Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Провадження підприємництва суб’єктами господарювання супроводжується великою кількістю інформації, даних, що стосуються фінансів, внутрішньої структури підприємства та ін. Звісно, для подальшої успішної діяльності бізнесу необхідно зберігати дану інформацію в секретності та використовувати при цьому передбачені законом інструменти, одним із яких є договір про нерозголошення (так званий NDA). Загалом, даний договір являє собою угоду між двома чи більше сторонами за якої ті особи, що мають доступ до конфіденційної інформації забов’язуватимуться не розголошувати її третім особам з метою захисту даної інформації. Аналізуючи дане визначення, можна виокремити декілька найважливіших функцій, які виконуватиме укладений договір NDA, а саме: захист інформації з обмеженим доступом, що виступатиме своєрідним запобіжником її витоку стороннім особам в тому числі і конкурентам, захист даних, що стосуються об’єктів промислової власності (винаходів, корисних моделей, промислових зразків), чітке визначення даних, які можна вважати конфіденційними, що подальшому позитивно сприятиме захисту даної інформації.
Особливості договору про нерозголошення:
Спершу варто звернути увагу на те, що практика застосування договорів NDA є неоднорідною, і відповідно ті цілі, що переслідують сторони також можуть дещо відрізнятись. Тому існують декілька видів договорів про нерозголошення, а саме: стандартний договір як певний шаблон, який не пристосований до конкретних ситуацій, а тому його можна використовувати в більшості випадків для забезпечення захисту конфіденційної інформації; договір з працівниками (встановлює заборону розповсюдження інформації з обмеженим доступом за межами робочого місця); договір для потенційних працівників, тобто той, що укладається в порядку співбесіди з претендентами на посаду, якщо при цьому їм розкривається конфіденційна інформація, а також договір для суб’єктів права промислової власності, що захищатиме проекти ще не завершених винаходів. Суб’єктами договору NDA є особи, які володіють інформацією з обмеженим доступом та особи, яким надається доступ до такої інформації. Третіми особами у договорі можна вважати тих, від кого захищатиметься інформаця, яка є конфіденційною. При укладенні договору варто звернути увагу на його умови, а саме: предмет (чітке визначення інформації, даних, які є конфіденційними), встановлення обсягу прав а обов’язків сторін, відповідальність за невиконання, визначення порядку врегулювання спорів, строк дії договору. Важливо щоб кожне положення, з якого складатиметься зміст договору, не піддавалося подвійному трактуванню та було чітко сформульованим, адже від змісту договору залежатиме його ефективність та можливості в подальшому захистити порушені права та інтереси бізнесу. Договір варто укладати саме в письмовій формі.
Відповідальність за порушення умов договору NDA:
Працівник, або ж інша особа, що є стороною у договорі про нерозголошення нестиме відповідальність за порушення його умов. Міра відповідальності встановлюється сторонами при укладенні договору. В більшості випадків умова про відповідальність містить забов’язання особи, якій надається конфіденційна інформація, щодо припинення її розповсюдження, відшкодування завданої розповсюдженням шкоди, а також упущеної суб’єктом господарювання вигоди. В договорі також можна чітко окреслити суму штрафу, яка стягуватиметься у разі порушення. Для більш комплексного захисту роботодавцю, або ж іншій особі, яка володіє конфіденційною інформацію, в разі її розголошення варто збирати докази, які встановлюватимуть причинно-наслідковий зв’язок між діями винуватця та шкодою, яка настала в результаті витоку інформації. Якщо ж розголошення призвело до збитків матеріального характеру, то необхідно мати конкретні докази настання таких збитків. Всі ці тонкощі сприятимуть успіху у судовому процесі, адже наявність доказів – це вагомий фактор переконливості правової позиції.
Допомога юриста у разі розголошення конфіденційної інформації:
Юрист може знадобитися як на етапі розробки проекту договору, так і при невиконанні сторонами його умов. Передбачені законодавством способи захисту порушених прав та інтересів, передбачають правовий аналіз ситуації, збір необхідних доказів, підготовку процесуальних документів – і все це, звісно, ефективніше реалізується із залученням досвідченого юриста. Адвокат представить інтереси клієнта, обере надійну стратегію захисту та допоможе досягти бажаних результатів всіма можливими законними способами.