Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство надає можливість учасникам правовідносин укладати ті договори, що хоча й не передбачені, але й не суперечать йому. Одним із таких є дилерський договір, що являє собою угоду, згідно з якою одна сторона (постачальник) здійснює поставку товарів іншій стороні, тобто дилеру, а той в свою чергу, забов’язується здійснити наступний перепродаж такого товару безпосереднім споживачам на тій території та за тими цінами, що встановлюються в договорі. Певні преваги від укладення такого договору отримують обидві сторони, адже постачальник відкриває для свого бізнесу нові ринки збуту, забезпечує рекламування свого товару в певних регіонах, а також можливість отримання плати за товар, одразу після поставки його дилерові. В свою чергу сам дилер отримує певну незалежність в підприємництві та можливість використовувати репутацію постачальника для просування товару.
Особливості дилерського договору:
Спершу варто зазначити ознаки даного договору, а саме: консенсуалність (договір вважатиметься укладеним з моменту досягнення згоди щодо всіх його істотних умов), відплатність (постачальник отримує плату за товар), двосторонність, тобто виникнення певного обсягу прав та обов’язків в обох сторін, алеаторність. Також такий договір варто вважати фідуціарним, тобто таким, що заснований на довірі сторін. Зміст договору складають його умови, і від того наскільки юридично правильно та доцільно вони будуть сформульовані та викладені в договорі, залежитиме успішність відносин між його сторонами. В дилерських договорах здебільшого зазначають: умову про предмет (товар з його якісними та кількісними ознаками), порядок отримання товару дилером, момент виникнення права власності на такий товар, порядок оформлення замовлення на поставку, умови про цінову політику (формування цін, умови оплати), а також порядок повернення товару у разі його неналежної якості, строк дії договору. За своєю правовою суттю дилерський договір є дещо схожий наприклад із договором купівлі-продажу, або ж договором поставки, але разом з цим є в ньому така особливість як виникнення зустрічного забов’язання дилера щодо просування товару, який він отримав від постачальника. Сторонами ж дилерського договору є здебільшого суб’єкти підприємницької діяльності. Окремої уваги потребують моделі дилерських договорів, адже їх виділяють декілька, а саме: система прямих поставок, що ґрунтується на процесі за якого роздрібні продавці замовляють товари за рахунок об’єднання учасників, в свою чергу об’єднання виставляє рахунки на товари в роздрібній торгівлі. Достатньо поширеною є і система генеральних договорів в межах цієї системи декілька дилерів об’єднують зусилля шляхом укладення договору простого товариства чи інший договір згідно за яким з метою задоволення інтересів учасників головна організація укладатиме з постачальниками договори про поставку певних товарів.
Порядок укладення дилерських договорів:
- Першим кроком є розробка проекту договору, який повинен містити всі істотні умови та ті, що найбільш повно врегульовуватимуть правовідносини між сторонами. Зміст договору не повинен мати положень які б піддавались подвійному трактуванню, або ж порушували права та інтереси його сторін, ставили їх у невигідне положення.
- Далі варто надіслати пропозицію укладення договору контрагентові у вигляді оферти. Оферта повинна містити умови договору та виражати пропозицію укладення договору, адресуватись конкретній особі. Не менш важливим є зазначення і строку для відповіді на пропозицію. Надсилатиметься оферта як поштою, так і в електронному вигляді.
- Контрагент, отримавши оферту, проаналізувавши умови, що в ній зазначені, складає акцепт, як відповідь на пропозицію. Акцепт має адресуватись конкретно оференту та виражати повну, безумовну згоду на укладення договору. Оскільки дилерський договір є консенсуальним, то після досягнення згоди, він вважатиметься укладеним.
Допомога юриста при укладенні договорів:
Послуги юриста можуть знадобитися і як на етапі розробки договору, так і в процесі притягнення до відповідальності ту із сторін, що не виконує договірних забов’язань. Юрист при розробці проекту договору врахує побажання сторін, та включить до нього всі ті умови, що найбільш ефективно врегульовуватимуть відносини між ними. Отже, консультація юриста перед укладенням договору збереже час та кошти, вже на етапі виконання його умов.