Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Технологічний прогрес супроводжують не тільки об’єкти промислової власності, які хоча й пов’язані з ним, але відображають не всю палітру його напрямків. Право інтелектуальної власності містить один об’єкт, який напряму пов’язаний з технологічним розвитком, а саме – компонування напівпровідникових виробів, що являє собою пов’язані певним чином зображення які є зафіксованими чи закодованими та становлять тривимірну конфігурацію шарів з яких складається напівпровідниковий виріб. Кожне зображення компонування повинно містити в собі конфігурацію, або ж частину конфігурації такого виробу на будь-якій із стадій його виготовлення. Важливість правової охорони даного об’єкта інтелектуальної власності полягає втому, що для його створення потребується значний творчий внесок його автора, різноманітне обладнання, витрати як часу, так і коштів, але разом з цим вже готовий напівпровідниковий виріб досить легко скопіювати, використовуючи пошарове фотографування, наприклад. Виходячи з цього, отримання охоронного документа (свідоцтва) допоможе захистити власників виробу від неправомірних дій.
Особливості компонування напівпровідникових виробів:
Відповідно до ст. 473 ЦКУ суб’єктами права на даний об’єкт інтелектуальної власності є автор, а також інші особи, що набули право на компонування напівпровідникового виробу шляхом укладення договору, або ж за законом. Виходячи із даного законодавчо-встановленої норми можна стверджувати, що та особа, працею якої було створено об’єкт, визнається автором, тобто первинним суб’єктом на компонування. Первинним суб’єктом законодавець не обмежується, а тому такі особи як : роботодавець, замовник, спадкоємці та загалом правонаступники – всі вони також є суб’єктами права на даний об’єкт інтелектуальної власності, але вже вторинними. Варто зазначити і про те, що компонування може бути створене і у співавторстві, а тому кожен із співавторів наділятиметься однаковим правом на проведення реєстрації даного об’єкту. Варто звернути увагу і на комплекс майнових прав якими наділятиметься первинний суб’єкт, або ж правонаступники, а саме: право на використання компонування, право на видачу дозволів на використання, право перешкоджати неправомірному використанню об’єкта, а також взагалі забороняти таке використання та ін. Виникають вищеперелічені права після реєстрації і є чинними протягом 10 років. При чому відлік даного строку починатиметься із дати, що є найбільш ранньою: закінчення того року в якому даний об’єкт було використано на комерційній основі (незалежно від країни використання), або ж закінчення того року в якому подавалася заявка на реєстрацію. Для того щоб отримати правову охорону компонуванню необхідно відповідати умовам оригінальності. Оригінальним компонуванням не можна вважати таке, що створювалося шляхом простого копіювання інших компонувань, або ж таке, що вже відоме у сфері мікроелектроніки до подання заявки чи до монету першого використання. Якщо ж з моменту першого використання до дати подання заявки на реєстрацію пройшло два роки, то компонування не можна визнати таким, що відповідає умові оригінальності. Уваги потребує так зване право попереднього користувача, тобто коли особа до подання заявки на компонування або ж до дати встановлення пріоритеру, добросовісно використовувала компонування в межах України чи реалізовувала підготовку до використання, то така особа отримуватиме право на продовження використання компонування.
Процедура реєстрації компонування напівпровідникових виробів:
- Першим кроком є складання заявки. Заявка має містити: відповідну заяву а також матеріали для ідентифікації компонування. Заявка повинна стосуватися виключно одного компонування. Складену заявку можна подати як в письмовій, так і в електронній формі до НОІВ як органу, який вповноважений на проведення реєстрації. Варто зазначити, що за подачу заявки стягується збір.
- Отримавши заявку, НОІВ проводитиме її експертизу. Результати експертизи виражатимуться у формі висновку на підставі якого прийматиметься рішення про проведення реєстрації.
- Якщо ж рішення прийнято, то вже після сплати заявником державного мита НОІВ проводитиме реєстрацію. Квитанцію про сплату мита заявник повинен надати НОІВ протягом 3 місяців після отримання рішення про здійснення реєстрації.
- Вже протягом 4 місяців після проведення реєстрації НОІВ видає свідоцтво, що і буде підставою для виникнення вищезазначених прав.
Допомога юриста у захисті об’єктів інтелектуальної власності:
Оскільки вищеописана процедура є достатньо тривалою та складною, то вкрай рекомендованими є послуги юриста. Юрист допоможе підготувати заявку, направити її до НОІВ та супроводжуватиме клієнта протягом її реєстрації. Також консультація юриста є важливою і при порушенні майнових чи особистих немайнових прав на об’єкт інтелектуальної власності, адже для цього передбачається судовий порядок, складання процесуальних документів, представлення інтересів, обрання стратегії захисту, правовий аналіз ситуації та ризиків.