Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із основних обов’язків батьків, що встановлений чинним законодавством є обов’язок щодо утримання дитини до досягнення нею повноліття. Розірвання шлюбу не впливає на цей обов’язок, адже якщо ж один із батьків проживає окремо він братиме участь в утриманні дитини в грошовій формі, тобто шляхом сплати аліментів. Разом з цим, сімейне законодавство надає можливість припинити право на аліменти в рахунок передачі права власності на нерухоме майно. Відповідно до ст. 190 СКУ батьки дитини можуть укласти договір про припинення прав на аліменти у зв’язку з передачею права власності на певний об’єкт нерухомості, але виключно із дозволу органу опіки та піклування. Отже, сторонами такого договору є батьки дитини, а якщо дитина веж досягла 14 років, то вона також може брати участь при його укладенні.
Особливості припинення права на аліменти:
Спершу варто окреслити, яке ж майно може передаватися в рахунок сплати аліментів. Як зазначено у вищенаведеній ст. 190 СКУ передбачена можливість передачі нерухомості, а тому виходячи із ст. 181 ЦКУ, передавати можна: житлові будинки, земельні ділянки, квартири, споруди виробничого призначене та ін. В результаті укладення договору набуватиме право на нерухомість сама дитина, або ж спільно з дитиною той із батьків з ким вона проживає. При чому момент виникнення права власності законодавець пов’язав не з передачею майна набувачу, а із проведенням державної реєстрації, яка в даному випадку є обов’язковою. Ще однією особливістю є те, що нерухомість, яка була передана в результаті укладення договору відноситься до майна на яке не може бути звернене стягнення. Відчуження ж такого майна до досягнення дитиною 18 років може бути здійснено виключно з отриманням дозволу від органу опіки та піклування. Даний договір, як і будь-який правочин призводить до виникнення правових наслідків. В даному випадку мова йтиме про наслідки для матері чи батька з якими проживає дитина, адже тоді один із батьків буде забов’язаний утримувати її самостійно, а відчужувач майна не звільняється від додаткових витрат на дитину. Сімейне законодавство передбачає і випадки за яких укладений договір між батьками може бути визнано недійсним, а саме у тому випадку, коли в актовому записі про народження виключається ім’я відчужувача як батька дитини. В такому разі відчужувачу необхідно звернутися до суду з вимогою про визнання недійсним договору. В результаті задоволення його вимог судом, право власності на нерухомість відновлюється. Щодо підстави для розірвання договору, то насамперед вона пов’язана із вищезазначеним обов’язком того із батьків з ким проживає дитина щодо самостійного її утримання, якщо ж такий обов’язок не виконується, то той із батьків, що передав нерухоме майно за договором, наділяється правом на розірвання договору (відповідно і на відновлення права власності на майно) шляхом звернення до суду.
Процедура передання майна в рахунок сплати аліментів:
1.Як вже зазначалося, укладення договору про припинення права на сплату аліментів є можливим виключно у разі наявності дозволу зі сторони орану опіки та піклування, а тому первинним кроком є отримання даної згоди. Для цього необхідно звернутися із пакетом документів до районної державної адміністрації за місцем проживання. Саме на підставі поданих документів розглядатиметься можливість надання дозволу на укладення договору. В першу чергу до уваги братимуться права та інтереси дитини, адже укладення договору не повинно їх порушувати.
2.Наступним кроком є безпосереднє укладення договору. Важливо враховувати всі вищеописані вимоги, а також й те, що право власності на те нерухоме мацо, що передаватиметься, повинно бути належним чином оформлене. Договір підлягає підписанню сторонами.
Вкрай важливим етапом є нотаріальне засвідчення та державна реєстрація укладеного договору. 3.Варто враховувати те, що посвідчення здійснюється за місцезнаходженням нерухомості або за місцем реєстрації однієї із сторін договору. Реєстрацію проводить державний реєстратор, до якого варто звернутися із заявою та іншими необхідними документами.
Консультація юриста у сімейних справах:
Сімейний адвокат супроводжуватиме свого клієнта протягом усієї процедури укладення договору, починаючи від отримання дозволу закінчуючи державною реєстрацією. Послуги адвоката у сімейних справах можуть знадобитися для визнання договору недійсним або ж його розірвання, адже для цього необхідне звернення до суду. Отже, консультація у сімейних справах досвідченого юриста унеможливить виникнення негативних наслідків та допоможе досягнути бажаних результатів.