Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить частими є випадки, коли водії стикаються з такими поняттями як «поверхнева перевірка авто», та «огляд транспортного засобу» працівниками поліції. В першому випадку, мова йтиме про превентивні заходи, які вживаються з метою охорони прав та свобод людини, запобігання вчинення правопорушень. В свою чергу огляд, законодавцем віднесений до сукупності засобів забезпечення адміністративного провадження, як дій примусового характеру, що проводяться працівниками Національної поліції та інших відомств, та полягають у фізичному або ж психічному впливу задля припинення правопорушень, забезпечення розгляду справи, встановлення особи, яка вчинила протиправне діяння і притягнення її до відповідальності. Так як дані заходи досить активно вживаються працівниками поліції, то вкрай важливо висвітлити їх підстави, процедуру та особливості.
Поверхнева перевірка: підстави, процедура
Розкриваючи тему поверхневої перевірки транспортних засобів, варто звернути увагу на те, що законодавець наголошує на ознаках візуальності та поверхневості даного превентивного заходу, тим самим обмежує можливість уповноважених осіб на більш детальний та ґрунтовний огляд авто. В будь-якому разі проведення поверхневої перевірки реалізується за наявності наступних підстав: існують підстави вважати, що в авто знаходиться правопорушник, чи особа, свобода якої незаконно обмежується; існують підстави вважати, що в авто знаходиться річ, обіг якої заборонений чи обмежений, або в тому разі якщо така річ створює загрозу життю або здоров’ю такої особи чи інших осіб, а також у випадку, коли існують підстави вважати, що авто є знаряддям правопорушення, чи знаходиться в тому місці, де може бути вчинено кримінальне правопорушення і з метою його запобігання є потреба в проведенні поверхневої перевірки. Процедура проведення даного превентивного заходу включає в себе візуальний огляд салону, багажника авто, а тому вимоги працівника поліції щодо відкриття кришки багажника чи дверей салону є цілком законними. Якщо ж під час проведення поверхневої перевірки було виявлено сліди правопорушення уповноважена особа, керуючись ст. 237 КПК забезпечує негайний огляд та опечатування вилучених речей та їх схоронність. Варто зазначити, що законодавство не встановлює обов’язковість залучення понятих, або ж протоколювання даного превентивного заходу.
Огляд в адміністративному порядку:
Огляд здійснюється виключно у разі вчинення особою адміністративного правопорушення. Метою проведення огляду не є вирішення питання про затримання особи, адже затримання здійснюється на тих підставах, що передували проведенню огляду. Процедура проведення даного заходу фіксується у відповідному протоколі, який підписується особою у якої оглядали речі та працівником поліції. Щодо особливостей процедури проведення огляду, то транспортний засіб оглядається за присутності його власника. Якщо ж власник відсутній, то у деяких випадках можливе проведення огляду за його відсутності, але з обов’язковим залученням двох понятих. Якщо ж за результатами проведення огляду були виявлені речі, що є наприклад, знаряддям правопорушення, вони підлягають вилученню, про що складається відповідний протокол.
Допомога юриста під час проведення огляду:
Якщо ж трапилася ситуація, за якої до водія транспортного засобу є потреба у застосуванні заходів забезпечення адміністративного правопорушення, то вкрай рекомендованою є консультація юриста. Юрист проконтролює проведення огляду, з’ясує його законність, встановить підстави. Послуги юриста також можуть знадобитися і при оскарженні незаконних дій уповноважених осіб. Отже, залучення юриста – це певна гарантія того, що права водія не будуть зухвало порушені, а якщо й таке було допущено, то успішно буде реалізовано процес оскарження.