Юрист з десятирічним стажем роботи. Займаюсь складанням договорів, написанням претензій та позовів, супроводжую виконавчі провадження, складаю установчі документи для юридичних осіб, займаюсь державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також надаю послуги адвоката у сферах цивільного та господарського права.
Передмова
У 2023 році почастішала роздача повісток на вулицях. Їх вручення зазвичай виглядає так: до вас підходить людина, одягнена в військову форму, просить пред'явити паспорт та відразу виписує повістку на прибуття до територіального центру комплектування.
Більшість людей без заперечень виконує всі вимоги військового, та погоджується отримати від нього повістку. Однак законом передбачені спеціальні умови перевірки документів протягом воєнного стану, які необхідно знати громадянину для дієвого захисту своїх прав від незаконних дій.
Розглянемо ці умови детально.
Законні підстави перевірки документів
Закон України «Про правовий режим воєнного стану» надає військовому командуванню (спільно з військовими адміністраціями) значні повноваження зі здійснення заходів, спрямованих на зміцнення безпеки під час війни. До таких повноважень належать:
-
встановлення особливого порядку в'їзду до певних місць, виїзду з них;
-
обмеження свободи пересування територією країни: 1) громадян України; 2) іноземців; 3) осіб без громадянства;
-
обмеження вільного руху: автомобілів, інших транспортних засобів;
-
перевірка документів, що посвідчують особу, в громадян та інших осіб, які законно перебувають на території України;
-
огляд речей, автомобілів (інших транспортних засобів), багажу, вантажів;
-
огляд житла громадян, службових приміщень.
Після введення в країні воєнного стану військове командування (з залученням військових адміністрацій) зобов'язане видати окремий наказ про проведення спецзаходів, встановлених законом. Одночасно з цим призначається спеціально уповноважена посадова особа — комендант, який відповідатиме за організацію взаємодії між правоохоронними органами держави при здійсненні ними заходів особливого режиму.
Після призначення комендант зобов'язаний видати наказ, яким визначає посадових осіб, уповноважених проводити перевірку документів громадян. Уповноважені особи призначаються комендантом з працівників наступних державних органів:
-
Національної поліції;
-
Національної гвардії;
-
Служби безпеки України;
-
Державної прикордонної служби;
-
Державної міграційної служби;
-
Державної митної служби;
-
Збройних Сил України.
Посадові особи інших державних органів права перевірки документів в громадян не мають.
Обмеження права перевіряти документи
Військовослужбовці та працівники територіальних центрів комплектування наділені правом перевіряти документи у громадян, але не можуть робити це за будь-якої причини — існує вісім підстав, коли вимога пред'явити паспорт є законною.
Громадянин повинен надати документ, який підтвердить його особу, у випадках:
-
порушення комендантської години/інших заборон, встановлених на території, охопленій дією воєнного стану;
-
перебування на території/об'єкті зі спеціальним режимом;
-
наявності обґрунтованої підозри, що він вчинив або має намір вчинити правопорушення/злочин;
-
зовнішньої схожості з людиною, яка: 1) зникла безвісті; 2) перебуває в розшуку;
-
перебування в місці вчинення: 1) кримінального/адміністративного правопорушення; 2) дорожньо-транспортної пригоди; 3) іншої надзвичайної події;
-
пересування на автомобілі, який: 1) має зовнішні ознаки використання при вчиненні правопорушення/злочину; 2) може бути об'єктом правопорушення/злочину;
-
його поведінка вказує на причетність до вчинення правопорушення/злочину;
-
виявленні у нього: 1) зброї; 2) боєприпасів; 3) наркотиків; 4) інших заборонених речей (в такому випадку метою перевірки документів може бути виключно з'ясування, чи є в нього право зберігати/перевозити ці речі);
В інших випадках ані поліція, ані військові не мають права вимагати від громадянина пред'явлення паспорта. Тому, коли у вас просять показати паспорт, щоб переписати з нього інформацію до повістки, та вручити її вам — це незаконна вимога.
Перш ніж показувати військовому/поліцейському ваш паспорт — спитайте його про підставу перевірки документів. Без наявності підстави повідомте йому про незаконність такої вимоги та відмовтесь від пред'явлення документів.
