Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Основою публічних закупівель, як процесу, що надає можливість замовникам придбати послуги, товари, роботи – є тендерна документація. Загалом, тендерною документацією є сукупність документів, що відображають умови проведення тендеру, характеристики бажаного товару, робіт, або ж послуг та багато інших тонкощів від яких залежить результативність проведення закупівлі. Так як законодавство надає можливість замовникам самостійно розробляти, затверджувати та оприлюднювати документацію, то вкрай важливим є комплексний та ґрунтовний підхід до цього підготовчого етапу проведення тендеру. Беззаперечним є те, що окрім виключного значення тендерної документації вагомою є також і мета, яку переслідують при цьому замовники, а саме встановлення вимог, на які в подальшому орієнтуватимуться учасники, конкретизуються правила участі, забезпечуються конкурентні умови, а також визначаються критерії для оцінки пропозицій.
Особливості тендерної документації:
Вкрай важливим аспектом в процесі розробки тендерної документації є відповідність її змісту вимогам законодавства. Документація повинна включати в себе наступні положення: інструкцію з підготовки тендерних пропозицій, обрані замовником кваліфікаційні критерії (наявність у учасника необхідного обладнання, кваліфікованих працівників, досвіду, фінансів), а також порядок підтвердження учасника відповідності вищезазначеним критеріям, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, перелік документів, для підтвердження відповідності предмета встановленим вимогам, строки поставки товару, виконання робіт, або ж надання послуг, проект договору, який укладатиметься з переможцем тендеру та ін. Строк, протягом якого тендерна документація зберігатиме свою дійсність визначається замовником, але разом з цим законодавством передбачається, що такий строк повинен бут не менше 90 днів з дати кінцевого строку подання пропозицій учасниками. Якщо ж замовник вважає за потрібне включити до тендерної документації інші відомості, окрім тих перелік яких міститься в законі, то він може це зробити. Щодо заборон, то до змісту документації не варто включати вимоги, які обмежували б конкуренцію, призводили до дискримінації учасників. Також недопустимими є вимоги про засвідчення документів (печаткою, підписом), які входять до складу пропозиції учасників, якщо такі документи подаються в електронній формі з накладенням електронного підпису.
Надання роз’ясень учасникам та внесення змін до документації:
Якщо ж учасник (фізична чи юридична особа) бажає отримати роз’яснення щодо змісту тендерної документації, то у нього є можливість звернення до замовника не пізніше ніж за десять днів до кінцевого строку подання пропозицій. Звернення також може стосуватися і усунення порушень в процесі проведення тендеру. В свою чергу замовник. протягом трьох днів повинен відреагувати на електронне звернення та надати роз’яснення. Вкрай важливо не пропускати даний триденний строк, адже у разі пропуску електронна система автоматично зупинить перебіг тендеру. Перебіг можна буде відновити, надавши необхідно роз’яснення учаснику, і разом з цим продовжити строк для подання пропозицій мінімум на сім днів. Щодо внесення змін, то замовник забов’язаний в такому випаду продовжити строк подання пропозицій таким чином, щоб проміжок між внесенням змін та кінцевим строком подання пропозицій складав не менше семи днів. Всі зміни, які вносить замовник повинні відображатись в електронній системі та мати вигляд нової редакції тендерної документації. Замовнику також необхідно опублікувати перелік тих змін, що вносилися до документації. Перелік повинен міститись в окремому документі.
Допомога юриста в розробці тендерної документації:
Оскільки тендерна документація повинна повністю відповідати вимогам законодавства, бути чітко структурованою та змістовною, то вкрай рекомендованими є послуги юриста для бізнесу. Юрист врахує побажання замовника, включить всі необхідні положення, а у разі виникнення потреби у внесенні змін – допоможе з новою редакцією. Загалом консультація юриста може знадобитися на кожному із етапів проведення тендеру, тому вкрай важливо завчасно забезпечити себе якісною правовою підтримкою.