Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Дольова участь у статутному капіталі акціонерного товариства виражається у цінному папері (акції). Оволодіння певним пакетом акцій як простих, так і привілейованих надає можливість їх власнику отримувати дивіденди як певний платіж, що здійснюється товариством, тобто емітентом акцій при розподілі частини прибутку. Як вже було зазначено, акції поділяються на два види: прості та привілейовані. Під простими акціями варто розуміти ті, що закріплюють за учасником товариства нефіксовану суму, яку він отримуватиме в якості дивідендів але разом з цим він матиме право брати участь в управлінні справами юридичної особи. В свою чергу привілейовані акції встановлюють фіксовану суму виплати дивідендів, але їх власники не матимуть права голосу, окрім деяких випадків. Виходячи із вищезазначеного, можна стверджувати проте. Що право на отримання дивідендів є одним із ключових елементів обсягу прав, якими наділяються учасники, а тому законодавством детально врегульовано порядок їх виплати та інші особливості.
Дивіденди: порядок виплати, розмір, обмеження
Процедурі виплати дивідендів властливий принцип пропорційності, тобто виплати за дивідендами здійснюється пропорційно до кількості цінних паперів, якими володіє учасник. Визначення розміру дивідендів за простими акціями, та прийняття рішення про їх виплату віднесено до компетенції загальних зборів. Щодо привілейованих, то їх розмір закріплюється статутом товариства. Вже протягом 6 місяців з дня прийняття рішення про виплату дивіденді за простими акціями, учасники товариства повинні отримати свої платежі. Джерелами, з яких вони виплачуватимуться, є чистий або ж нерозподілений прибуток, а в деяких випадках резервний капітал чи спеціальний фонд (за недостатності прибутку для виплати дивідендів). Якщо ж мова йде про дивіденди за привілейованими акціями, то виплачуються вони протягом 6 місяців після закінчення звітного року. Далі складається перелік осіб, що мають право на отримання дивідендів та порядок, відповідно до якого вони виплачуватимуться. При реалізації процедури виплати дивідендів варто враховувати і встановлені законодавством обмеження, а саме:
- Рішення про виплату за простими акціями не приймається якщо не належним чином зареєстровано звіт за результатами емісії акцій, капітал юридичної особи є меншим, або ж може стати меншим за статутний, резервний капітал після виплати, або ж якщо настав строк виконання вимог кредиторів, а майна у товариства буде недостатньо після виплати дивідендів для задоволення вимог кредиторів.
- Виплата за простими акціями не може бути проведена у разі наявності у товариства забов’язання про викуп акцій, а також у випадку якщо ще не в повному обсязі було виплачено дивіденди за привілейовані акції.
- Учасники привілейованих акцій певного класу наділяються пріоритетом у черговості їх виплати, а тому товариство повинно виплатити дивіденди за даний вид акцій, а потім поточні дивіденди.
Наслідки невиплати дивідендів, способи їх стягнення:
Верховний Суд в своїх постановах визначав, що невиплата дивідендів у встановлені строки є грошовим забов’язанням, а тому питання відповідальності та стягнення дивідендів вирішуватиметься відповідно до ст. 625 ЦКУ в якій зазначено, що боржник забов’язаний сплатити суму боргу враховуючи при цьому індекс інфляції, а також 3 % річних від суми боргу. Також у акціонера є можливість звернутися до нотаріуса з метою отримання виконавчого напису на документах, за яким заборгованість стягуватимуться у безспірному порядку, але надійнішим способом стягнення є судовий порядок, що передбачає звернення з позовом. Спір розглядатиметься в порядку господарського судочинства. Позовна давність в такому випадку є загальною (3 роки). Якщо ж було прийнято рішення захищати порушені права в судовому порядку, то варто належним чином підготувати процесуальні документи, зібрати необхідні докази та сформувати правову позицію.
Послуги юриста для бізнесу при захисті прав акціонерів:
Затримка з виплатами дивідендів – це лише частина з можливих порушень встановлених законодавством прав власників акцій, а тому важливий юридичний супровід бізнесу в процесі захисту. Юрист для бізнесу забезпечить надійний захист корпоративних прав, шляхом реалізації різних способів захисту. Бізнес-юрист проведе правовий аналіз ситуації, надасть консультації, обере спосіб захисту, збере необхідні докази.