Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
За загальним правилом обвинувачення в кримінальному процесі може бути у двох формах: публічне (що є превалюючим) та приватне. Процесуальний аспект приватного обвинувачення полягає у тому, що приватний обвинувач наділяється правом на звернення до державних органів із певним твердженням у вигляді заяви про те, що є підстави вважати винуватою у вчиненні правопорушення конкретну особу, а також правом на подальше підтримання обвинувачення, або ж відмовитися від нього, правом на збирання обвинувальних доказів. В більшості випадків під час приватного обвинувачення керуються загальними правилами кримінального процесу, але й існують певні особливості. Так, наприклад, відповідно до ст. 477 КПК провадження у даній формі може бути розпочато не у всіх випадках, а виключно щодо тих кримінальних правопорушень, перелік яких міститься в даній статті КПК.
Особливості приватного обвинувачення:
До переліку особливостей даного особливого порядку кримінального провадження можна віднести й те, що розпочинається воно виключно на підставі поданої заяви потерпілого. Кримінально-процесуальне законодавство не встановлює ніяких відмінностей щодо змісту заяв, які є підставами для ініціювання провадження як в публічній так і приватній формі. Варто зазначити, що в процесі подання заяви необхідно враховувати й строки давності притягнення до кримінальної відповідальності. Вже протягом 24 годин відомості про правопорушення вносяться до ЄРДР та протягом 24 годин після внесення заявнику видається відповідний витяг. Саме ж провадження уповноважений розпочинати дізнавач, або ж слідчий чи прокурор. Якщо ж відомості до реєстру внесені, то відповідно до ст. 214 КПК це свідчитиме про початок досудового розслідування, яке за загальним правилом проводитиме слідчий, або ж дізнавач, прокурор. Щодо судового провадження як однієї із ключових стадій кримінального процесу, то воно здійснюватиметься відповідно до загальних правил. Якщо прокурор на стадії судового розгляду переконається в тому, що належним чином обвинувачення не підтверджується, то він має право відмовитися від підтримки обвинувачення про зазначає у відповідній постанові. У разі коли таке сталося, у самого потерпілого є можливість в подальшому підтримувати обвинувачення для чого йому надається необхідний обсяг прав та час для підготовки. Можливі випадки і неявки потерпілого, то в такому разі суд може дійти висновку про розгляд за його відсутності, або ж відкласти судовий розгляд. Варто зазначити, що такий примусовий захід як привід до потерпілого не може бути заснований, але можливим є накладення грошових стягнень. Щодо підстав завершення провадження, то серед них виділяють ті, що стосуються порушення процесуальних норм, наприклад, відсутність самої заяви потерпілого, а також відмова потерпілого від підтримки обвинувачення. Варто зважати й те, що у разі відмови від обвинувачення потерпілий втрачатиме можливість з одних і тих же підстав повторно подати заяву з вимогою розпочати провадження.
Відшкодування шкоди потерпілому:
Аналізуючи зміст ст. 479 КПК можна дійти до висновку про те, що дієвим способом відшкодування завданої потерпілому шкоди є укладення угоди про примирення. Ініціювати укладення угоди може як сам потерпілий, так і підозрюваний чи обвинувачений. Якщо ж справа стосується домашнього насильства ініціатором виступатиме тільки потерпілий. Можливість укладення угоди виникає з моменту повідомлення про підозру та зберігається до виходу суду до нарадчої кімнати. Зокрема в угоді варто зазначити розмір завданої шкоди та строк в межах яких вона має бути відшкодована а також інші положення, що передбачені ст. 471 КПК. Якщо потерпілих декілька та і укладення, затвердження угоди вони здійснюватимуть спільно.
Кримінальний адвокат у провадженні у формі приватного обвинувачення:
Важливість такого учасника як адвокат по кримінальних справах складно недооцінити, адже саме він супроводжуватиме свого клієнта на всіх стадіях процесу, забезпечуватиме комплексний захист його прав. Разом з цим, адвокат з кримінальних справ складатиме процесуальні документи, обиратиме стратегію захисту, збиратиме виправдовувальні докази, подаватиме скарги. Оскільки кримінальна справа – це достатньо складний процес, то участь адвоката в ньому вкрай бажана.