Проведення мобілізації при воєнному стані, консультації онлайн | consultant.net.ua
image

Проведення мобілізації при воєнному стані

image
image
BASE (Базова) 34.98
image

Тимошенко Олексій Ігорович

Юрист Україна, Київська область
і
Час прочитання: 1 хвилина Кількість переглядів: 46

Юрист з десятирічним стажем роботи. Займаюсь складанням договорів, написанням претензій та позовів, супроводжую виконавчі провадження, складаю установчі документи для юридичних осіб, займаюсь державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також надаю послуги адвоката у сферах цивільного та господарського права.

Передмова

Питання мобілізації набуло особливої актуальності в контексті видачі повісток чоловікам. В соціальних мережах тривають жваві обговорення та спори щодо законності роздачі повісток на вулицях. Наразі в суспільстві панують дві точки зору: 1) «вуличний» спосіб призову на службу в армію не є законним; 2) вишукувати призовників на вулицях законом не заборонено.

Мета цієї статті — розглянути процедуру мобілізації через призму закону, та надати відповідь на питання: чи можна виписувати та вручати повістки на вулицях?

 

Мобілізувати, не порушуючи закон

В Україні не існує жодного спеціального документа, котрий би визначав проведення мобілізації при воєнному стані. Це обумовлене тим, що наша країна раніше ніколи не воювала та не має законів на подібний випадок.

Війна зробила відомим Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Однак цей документ не містить вказівок, як треба проводити мобілізацію в умовах ведення війни, коли виникає потреба одночасного залучення до армії великої кількості людей. Закон здебільшого розписує загальні умови здійснення заходів, спрямованих на направлення громадян на службу у війську.

Практичним моментам мобілізації, її плануванню, організації та виконанню присвячене Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом. Це Положення напряму не стосується мобілізації в часи війни, однак більше ніде не прописано, як взагалі діяти, призиваючи людину до війська.

Щоб з'ясувати, як має виглядати законна мобілізація, треба розпочати з самого початку — її оголошення.

 

Підготовка до мобілізації

Правильно підготовлена мобілізація налічує п'ять кроків:

Перший. Президент України видає Указ про мобілізацію.

Другий. Генеральний штаб Збройних Сил України видає мобілізаційну директиву. Цим документом визначається:

 • загальна чисельність осіб, які підлягають призову;

 • розподіл призваних осіб за видами (родами) військ та інших військових формувань;

 • порядок проведення призову.

Третій. Спираючись на директиву Генштабу, оперативне командування розробляє власну директиву і план призову. Цей план затверджується командувачем військ оперативного командування. Директива командувача та витяги з плану надсилаються обласним територіальним центрам комплектування (скорочено — ТЦК, центри комплектування).

Четвертий. Обласні ТЦК, на виконання директиви, розробляють план призову в конкретній області та вказівки районним/міським центрам комплектування щодо його реалізації.

П'ятий. Районний/міський ТЦК розробляє власний план призову.

 

Про план призову

Цим документом визначається, скільки людей необхідно призвати та куди їх треба після того розподілити.

Подібний план має містити:

 1. відомості щодо кількості призовників, їх якісні характеристики;

 2. розподіл призваних осіб за видами (родами) військ, інших військових формувань;

 3. строки добору кандидатів до складу призовної комісії та подання підібраних кандидатур на затвердження: 1) голові районної державної адміністрації, 2) міському голові;

 4. графік прибуття громадян для: 1) проведення рентгену легенів; 2) здавання аналізів; 3) проведення медичного огляду; 4) проходження призовної комісії;

 5. порядок та строки проведення навчальних занять з працівниками призовної дільниці;

 6. перелік лікарень, де буде проводитись: медичний огляд призовників, їх додаткове обстеження та лікування;

 7. порядок роботи лікарів, які здійснюватимуть медичний огляд призваних осіб;

 8. порядок направлення призовників на обстеження (медичний огляд) до інших лікарень (при потребі);

 9. інформацію щодо заходів з виховної роботи з призваними особами (в період їх мобілізації та відправлення до військових частин);

 10. порядок підготовки та облаштування приміщень для роботи призовної комісії.

