Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Безоплатне, примусове вилучення на підставі рішення суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у тих випадках, що чітко передбачені кодексом – саме таке визначення спеціальної конфіскації наведене у чинному кримінальному законодавстві. І дійсно, разом із встановленням тих діянь, що є кримінально-караними та визначення відповідальності за їх вчинення, ККУ також встановлює низку заходів кримінально-правового характеру, які також багато в чому сприяють виконанню завдань з охорони прав та свобод, громадської безпеки та ін. За своєю правовою суттю спеціальна конфіскація не відноситься до різновидів покарань, але разом з цим, передбачає превентивну мету, що реалізується шляхом обмеження прав та свобод людини. Головною відмінністю конфіскації майна як виду покарання за вчинення правопорушень від спеціальної конфіскації є те, що при застосуванні останньої вкрай важливим є джерело походження майна, а також субєкт до якого вона застосовується, так як стосовно цього існують певні особливості.
Спеціальна конфіскація: підстави, процедура застосування, винятки
Для становлення можливості застосування даного різновиду конфіскації важливою є форма вини, яка наявна у складі вчиненого правопорушення, адже ст. 96-1 ККУ чітко встановлює, що застосування спеціальної конфіскації є можливим тільки щодо умисних правопорушень. Спеціальна конфіскація також може застосуватись у разі вчинення тих діянь, за які ККУ передбачає покарання у вигляді позбавлення волі чи штрафу більше 3 тис. нмдг, а також щодо ряду інших правопорушень, повний перелік яких наведений в ч.1 ст. 96-1 ККУ. Не менш важливим є і підстави за наявності яких даний захід може бути застосований, а саме: постановлення обвинувального вироку судом, або ж ухвали про звільнення від кримінальної відповідальності чи ухвали про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру. Як зазначалося вище виключне значення має джерело походження майна, що підлягатиме конфіскації, адже таким майном може виступати тільки: майно, що було одержане в результаті вчинення правопорушення, або ж призначалося для схиляння у вчиненні правопорушень, або ж з метою фінансування їх вчинення, було предметом правопорушень, або ж знаряддям чи засобом. При цьому не матиме значення факт перетворення вищезазначеного переліку майна, адже якщо воно було перетворене, можливість застосування спецконфіскації зберігається. Характерною ознакою спецконфіскаціії є те, що вона може застосовуватись не тільки до осіб, які вчинили правопорушення, але до тих, яким вищезазначене майно було передане підозрюваним чи обвинуваченим, тобто до третіх осіб. При цьому враховується яким чином набула третя особа таке майно (оплатно чи безоплатно), а також в який період та на якій стадії кримінального процесу таке майно було передане. Щодо винятків, то не підлягає спеціальній конфіскації майно право власності на яке особа набула добросовісно. Також даний захід не реалізується стосовно того майна яке за законом має бути передане його власнику.
Визначення подальшої долі конфіскованого майна:
Всі питання про подальше розпорядження вилученим майном вирішуються судом вже на етапі ухвалення судового рішення, тобто на момент закінчення провадження. Якщо ж провадження було закрите слідчим або ж прокурором, то засоби та знаряддя вчинення правопорушення підлягають конфіскації, окрім випадків, коли законний володілець не знав і не міг знати про їх незаконне походження. Те майно, яке є предметом правопорушення і вилучене з обігу підлягає знищенню, або ж передається уповноваженим установам. Стосовно майна, яке призначалося для схиляння до вчинення правопорушень, або ж фінансування їх вчинення, то воно підлягає конфіскації. В будь-якому разі сторона обвинувачення повинна довести в суді недобросовісність набуття майна.
Адвокат по кримінальних справах на різних стадіях процесу:
Кримінальний адвокат може знадобитися на будь-якій із стадій процесу, адже під час досудового розслідування адвокат братиме участь у слідчих діях, подаватиме скарги, збиратиме докази. Вже на стадії судового провадження, адвокат з кримінальних справ реалізуватиме обрану стратегію захисту, складатиме необхідні процесуальні документи. Отже, кримінальна справа – це багатоскладовий, довготривалий та складний процес, в якому вкрай необхідним є юридичний супровід.