката, проведення правового аналізу та юридичний захист можуть суттєво вплинути на результат справи та допомогти уникнути неправомірного покарання. Військовий юрист онлайн, юрист в умовах війни, адвокат для військових, учасник бойових дій, військовий юрист, юрист для військових.