Окрім описаного, районні/міські ТЦК зобов'язані:

 1. скласти на призовників іменні списки про їх прибуття на призовні дільниці (за днями, враховуючи графік роботи призовної комісії);

 2. провести відбір персоналу, який працюватиме на призовній дільниці;

 3. одержати від закладів охорони здоров'я медичні документи призовників: 1) картки амбулаторного хворого, вкладні листки до них, 2) витяги з історії хвороби, 3) дані медичного огляду, що стосуються стану здоров’я цих осіб.

План призову належить складати завчасно, до початку мобілізації. Так само заздалегідь має бути визначено, кого з громадян призиватимуть та у якій кількості. Ці умови впливають на те, як слід здійснювати оповіщення призовників про мобілізацію.

 

Оповіщення громадян про мобілізацію

Призов до армії розпочинається з видання керівником ТЦК відповідного наказу. Одночасно з наказом видається розпорядження про оповіщення осіб, яких планується призвати.

В розпорядженні вказуються:

 • прізвища та ініціали цих осіб;

 • найменування центру комплектування, до якого слід прибути, адреса його розташування.

До розпорядження додаються вже заповнені повістки — по одній на кожного призовника.

Повістка повинна містити:

 1. прізвище, ім'я, по батькові призовника, адресу його проживання;

 2. дату та час прибуття до ТЦК;

 3. адресу місця розташування призовної дільниці або ТЦК.

Розпорядження про оповіщення та повістки підписуються керівником центру комплектування. Підпис має включати зазначення: військового звання керівника, його прізвища та ініціалів.

Підписання керівником незаповнених бланків повісток законом не передбачено. Будь-яка повістка має бути заповненою завчасно та вручатись громадянину виключно в такому вигляді.

Заповнення повісток на вулиці, в магазинах, на ринках, інших громадських місцях — не є законним способом їх оформлення та вручення. Так само незаконним способом вручення повісток є надсилання їх фотокопій у месенджери, через соціальні мережі, інформування громадян про необхідність прибути до ТЦК телефоном.

 

Де дозволено вручати повістки

Закони не містять жодних вказівок щодо місця вручення повістки. Видана вона може бути будь-де, але складатись та підписуватись — тільки у центрі комплектування. Без винятків.

Повістка вручається громадянину особисто, під підпис. Для цього на бланку повістки передбачена відривна частина — розписка про отримання. Після того, як громадянин розпишеться за отримання повістки, розписка відривається від бланка та зберігається у ТЦК, в особовій справі призовника.

Розписка є підтвердженням отримання повістки громадянином. Тому, якщо її надсилають поштою, вкладають у поштову скриньку, приклеюють на двері квартири, передають через сусідів, — це не вважається належним способом вручення. Немає розписки з підписом громадянина — вручення повістки не було.

 

Які особи мають право видавати повістки

Право вручення повісток надано лише працівникам центрів комплектування, тому що на них покладено обов'язок з проведення призову громадян на військову службу.

Окрім них, до видачі повісток можуть бути залучені працівники (посадові особи) органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, державних та приватних закладів освіти. Вони можуть вручати виключно заповнені повістки, перевіряти документи в громадян та самостійно заповнювати чисті бланки повісток права не мають.

Видавати повістки не можуть інші суб'єкти (бійці територіальної оборони, працівники поліції, звичайні військовослужбовці, які не є працівниками ТЦК, учасники добровольчих військових формувань). Вони можуть лише супроводжувати працівників центрів комплектування при врученні ними повісток, виконуючи при цьому надані законом повноваження.

 

Висновок

Війна створила значні складності для країни та громадян. В цей час юридична допомога під час війни набуває особливого значення. Юрист в умовах війни - незамінний помічник, який допоможе захистити ваші права від порушень.