Якщо вам погрожуватимуть затриманням за відмову пред'явити паспорт — не розгубіться та не панікуйте. Пам'ятайте, затримати громадянина для встановлення його особи має право лише поліція, і то таке затримання не може тривати більше 3-х годин поспіль.
Військовослужбовці, працівники територіальних центрів комплектування затримувати вас права не мають.
Перевірка (огляд) транспортних засобів
З початком війни поширеним явищем в Україні стала зупинка та перевірка автомобілів на блокпостах. Одночасно на деяких з них громадянам виписують та видають повістки. Оскільки заповнення повісток в цих місцях теж не є законним способом їх вручення, важливо знати підстави, за яких вас можуть зупинити для проведення перевірки автомобіля.
Таких підстав одинадцять:
-
водій порушив правила дорожнього руху;
-
зовнішній вигляд автомобіля вказує на технічну несправність;
-
поліція володіє інформацією про причетність водія/пасажирів до вчинення: 1) дорожньо-транспортної пригоди; 2) кримінального/адміністративного правопорушення;
-
автомобіль перебуває в розшуку;
-
наявна необхідність опитати водія/пасажирів про: 1) обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди; 2) кримінального/адміністративного правопорушення (якщо хтось з них є чи може бути свідком цих подій);
-
наявна необхідність залучити водія до надання допомоги: 1) іншим учасникам дорожнього руху; 2) поліцейським;
-
виникла потреба залучити водія як свідка при оформленні: 1) протоколів про адміністративні правопорушення; 2) матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
-
водій опинився у місці з встановленим обмеженням/забороною руху автомобілів;
-
на автомобілі ненадійно закріплений вантаж, що загрожує небезпекою іншим учасникам дорожнього руху;
-
автомобіль обладнаний спеціальними звуковими/світловими пристроями, встановленими з порушенням вимог щодо їх розміщення;
-
при проїзді через блокпости/контрольовані пункти в'їзду-виїзду.
Отже: поліція та військові не мають права зупинити вас саме з метою видачі повістки. При зупинці завжди питайте про підставу зупинки. Якщо вам намагатимуться виписати та вручити повістку на блокпосту — не отримуйте її.
Не піддавайтесь на погрози притягнення до відповідальності за відмову від отримання повістки. Настання відповідальності можливе тільки якщо ви візьмете повістку, розпишетесь за її отримання, та після того не прийдете до територіального центру комплектування.
Про відповідальність за неявку по повістці
Така відповідальність поділяється на два види: адміністративна (накладення штрафу) та кримінальна (позбавлення волі на строк від 2 до 5 років).
Неявка після вручення повістки не означає негайного настання кримінальної відповідальності. Цей вид відповідальності настане виключно у випадку, коли ви:
-
отримали повістку про виклик до центру комплектування;
-
прибули до центру та пройшли медичну комісію, яка визнала вас придатним до військової служби;
-
отримали іншу повістку (про відправлення до військової частини);
-
не з’явились для відправлення в військову частину.
За неявку за повісткою про виклик до територіального центру комплектування на вас можуть лише накласти штраф, сума якого коливається від 1342 до 2684 гривні (при першому порушенні); від 2684 до 4026 гривень (при повторному порушенні, вчиненому в тому ж році).
Висновок
Знаючи свої права, ви зможете убезпечити себе від незаконного вручення повістки. Однак нерідко трапляються такі випадки, у яких знати права недостатньо. Необхідно ще досліджувати та аналізувати документи, з чим найкраще впораються юристи.
В подібній ситуації вам знадобиться консультація юриста. Правовий аналіз ситуації та перевірка документів юристом — надійний спосіб отримати фахову відповідь на будь-яке ваше питання. За бажанням ви отримаєте не тільки усну консультацію, але й письмовий юридичний висновок, інформацією з якого зможете неодноразово скористатись у майбутньому.
Письмова консультація адвоката допоможе вам при необхідності захисту в суді. Цей різновид консультації так само передбачатиме аналіз документів, в результаті вам буде наданий правовий висновок адвоката з вказанням шляхів вирішення проблемної ситуації та необхідних дій.
У сучасному світі найбільш зручною є допомога адвоката онлайн. Адвокат (юрист) онлайн — запорука швидкого отримання правової допомоги, без зайвих витрат часу на пошук потрібного фахівця.