Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кожне підприємство в умовах високої конкуренції потребує інноваційних рішень, які б надали змогу більш ефективно організувати процес виробництва, оптимізувати ресурси, або ж покращити показники в певних сферах. Право інтелектуальної власності передбачає такий об’єкт як раціоналізаторська пропозиція, що являє собою певне технологічне або ж організаційне рішення, яке визнається юридичною особою та направлене на удосконалення певних виробничих процесів чи інших напрямків діяльності. Разом з цим, існує певний ряд законів та підзаконних нормативно правових актів, що врегульовують даний об’єкт права інтелектуальної власності, визначають обсяг прав, якими наділяється його автор, а також процедуру визнання пропозиції такою, що є раціоналізаторською, а тому варто детальніше висвітлити всі ці особливості.
Правові основи раціоналізаторської пропозиції:
Відповідно до ст. 482 ЦКУ, об’єктом раціоналізаторської пропозиції можна вважати матеріальний об’єкт, або ж певний процес. Творча діяльність щодо винайдення та подальшого формулювання промислово-корисного рішення може стосуватися: пристроїв, конструкцій, механізмів, устаткування, або ж обладнання. Щодо процесуальних рішень, то мова може йти, наприклад, про удосконалення технологій виробництва, зниження витрат ресурсів чи енергозбереження. Звісно, цей перелік не є вичерпним, а тому раціоналізаторські пропозиції можуть бути направлені на будь-які з об’єктів, покращення, удосконалення яких, може призвести до збільшення ефективності виробництва. Щодо суб’єктного складу, то ст. 483 ЦКУ встановлює можливість виступати в якості суб’єктів, по-перше, автору пропозиції, тобто тій особі, що її створила та подала її для визнання, а також юридичній особі, незалежно від форм власності та організаційно-правових форм, як суб’єкту, що уповноважується на визнання пропозиції раціоналізаторською. Варто зазначити, що можливістю створення пропозиції в результаті творчої діяльності наділена тільки фізична особа, і аж ніяк не юридична. Важливо також і те, що пропозиція, для того щоб визнати її раціоналізаторською, повинна відповідати вимогам новизни та корисності. Новою пропозицією є та, що не була відома в достатній мірі до моменту її подання, не використовувалася на цьому підприємстві, не була заявлена іншими особами та не передбачена локальними нормативними актами на підприємстві. Якщо ж пропозиція надає можливість підвищити економічну ефективність чи інший позитивний ефект, то її можна вважати такою, що відповідає вимогам корисності. Щодо правової охорони раціоналізаторської пропозиції, то вона стосуватиметься опису, креслень, якщо вони подані (ст. 482 ЦКУ). Варто зауважити на тому, що у заяві про раціоналізаторську пропозицію авторові дійсно надається можливість викласти опис пропозиції, та додати до неї креслення, схеми та все необхідне для розкриття сутності пропозиції. Цивільне законодавство встановлює обсяг прав якими наділяються суб’єкти раціоналізаторською пропозиції, а саме: автор має право на добросовісне заохочення від юридичної особи, а сама юридична особа може використовувати пропозицію надану автором у будь-якому обсязі. Виходячи з цього, якщо раціоналізаторська пропозиція використовується на підприємстві, то її автор отримуватиме винагороду розмір якої, порядок виплати, та інші особливості зазначаються у відповідній угоді.
Процедура визнання пропозиції раціоналізаторською:
- Першим кроком є належне оформлення пропозиції, тобто авторові потрібно підготувати опис пропозиції, якщо необхідно, скласти ескізи, графіки, креслення, схеми. Все це необхідно для якіснішого обґрунтування корисності пропозиції та доведення її ефективності.
- Далі варто скласти відповідну заяву, в якій міститиметься підготовлений опис пропозиції, висновки, додані до неї матеріали. Складена заява підписується автором та направляється до юридичної особи.
- Юридична особа, отримавши заяву, належним чином її реєструє. аналізує зміст на дотримання всіх вищезазначених особливостей. Процедура розгляду заяви не повинна перевищувати строку в один місяць. За результатами розгляду приймається рішення про видачу авторові пропозиції свідоцтва. Саме з моменту визнання пропозиції раціоналізаторською, у суб’єктів виникатиме право інтелектуальної власності на неї.
- Прийняте рішення підкріплюється свідоцтвом, що видається юридичною особою авторові пропозиції, в якому зазначається: відомості про юридичну особу, назва пропозиції, дата її подання та визнання раціоналізаторською, реєстраційний номер.
Допомога юриста при захист права інтелектуальної власності:
Нерідко виникають випадки грубих порушень права інтелектуальної власності, а тому вкрай важливим є послуги юриста. Юрист забезпечить правовий аналіз ситуації, обере спосіб захисту порушеного права, представить інтереси клієнта. Отже, залучення професійного юриста допоможе зберегти кошти та час, а також надійно захистити права інтелектуальної власності.