Отримати допомогу юриста під час військових дій - не така складна справа, як вдається спочатку. Звертайтесь до юридичного маркетплейса "Консультант". Наш сервіс допоможе вам не тільки отримати юридичну консультацію під час війни, а й знайти адвоката для постійної співпраці.

image
image

отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image

Відгуки

Від реальних користувачів

 • ВР
  Володя Ралець

  Всім хто має проблеми з кредиторами , раджу звертатись за допомогою саме до цих консультантів . Тут в отримаєте і підтримку і дуже якісні поради . Стосовно вирішення проблем по кредитах

 • ММ
  Макс Миловский

  Ніколи не думав, що вирішення юридичних питань може бути таким легким! За допомогою цієї програми я швидко знайшов компетентного юриста, який допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Дуже зручно та ефективно

 • ЯЛ
  Янош Лоренц

  Корисний додаток та хороша компанія в якій спеціалісти допоможуть та надададуть професійні відповіді на всі ваші запитання.

 • НІ
  Наталія Іващенко

  Сподобалось відношення і професійний підхід до справи,все на вищому рівні,дякую

 • RB
  RB28

  Чудовий додаток. Дуже допомогли)

 • АД
  Анна Д.

  Досить зрозумілий додаток, зручний у користуванні

 • БА
  Барин

  Допомогли вирішити питання з працівниками ТЦК, дякую

 • AR
  Archi_B

  Дуже простий в використанні додаток. Професіональні адвокати, та приємні консультанти. Рекомендую

 • AN
  And1kekkk

  Відмінний додаток! З ним я знайшов юриста за лічені хвилини. Зручний інтерфейс та багато функцій роблять його найкращим вибором для пошуку кваліфікованої юридичної допомоги.

 • AL
  albina309

  Завдяки цьому додатку я швидко знайшов досвідченого юриста, який допоміг мені розібратися у моїй правовій ситуації. Простий у використанні та результативний

 • SI
  Simpldimpl2

  Через додаток вирішив своє питання! Дякую

 • LY
  L.Yaro

  Дуже дякую за допомогу, рада що звернулась. Однозначно рекомендую, в наш час знайти достовірну інформацію дуже важко, але виявляється можливо))

 • ГЕ
  Герцог235689

  Доволі все добре працює. Почав користуватися недавно але вже задоволений. Консультантами задоволений. Дякую. Буду звертатись й надалі.

 • ДЛ
  Добрі люди

  Був у ДШВ. Отримав поранення. Все нормально, поставили на ноги, але не хочу бути тягарем для побратимів. Ротний сам запропонував звільнитись по сімейним. Тільки попросив правильно складений рапорт, бо їм наверх відчитатись треба. Зателефонував сюди. порадили юриста. Все за 2 дні зробив. можу радити іншим

 • ДД
  Даніїл Діхтяренко

  Звернувся по рекламі в інтернеті. Взяв консультацію і мені знайшли хорошого військового адвоката, який допоміг мені перевестись до іншої частини. Гарно працювали з документами та пояснили що і як. Рекомендую, висловлюю велику подяку адвокатам!

image

ТОП 10

PRO консультантів України

Всі консультанти

 • PREMIUM 68.05 Топ 1
  image

  Грицай Микола

  Юрист Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 35.04 Топ 2
  image

  Приходько Андрій Анатолійович

  Адвокат Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 34.51 Топ 3
  image

  Молчанов Олег Вікторович

  Адвокат Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 34.41 Топ 4
  image

  Бараненко Леонід Олександрович

  Адвокат Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 16 Топ 5
  image

  Мірошниченко Тарас Васильович

  Юрист Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 0 Топ 6
  image

  Мазур Єлизавета

  Юрист Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 0 Топ 7
  image

  Колганов Іван Володимирович

  Юрист Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 0 Топ 8
  image

  Перепельченко Анатолій Олександрович

  Юрист Україна, Київ
  і
 • PREMIUM 0 Топ 9
  image

  Сулик Роман Андрійович

  Юрист Україна, Київ
  і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів України створений для того, щоб кожен українець міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів України - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image

Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте 500,00 грн на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо 500,00 грн на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

 • дні
 • години
 • хвилини
 • секунд
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

 • Чи Ваше питання термінове?

