Працюю юристом з 2015 року.
Згідно з українським законодавством спадкування можливе за законом або заповітом. Потенційний спадкоємець може за своїм вибором прийняти спадщину або відмовитись від неї. Спадщина підлягає відкриттю в день коли особа померла або її оголосили такою, що померла.
У мирний час, місце за яким спадщина підлягає відкриттю є остання адреса проживання померлого. Трапляється доволі часто коли є невідомим де спадкоємець жив, тоді спадщина відкривається за адресою де знаходиться нерухомість, а якщо такого нема там де перебуває рухоме майно. Зазвичай довідку про адресу за якою відкривається спадщина можна взяти в ЦНАПі. У свідоцтві про смерть ця адреса не вказується.
Заява щодо бажання прийняти спадщину або навпаки щодо відмови подається до приватного або державного нотаріуса протягом шести місяців від дня коли родич помер. З початку запровадження воєнного стану в Україні законодавством передбачено, що перебіг строку зупиняється на весь період війни, при цьому не більше чотирьох місяців. Свідоцтво на спадщину нотаріус видає після спливу цього строку. До відома в склад спадщини входить не лише майнові права, а й зобов’язання.
Також, у зв’язку з війною заяву можна подати до будь-якого нотаріуса України. Ще однією особливістю прийняття спадщини під час воєнного стану є те, що нотаріус має право не використовувати Спадковий реєстр, якщо доступ до нього недоступний під час заведення спадкової справи. Протягом п’яти днів від дня запрацювання реєстру нотаріус має перевірити інформацію в реєстрі. Не можна видати свідоцтво без застосування реєстру.
Нотаріусу треба подати перелік документів: 1) документ, що посвідчує особу, а саме паспорт; 2) код ідентифікаційний; 3) свідоцтво, що підтверджує смерть спадкодавця; 4) заповіт, якщо він наявний; 5) документи, які встановлюють родинні відносини; 6) документ, який підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно.
Доволі часто виникають ситуації коли строки для прийняття спадщини пропущені майбутнім спадкоємцем. Це відбувається коли заява не подана нотаріусу протягом 10 місяців у воєнний час. В результаті цього як наслідок особа не може юридично успадкувати майно.
Відновлення строку прийняття спадщини можливе шляхом звернення до суду з позовною заявою. Суд наддасть додатковий строк, якщо він пропущений з поважних причин.
Також, ті спадкоємці, які вже отримали спадщину мають подати згоду для того, щоб та особа, яка пропустила строк могла подати відповідну заяву нотаріусу.
Строк може бути пропущений з таких поважних причин як:
1) хвороба, яка є тривалою;
2) якщо особа перебувала за кордоном. Але все ж таки перебуваючи за кордоном особа може відправити заяву поштою або звернутися в консульство;
3) якщо особа відбуває покарання;
4) якщо особа не знала, що є заповіт;
5) якщо особа не могла звернутися до нотаріуса через тривале відрядження по роботі;
6) якщо особа знаходиться на військовій службі.
Також, суд може встановити такі поважні причини:
- відсутність юридичних знань щодо порядку прийняття спадщини;
- якщо особа є у віці;
- якщо особа є непрацездатною;
- встановлення юридичних фактів;
- психологічна хвороба через втрату спадкодавця.
Особа не може двічі звернутися до суду для отримання додаткового строку, щоб отримати спадщину. Якщо особа не скористалася одразу додатковим строком, то такий строк вважається втраченим.
Відповідачами в таких справах є спадкоємці, які вже отримали спадщину.