Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Питання шлюбного контракту є доволі актуальним у сучасних сімейних правовідносинах. Подружжя на власний розсуд приймає рішення про укладання договору для врегулювання своїх відносин.
Шлюбний контракт – це договір між нареченим та нареченою або особами, які вже перебувають у шлюбі. Слід звернути увагу на те, що новелою сімейного законодавства є те, що угода може бути укладена і під час шлюбу.
Якщо шлюб реєструється з особою, яка не досягла вісімнадцяти років то для укладення контракту потрібен письмовий дозвіл батьків. Основною метою шлюбного договору є встановлення, які майнові права будуть у подружжя після розірвання шлюбу. Це може стосуватися наявного майна, яке було набуте до або після укладення шлюбу. Також, в договорі вирішуються питання щодо утримання одного з подружжя, сплати аліментів або як саме будуть відшкодовуватись наявні борги.
Не можна визначити шлюбним договором особисті стосунки між чоловіком і жінкою.
Шлюбний контракт складається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Звернутися сторони мають право як до державного, так і приватного нотаріуса. Своєю чергою, на нотаріуса покладається обов’язок розтлумачити умови угоди. Підписується угода у трьох примірниках, по одному для кожної сторін та нотаріуса.
Набуває законної сили угода в день коли шлюб зареєстрований, а для осіб які вже одружені - в день посвідчення угоди нотаріусом. Також, в угоді можуть бути вказані строки виконання окремих її положень. Подружжя має право внести зміни до угоди, звернувшись до нотаріуса.
Також, подружжя має право оспорити шлюбний контракт. Право на звернення до суду забезпечене Сімейним кодексом. Так, один з подружжя має право звернутися до суду для визнання угоди недійсною. Тут слід звернути увагу на те, що положення договору регулюються також і Цивільним кодексом України.
Отже, визнається договір недійсним шляхом подання до суду позовної заяви одним з подружжя. Угода може бути визнана недійсною як в повній, так і в окремій її частині.
Однією з основних причин оспорювання контракту є встановлення невигідного фінансового стану для одного з подружжя. Зазвичай це відбувається тоді коли угодою передбачено, що майно, яке було придбане під час шлюбу лишиться комусь одному з подружжя після розлучення. Саме з цих причин угода зазвичай скасовується судом.
Також, іншими причинами оспорювання контракту є виявлення брехні, таємниць в стосунках, застосування морального або фізичного насилля та інше.
Тому, шлюбний договір має відповідати наступним критеріям:
- не порушувати моральні принципи подружжя та суспільства;
- виявляти дійсну волю сторін, а не примус до укладення угоди;
- настання прав та обов’язків у сторін щодо майна.
При виникненні такої ситуації зі необхідності оскаржити шлюбний договір, особі знадобиться юридичний супровід фахівця у сімейних правовідносинах. Тому, в першу чергу радимо скласти правильний юридичний контракт з врахуванням всіх умов та юридичних тонкощів. Для цього слід звернутися до професійного адвоката.
Справи з оскарження шлюбних догорів є доволі складними. Саме тому під час розгляду такої категорії справ слід зібрати доказову базу для захисту своїх інтересів у суді.