 • Чи звертались Ви раніше за допомогою до інших адвокатів?

 • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?

 • Чи ви проходите військову службу?

 • Вам потрібен супровід у ТЦКСП?

 • Консультації

  Освітнє питання

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1137
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Троє дітей, не хочуть звільняти

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №780
  • Консультант №1072
  • Консультант №1249
  • Консультант №1224
 • Консультації

  Не виплачують зп, був на лікуванні

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №780
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Відмова від виїзду з тилу в бойову

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Відстрочка, у дитини 2а підгрупа

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №444
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Гіпертонія 2 Ї стадії відправляють на нуль

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №444
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Питання по гранту

  Відповідей
  • Консультант №848
 • Послуги

  Написання Скарги для військовослужбувця (4400)

  Відповідей
  • Консультант №787
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Виплати при звільненні з ЗСУ

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  До кого звертитася по виплати за поранееня?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
  • Консультант №1137
 • Консультації

  Які пільги є для УБД

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
  • Консультант №1137
 • Консультації

  Чи мають право не прийняти рапорт?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Як нараховуються виплати?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Що потрібно, щоб оформити виплати?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Чи потрібно здавати на права в Болгарії?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1137
 • Консультації

  Військовий адвокат

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Як оформити земельну ділянку?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Що робити якщо оформили кредит на мене?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Звільнення

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
 • Консультації

  Що потрібно для отримання винагороду за техніку?

  Відповідей
  • Консультант №848
  • Консультант №1072
image

Важливо

Знати про нас

 • Юридичний маркетплейс КОНСУЛЬТАНТ

  Кращий юридичний стартап України за версією HiiL Inovative Justice Chalenge 2021 Ukraine , резиденти Diia.City , перший юридичний сервіс, який вийшов з маркетинговою стратегію на усі національні канали , працюємо у Польщі та Англії , перші інтегрували ШІ (Chat GPT) , не просто інформує про юридичні проблеми з відкритих даних, а вирішує їх “під ключ ”, понад 1000 зареєстрованих юристів, понад 25 000 користувачів мобільного застосунку , задонатили на юридичні консультаціі понад 100 000 $ … і це тільки частина наших досягнень!

 • Новина

  Річниця резиденства Diia.City

  image

Консультація
юриста у києві

Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера. (інвестиційного консультанта). Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб.

Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера. (інвестиційного консультанта). Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера.

 • Складання та редагування бізнес-планів;
 • Підготовка та подання заявок на отримання грантів (інвестицій), фінансування проектів;
 • Підбір та пошук грантових (інвестиційних) програм (в т.ч. міжнародних);
 • Консультування клієнтів з питань пошуку та отриманню грантів (інвестицій), виконанню умов для їх отримання;
 • Участь в презентаціях, конференціях, зустрічах з донорами та комісіями, що приймають рішення про задоволення заяв про отримання грантів;
 • Участь у різних ініціативах, таких як: розробка нових інструментів практики та напрямів обслуговування, написання статей для публікацій, зйомка тематичних відео.

Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера. (інвестиційного консультанта). Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб.

Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера. (інвестиційного консультанта). Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Приходько та партнери — юридична компанія, що спеціалізується на повному та комплексному юридичному обслуговуванні бізнесу та фізичних осіб. Наша діяльність базується в першу чергу на спеціалізації команди, в яку входять адвокати, юрисконсульти, податкові консультанти, аудитори, бухгалтери. З метою зміцнення команди ми шукаємо Грант-менеджера.

image
Адміністраця порталу