Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кримінальне правопорушення за своєю суттю має соціально негативний ефект і нерідко такий ефект проявляється у вигляді шкоди для інших осіб. В такому разі мова йтиме про появу ключової фігури кримінального процесу а саме потерпілого. Законодавство чітко встановлює, що в якості потерпілого може виступати фізична особа, за умови завдання їй в результаті вчинення правопорушення майнової, фізичної, або ж моральної шкоди, юридична особа, у разі завдання їй майнової шкоди. Разом з цим, ще на етапі завдання шкоди, особа не набуває статусу потерпілого, адже він виникає з моменту звернення особи із заявою про вчинення правопорушення щодо неї чи заяви про залучення її в якості потерпілого (подається особами, які не є заявниками, але яким також завдано шкоди кримінальним правопорушенням).
Потерпілий: права та обов’язки на різних стадіях процесу
Кримінальний процес законодавцем поділений на певні стадії, і на кожній із них потерпілий є активним учасником, що виражається в тому обсязі прав та обов’язків, які за ним закріплені. Протягом досудового розслідування потерпілий має право на негайне прийняття його заяви і як результат визнання його потерпілим, отримання документу, що підтверджуватиме прийняття та реєстрацію від того органу до якого була подана заява, подавати ті докази, що підтверджуватимуть викладене в заяві, особисто бути присутнім під час проведення слідчих дій та ознайомлюватися з їх протоколами, а вже після закінчення стадії досудового розслідування, отримувати копії матеріалів, що стосуються правопорушення, яке було вчинено. Після набуття статусу, потерпілому уповноваженими особами вручається пам’ятка з його правами. Під час стадії судового провадження потерпілий також має обсяг прав, незалежно від інстанції в якій воно здійснюватиметься, а саме: бути поінформованим про місце та час проведення засідання, брати участь в судовому провадженні, брати участь в перевірці доказів, якщо прокурор відмовився від підтримання обвинувачення, особисто підтримувати обвинувачення, виражати думку під час признання покарання, а також оскаржувати рішення суду. Повний перелік прав викладений в ст. 56 КПК. Вищеописаним правам кореспондують обов’язки, які покладаються на особу потерпілого, а саме: прибувати за викликом слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, якщо ж з об’єктивних причин прибути не вдається – обов’язково варто про це повідомити, не створювати перешкод у встановленні обставин вчинення правопорушення, а також не розголошувати без дозволу прокурора, слідчого ті відомості, яких він дізнався у зв’язку з участю у провадженні та які охороняються законом в якості таємниці. У разі, коли потерплим є неповнолітня, обмежено дієздатна або ж недієздатна особа то в процесуальних діях за їх участю залучається їх законний представник.
Що робити у випадку порушення прав?
КПК закріплює за слідчим чи прокурором можливість винести постанову про відмову у визнанні потерпілим. Зокрема це можливо якщо, є підстави вважати, що особі яка подала заяву насправді шкоди завдано не було. Такі підстави повинні бути очевидними та достатніми для винесення постанови. Досить часто цим зловживають, чим звісно спричиняють випадки , коли особи, яким насправді була завдана шкода в результаті правопорушення, не набувають статусу потерпілого і як результат не отримують вищеописаного обсягу прав. Винесення даної постанови підлягає оскарженню протягом 10 днів. Скарга подається до слідчого судді. Безпосередній розгляд скарги має відбутися протягом 72 годин від її отримання слідчим суддею за обов’язковою участю скаржника, або ж його захисника.
Право потерпілого на залучення представника:
Потерпілий має право на залучення представника в особі захисника. В деяких провадженнях адвокат по кримінальних справах є ключовою фігурою для потерпілого, адже процес збору доказів, ініціювання провадження слідчих дій - все це потребує досвіду та розуміння теоретичної, практичної складової кримінального процесу, що звісно забезпечить кримінальний адвокат. Адвокат з кримінальних справ наділений більшим спектром можливостей збору важливих доказів шляхом подання запитів, опитування осіб, отримання висновків експертів та ін. Отже, кримінальна справа – це достатньо складний процес, а тому такий важливий учасник в ньому як потерпілий потребує комплексного юридичного захисту та супроводу на всіх стадіях.