Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Передбачена низкою міжнародних нормативно-правових актів процедура спеціального розслідування та судового розгляду (in absentia) в 2014 році була впроваджена і до нашого національного законодавства. Загалом, передбачається вирішення завдань кримінального процесу по спрощеній, більш швидкій процедурі за відсутності підозрюваного, обвинуваченого. Зокрема за цієї процедури виключається можливість затягування процесу як на стадії досудового розслідування, так і на стадії судового провадження. Спеціальне кримінальне провадження може проводитись як щодо однієї особи, так і щодо декількох осіб. Головною причиною, зважаючи на яку застосовується дана процедура, є неможливість забезпечення явки, підозрюваного, обвинуваченого до слідчого, прокурора, суду і разом з цим необхідність реалізації принципу невідворотності покарання.
Спеціальне досудове розслідування: суб’єкти, особливості проведення та вручення документів
Спершу варто визначитись з тим, що спеціальне досудове розслідування може проводитись щодо чітко визначеного переліку злочинів, який міститься в ст. 297-1 КПК. Зокрема перелік становлять злочини проти основ національної безпеки, проти громадської безпеки, проти миру та ін. Важливо також звернути увагу і на особу підозрюваного, адже таким має бути підозрюваний (окрім неповнолітнього), що переховується від слідства, суду на тимчасово окупованій території України, або ж на території держави агресора метою ж такого переховування повинно бути ухилення від відповідальності, або якщо підозрюваного оголошено у міжнародний розшук, або ж якщо прийнято рішення про передачу підозрюваного, який є військовополоненим, для обміну та такий обмін вже відбувся. Дані підстави повинен довести слідчий чи прокурор у своєму клопотанні. Щодо самого клопотання, то уповноваженими на його подання є прокурор та слідчий з обов’язковим погодженням з прокурором. Зміст клопотання складають: виклад обставин правопорушення, його кваліфікація, обставини, які є підставою для підозри особи у вчиненні правопорушення та ін. Клопотання подається до слідчого судді, який в свою чергу протягом 10 днів повинен його розглянути за участі того, хто його подав і захисника. Варто зазначити, що участь захисника в даній категорії справ є вкрай важливою і якщо підозрюваний не залучив його, то він залучається в порядку, що встановлений ст. 49 КПК. В процесі розгляду клопотання слідчий суддя повинен врахувати достатність доказів для підозри, а також наявність вищезазначених підстав. Результатом розгляду є постановлена ухвала, копію якої отримують слідчий, прокурор, захисник. У випадку, коли підозрюваний все ж з’явився добровільно, або ж був затриманий вже після того як було розпочато спеціальне досудове розслідування, то в подальшому таке розслідування буде проводитись відповідно до загальних правил. Щодо повісток, то вони надсилатимуться виходячи із останнім відомим місцем проживання, перебування підозрюваного із обов’язковим опублікуванням у ЗМІ. Всі копії документів, з якими має бути ознайомлений підозрюваний в ході досудового розслідування надсилатимуться його захиснику.
Деякі аспекти судового розгляду:
Якщо ж судовий розгляд здійснюється за спеціальною процедурою, тобто за відсутності обвинуваченого, то участь захисника при цьому є обов’язковою. Підставою для такого розгляду є постановлена відповідна ухвала суду. Щодо питання вручення повістки про виклик обвинуваченого, то в даному випадку застосовуватимуться вищенаведений принцип ознайомлення. Вже під час базпосереднього розгляду мають бути досліджені всі докази, що були надані до суду. Якщо ж обвинувачений з’явився. то з моменту його з’явлення сторона захисту може клопотати про подовження судового розгляду і разом з цим дослідження певних доказів, дослідження яких відбувалося за відсутності обвинуваченого. Результатом розгляду є ухвалений вирок в якому суд обґрунтовує факт реалізації стороною обвинуваченням всіх наявних заходів для дотримання прав підозрюваного, обвинуваченого.
Адвокат з кримінальних справ на різних стадіях провадження:
Кримінальний адвокат – це той процесуальний учасник, що забезпечує комплексний захист прав та інтересів підозрюваного, обвинуваченого, реалізуючи при цьому передбачені законодавством інструменти, повноваження. На стадії досудового розслідування адвокат по кримінальних справах братиме участь у слідчих діях, проводитиме своє адвокатське розслідування, аналізуватиме матеріали, подаватиме скарги та ін. Коли кримінальна справа переходить на стадію судового провадження адвокат реалізуватиме обрану стратегію захисту та слідкуватиме за тим, щоб права обвинуваченого не було порушено.