Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Ключове значення в діяльності акціонерного товариства відіграють загальні збори як його вищий орган. Чинним законодавством детально врегульовано процедуру скликання, проведення та прийняття рішення загальними зборами, але разом з цим передбачається можливість оскарження таких рішень акціонерами. Саме ж рішення, яке буде об’єктом оскарження за своєю суттю є актом ненормативного характеру, що породжує правові наслідки, які пов’язані із регулюванням господарської діяльності товариства.
Особливості оскарження рішень загальних зборів акціонерів:
Загальні збори можуть проводитись у трьох формах, а саме: очна (очне голосування), електронна (шляхом електронного голосування) та дистанційна (шляхом опитування). В будь-якому разі права, якими наділений акціонер (право на отримання повідомлення про проведення зборів, право подавати пропозиції щодо порядку денного зборів, право на забезпечення належної підготовки до зборів та ін.) не можуть порушуватись під час проведення зборів. На противагу цим законодавчо-встановленим вимогам, в судовій практиці з вирішення корпоративних спорів досить часто можна зустріти грубі порушення прав акціонерів щодо участі у проведенні загальних зборів, або ж явній невідповідності рішень нормам чинного законодавства. Аналізуючи вищезазначене, постає питання про підстави за наявності яких, можна звертатися до суду з метою оскарження прийнятих загальними зборами рішень. Умовно дані підстави можна поділити на ті, що стосуються порушень прав акціонерів, та ті, що порушують порядок проведення зборів. До першого різновиду можна віднеси неповідомлення акціонера про проведення зборів, прийняття оспорюваного рішення за його відсутності та інші перешкоди які позбавляють акціонера взяти участь у загальних зборах та порушують його права участі в управлінні товариством. До другої групи підстав варто віднести: невідповідність прийнятого рішення нормам законодавства, порушення порядку скликання та проведення зборів, що зазначений в законі, статуті або ж відповідному положенні товариства, прийняття рішення недотримуючись вимоги кворуму, прийняття тих рішень, що не входять до затвердженого порядку денного, відсутність протоколу зборів та ін. щодо позовної давності в даній категорії справ, то оскаржити рішення можна протягом 6 місяців з дня його прийняття.
Процесуальні особливості оскарження рішень загальних зборів:
Спершу варто зазначити, що існує так звана презумпція легітимності рішень органів управління товариством, тобто рішення вважатимуться такими, що відповідають чинному законодавству, якщо судом не буде встановлено інше. Тому акціонеру, який звертається з позовом варто забезпечити викладене в ньому необхідними доказами порушеного права з метою переконливості своєї правової позиції. Також варто зазначити про те, що вирішення корпоративних спорів віднесено до підсудності судів господарського судочинства, і саме до них варто звертатися з позовом. У позовній заяві варто коротко викласти обставини справи, позовні вимоги, обставини, що їх підтверджують, зазначити норми права, які було порушено, описати використані способи досудового врегулювання спору а також детально обґрунтувати причини незаконності прийнятих рішень та зазначити перелік доказів. Окрім того, що суд виявлятиме порушення вимог закону щодо проведення загальних зборів, встановлюватиметься і факт того, що прийняте рішення порушуватиме права та інтереси акціонера. Якщо ж предметом оскарження є невключення до порядку денного тих пропозицій, які подавав акціонер, то суд може забов’язати товариство внести до розгляду ті питання, які пропонує даний акціонер.
Послуги адвоката при оскарженні рішення загальних зборів:
Оскільки в процесі оскарження необхідним є звернення до суду, то вкрай важливою є допомога юриста. Юрист не тільки проведе правовий аналіз ситуації, але й підготує необхідні процесуальні документи, збере докази та представить інтереси свого клієнта в суді. Отже, залучення кваліфікованого юриста при зверненні до суду допоможе збільшити вірогідність досягнення бажаних результатів та відновлення порушених прав.