Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Останнім часом все більшої актуальності набуває тема протидії рейдерству і на тлі цього бізнес впроваджує все нові та нові інструменти, які б допомогли якісніше моніторити обсяг часток, формувати корпоративну структуру та багато інших аспектів. Не так давно були внесені зміни в чинне законодавство, які передбачають якісно новий запобіжник рейдерству, а саме ведення облікової системи часток ТОВ чи ТДВ Центральним депозитарієм. Відповідно до ст. 9 ЗУ “Про депозитарну систему в Україні” Центральним депозитарієм варто вважати юридичну особу, що функціонує у формі акціонерного товариства, акціонерами якого можуть бути як НБУ, так і центральні депозитарії інших країн та фінансові установи міжнародного рівня. Основною метою впровадження даного інструменту протидії рейдерству є можливість відслідковування факту набуття та припинення прав на частки.
Особливості обліку часток ТОВ, ТДВ Центральним депозитарієм:
Спершу варто зазначити про переваги такого обліку, а саме: облік відображатиме відомості про власників часток, обмеження їх обігу та про осіб, які наділені правами щодо них (заставодержалелі, управителі та ін.); наділятиме можливістю застосування електронних комунікацій для укладення договорів щодо часток товариства; доступною також стане виплата дивідендів через систему обліку; учасники товариства матимуть змогу проводити загальні збори в електронному форматі через систему обліку, а також можливість відкрити рахунок умовного зберігання часток. Набуття або припинення права на частку фіксуватиметься депозитарієм в системі обліку часток. Припинення обліку може бути реалізовано за власною ініціативою шляхом прийняття відповідного рішення на загальних зборах, або ж у випадку припинення дії договору про облік часток, який укладало товариство з Центральним депозитарієм (виняток становлять випадки наявності договорів умовного зберігання в системі, на яких обліковуються частки товариства). Отже, ведення обліку часток відкриває для бізнесу наступні можливості: захист права власності на частки, цифровізація в сфері організації та проведення загальних зборів, а також забезпечення виконання забов’язань стосовно часток товариства.
Процедура реалізації інструменту протидії рейдерству:
1. Першим кроком є прийняття рішення про облік часок ТОВ чи ТДВ у відповідній системі обліку. Дане рішення приймається на загальних зборах одностайним рішенням всіх учасників щодо всіх часток. Якщо ж статут товариства не передбачає можливості ведення обліку в системі, то під час загальних зборів варто підняти питання про внесення змін до установчого документу. Результати зборів фіксуються у відповідному протоколі.
2. Якщо ж рішення вже прийнято, то необхідно укласти договір з Центральним депозитарієм. Разом з цим депозитарію також надається наступний пакет документів: копія складеного протоколу зборів, розпорядження про переведення обліку часток до відповідної системи, анкету про рахунок ТОВ чи ТДВ, копію установчого документа, довіреність розпорядника рахунку та ін.
3. Центральний депозитарій, отримавши всі вищезазначені документи та договір, протягом 3 днів звертається до Міністерства юстиції із відповідною заявою. Початком обліку в системі варто вважати момент внесення відомостей про це до ЄДР. Отримавши виписку з реєстру, Центральний депозитарій відкриває рахунки та зараховує на них частки товариства.
Послуги юриста для бізнесу в захисті від рейдерства:
Оскільки виникнення рейдерства - це вкрай негативний фактор, що може призвести до припинення діяльності бізнесу, втрати репутації, то впровадження інструментів для боротьби з ним повинно бути на достатньо високому рівні і допомогти в цьому може бізнес-юрист. Адвокат для бізнесу допоможе запобігти виникненню рейдерства, а якщо вже наявні його прояви, то всіма можливими способами, зокрема і судовими, домогтися збереження компанії. Отже, юридичний супровід бізнесу в питаннях протидії рейдерству має виключне значення, адже мова йтиме про можливість подальшого розвитку та ефективності бізнесу.