Детальніше
Законодавчий орган влади України надав суду повноваження звільнити особу від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, за наявності чітко визначених правових підстав.
1. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям або примиренням винного з потерпілим.
Особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, звільняється від кримінальної відповідальності за умови щирого каяття або примирення з потерпілим, активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення і повного відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди.
До кримінальних проступків та нетяжких злочинів Кримінальний кодекс України відносить діяння, за вчинення яких передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п’яти років.
2. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки.
Особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням. Звільнення від кримінальної відповідальності відбувається у тому випадку, якщо особа, протягом року з дня передачі її на поруки, виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
3.Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки.
Якщо буде визнано, що на час кримінального провадження, внаслідок зміни обстановки, вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною, суд може звільнити її від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину.
Однак, можете не розраховувати на звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення діяння, яке хоч і відноситься до згаданої вище категорії злочинів, однак є корупційним кримінальним правопорушенням або кримінальним правопорушенням, пов’язаним з корупцією, порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
4. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
Звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення будь-якого кримінального правопорушення (окрім злочинів проти основ національної безпеки України, катування, проти миру та безпеки людства) суд може у зв’язку із закінченням строків давності.
Суд звільняє особу від кримінальної відповідальності, незалежно від наявності чи відсутності факту примирення з потерпілим, відшкодування шкоди, щирого каяття тощо, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;
3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину;
4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;
5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Варто зазначити, що у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності у згаданих випадках, особа вважатиметься такою, яка не має судимості. А судимість, у свою чергу, має правове значення у разі вчинення нового кримінального правопорушення.
Звільнити від кримінальної відповідальності суд може лише ту особу, яка вчинила злочин.
Від особи не вимагається визнавати себе винною.
Особа має обов’язково надати згоду на звільнення від кримінальної відповідальності.
Ініціювати перед судом питання звільнення особи від кримінальної відповідальності може як прокурор так і адвокат особи, як на досудовому розслідуванні так і під час судового розгляду.
З метою правового аналіз ситуації, прийняття вчасних рішень щодо тактики та стратегії захисту, зверніться за професійною правничою допомогою.
Пропонуємо отримати консультація адвоката на платформі юридичного маркетплейсу «Консультант».
Ви можете отримати: професійний аналіз документів, правовий аналіз ситуації, правовий висновок адвоката, письмова консультація, допомога адвоката онлайн.