Детальніше
Усиновлення дитини є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сім’ї з метою забезпечення дітям стабільних та гармонійних умов життя.
Втім, цей процес вимагає від бажаючих усиновити дітей терпіння, відповідальності та ретельного дотримання встановлених процедур.
Хто може бути усиновленим?
Усиновленою може бути дитина, яка є громадянином України, іноземцем або особою без громадянства.
Усиновленою може бути повнолітня особа лише у виняткових випадках. А саме, якщо повнолітня особа не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, суд може постановити рішення про усиновлення такої особи.
Після досягнення двомісячного віку, може бути усиновлена дитина, яку батьки або інші родичі відмовились забрати з пологового будинку.
Якщо дитина була підкинута або знайдена то усиновленою вона може бути після спливу двох місяців з дня її знайдення.
Хто може бути усиновлювачами?
Усиновити дитину може дієздатна особа, яка старша за дитину не менш як на п’ятнадцять років і яка не молодша двадцяти одного року.
У випадку бажання усиновити повнолітню особу, усиновлювач має бути старшим не менш ніж на вісімнадцять років.
Усиновлювачами ми можуть бути:
1. Подружжя.
2. Жінка, з якою батько дитини перебуває у шлюбі або проживає однією сім’єю.
3. Чоловік, з яким мати дитини перебуває у шлюбі або проживає однією сім’єю.
4. Один чоловік або одна жінка у випадку, якщо у дитини є лише матір або лише батько та які після усиновлення втратять правовий зв’язок з дитиною.
Певну категорію осіб Україна позбавила права на усиновлення.
До таких осіб належать:
1) обмежені у дієздатності;
2) визнані недієздатними;
3) позбавлені батьківських прав і не поновлені у них;
4) були усиновлювачами, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;
5) перебувають на обліку у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
8) страждають на хвороби, з визначеного урядом переліку;
9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
10) були засуджені за кримінальні правопорушення з визначеного законодавцем переліку;
11) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
12) є особами без громадянства.
Порядок усиновлення дитини.
Облік дітей, які можуть бути усиновлені, ведеться за місцем походження дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Такий облік здійснюють відповідні служби у справах дітей районних, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад та Нацсоцслужбою.
Громадянам України, які проживають на території України і бажають усиновити дитину потрібно звернутись із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради за місцем проживання.
За результатами перевірки документів, проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (на час воєнного стану не вимагається), та обстеження житлово-побутових умов заявника або заявників служба у справах дітей розглядає питання про можливість заявника або заявників бути усиновлювачами та протягом п’яти робочих днів готує відповідний висновок.
Облік громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні, здійснює Нацсоцслужба
Кандидати в усиновлювачі можуть ознайомитись з інформацією про дітей, які перебувають на місцевому обліку, регіональному обліку або ж – на централізованому обліку в Мінсоцполітики.
Якщо кандидат в усиновлювачі виявив намір особистого знайомства з дитиною, йому видається направлення і відповідна служба у справах дітей за місцем проживання дитини організовує знайомство з дитиною.
У випадку позитивного знайомства і встановлення контакту з дитиною, кандидати в усиновлювачі можуть подати заяву про бажання усиновлення дитини до служби у справах дітей за місцем проживання дитини.
Служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
Отримавши такий висновок, заява про усиновлення дитини подається усиновлювачами до суду за місцем її проживання. Наразі діє така процедура усиновлення дитини в Україні.
Варто зауважити, що під час воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, усиновлення дітей іноземцями або громадянами України, які проживають чи перебувають за межами України, не здійснюється. Винятком є лише усиновлення дитини родичем або усиновлення дитини, яка є рідною сестрою або братом раніше усиновленої дитини.
Україна надає велике значення процесу усиновлення, оскільки це важливий спосіб забезпечення благополуччя дітей, які залишились без батьківського піклування. Хоча цей процес може бути складним та вимагати значних зусиль, він є важливим кроком у створенні стабільного та щасливого майбутнього для усиновлюваних дітей.