Відповідальність за погрозу вбивством
В Україні погроза вбивством, якщо є реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози, є кримінально караним діянням, відповідальність за яке встановлена статтею 129 Кримінального кодексу України.
Це правопорушення належить до категорії тих, які загрожують безпеці життя та здоров'я особи. Законодавцем визначено, що погроза вбивством є злочином навіть без його фактичного здійснення, якщо існує реальна підстава вважати її можливою. Окрім того, погроза вбивством без обтяжуючих обставин може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого.
Кваліфікуючими ознаками, які обтяжують покарання за цей злочин, є:
- Вчинення погрози членом організованої групи.
- Вчинення погрози з мотивів расової нетерпимості.
- Вчинення погрози з мотивів національної нетерпимості.
- Вчинення погрози з мотивів релігійної нетерпимості.
Підозрюваний або обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення має право на правову допомогу захисника, що гарантується законодавством України.
У цій статті ми детально проаналізуємо відповідальність за вчинення злочину, права підозрюваного та обвинуваченого, а також процесуальні можливості, які підозрюваний може використати реалізуючи свої права як самостійно так із залученням професійної правової допомоги адвоката.
Відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 129 ККУ
Кримінальне право регулює відповідальність за злочинні діяння, встановлює покарання та гарантує особі захист її прав на всіх етапах кримінального провадження.
Згідно з Кримінальним кодексом України, погроза вбивством карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років. Погроза вбивством без обтяжуючих обставин, згідно класифікації кримінальних правопорушень є кримінальним проступком.
Обтяжуючими обставинами погрози вбивством, як ми вже згадували, є вчинення погрози вбивством членом організованої групи або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості. За таке діяння, Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність у виді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років і, відповідно до класифікації кримінальних правопорушень, - є нетяжким злочином.
Питання
Чи може суд звільнити особу від кримінальної відповідальності за погрозу вбивством?
Відповідь
Так, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності, застосувавши інститут звільнення від кримінальної відповідальності. Порядок його застосування визначений Кримінальним та кримінальним процесуальним кодексами України. Для ефективного використання цього інституту рекомендуємо скористатись допомогою адвоката. Адвокат у кримінальних справах забезпечить дотримання всіх прав підозрюваної, обвинуваченої чи засудженої особи.
Суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності за погрозу вбивством у таких випадках:
Звільнення у зв’язку з дійовим каяттям: Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона щиро покається, буде активно сприяти слідству і добровільно компенсує шкоду або докладе зусиль для усунення негативних наслідків.
Звільнення у зв’язку з примиренням винного з потерпілим: Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примиряється з потерпілим та компенсує йому завдану шкоду
Звільнення у зв’язку з передачею особи на поруки: Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин і щиро кається може бути звільнена від кримінальної відповідальності та передана на поруки колективу підприємтсва, установи чи організації за їхнім клопотанням. У такому випадку особа має протягом року виправдати довіру колективу та не ухилятися від заходів виховного характеру і не порушувати громадський порядок.
Звільнення у зв’язку із зміною обстановки: Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо обставини, які призвели до вчинення злочину, змінюються настільки, що стає недоцільним карати особу або особа перестає бути суспільно небезпечною.
Звільнення у зв’язку із закінченням строків давності: Минає встановлений законом строк, протягом якого особу можна притягнути до відповідальності. Особу можна звільнити за вчинення будь-якого злочину окрім злічинів, які чітко визначені кримінальним законом України.
Питання
Чи може суд призначити більш м’яке покарання за погрозу вбивством, ніж передбачено законом?
Відповідь
Так, суд має право призначити основне покарання нижче від нижчої межі, встановленої в санкції статті, або перейти до застосування більш м’якого виду покарання. Для доведення обставин, за яких суд може прийняти таке рішення, рекомендуємо звернутись до адвоката. Адвокат з кримінальних справ детально проаналізує справу, підготує необхідні матеріали та представить їх у суді.
Питання
Що може зробити адвокат, якщо суд визнав особу винною і призначив покарання?
Відповідь
Якщо особу все ж визнано винною за погрозу вбивством і призначено покарання, кримінальний адвокат може подати процесуальні документи для звільнення засудженого від покарання або його відбування. Адвокат по кримінальних справах також може сприяти у достроковому звільненні особи, якщо є відповідні підстави, наприклад, зразкова поведінка під час відбування покарання.
Вартість послуг адвоката у кримінальній справі
Вартість послуг адвоката у кримінальній справі залежить від кількох чинників, зокрема:
- Обсягу роботи — адвокат може супроводжувати клієнта на різних етапах процесу, від досудового розслідування до представництва в суді та правового захисту під час відбування покарання. Кримінальна справа може бути різною за обсягом та складністю, тому і вартість послуг може різнитись.
- Завдань клієнта — це можуть бути консультації, захист на стадії слідства або апеляційний процес.
- Узгодженого плану дій — адвокат і клієнт обговорюють стратегію захисту та інші деталі.
Загалом вартість правової допомоги варіюється в залежності від складності справи та обсягу необхідної роботи.
Водночас за законами України, зокрема відповідно до Кримінального процесуального кодексу та Закону України «Про безоплатну правову допомогу», у певних випадках підозрюваному або обвинуваченому може бути надано безоплатну правову допомогу за рахунок держави.
Юридичний маркетплейс «Консультант» пропонує професійну правову допомогу в кримінальних справах, включаючи захист у випадках звинувачень за статтею 129 ККУ. Наші адвокати з кримінальних справ, юрист кримінального права забезпечать вам належний правовий захист на всіх етапах кримінального провадження, допоможуть у процесі звільнення від кримінальної відповідальності та нададуть консультації щодо зменшення покарання або дострокового звільнення від його відбування. Звертайтесь до «Консультанта» — ми допоможемо вам у найскладніших кримінальних справах!
Отже, для осіб, які підозрюються, обвинувачуються або вже засуджені за погрозу вбивством, важливо своєчасно скористатися правовою допомогою. Професійний захисник, який спеціалізується на кримінальних справах, зможе забезпечити ефективний захист прав клієнта та застосування всіх процесуальних можливостей для пом'якшення покарання або звільнення від нього. Кваліфікований адвокат по криміналу володіє як теоретичними знаннями, так і практичними навичками для належного захисту клієнта на всіх етапах кримінального процесу. Кримінальні справи вимагають від адвоката не лише високої кваліфікації та глибоких знань законодавства, але й великої відповідальності, оскільки від правильно обраної стратегії захисту часто залежить доля клієнта.