Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Стрімкий розвиток новітніх технологій, постійні виклики в економічній сфері зумовлюють потребу при веденні бізнесу вдаватись до нових шляхів врегулювання правовідносин. Практика європейських країн доводить ефективність використання цілого ряду договорів, які вже на сьогодні активно використовуються і в нашій країні. Одним із таких договорів є MSA договір (Master service agreement), що являє собою угоду, яка визначає загальні умови співробітництва між клієнтом та постачальником певних послуг. Досить активно даний договір використовується в наступних сферах: ІТ-технології, маркетингові послуги, консалтинг, фінансові послуги а також у сфері телекомунікацій. Унікальність та виключність МSА договору полягає в тому, що він може бути використаний для різних видів співпраці (комплексні послуги, довгострокові роботи, або ж групове співробітництво).
Правові особливості МSА договорів:
Оптимізація витрат часу та зусиль в бізнесі – це одні із найважливіших факторів успіху, і МSА договір є інструментом, завдяки якому можна його досягти. Розробка такого договору допоможе значно оптимізувати процес укладення додаткових угод з клієнтами компанії, а тому співпраці між сторонами не заважатимуть зайві формальності документообігу. Разом з цим оптимізаційна превага – це лише частина із ряду переваг, які отримають сторони від укладення такого договору. Як і будь-який договір, МSА договір передбачає регулювання відносин між сторонами, а тому його укладення допоможе якісно консолідувати правила та умови майбутньої співпраці. МSА договір – це про гнучкість, адже сторони можуть не обтяжувати себе імперативними нормами і включати до договору ті положення, які б сприяли наданню послуг чи виконанню різних проектів на високому рівні. Зазвичай даний договір включає в себе наступні умови: предмет, умова про оплату послуг, відповідальність, визначення прав та обов’язків сторін, конфіденційність, підстави розірвання договору та ін. Варто зазначити, що кожен договір розробляється з урахуванням особливостей конкретного бізнесу, сфери застосування та різновиду співробітництва, а тому угода може включати в себе й інші умови.
Структурні елементи договору:
Предмет. Зокрема, якщо сторони визначають предмет договору, то необхідно чітко прописати, які послуги надаватимуться (розробка програмного забезпечення, дизайну, комп’ютерної графіки та ін.). Окрім визначення послуг варто зазначити і порядок їх прийняття та строки для цього.
Оплата послуг. Наступною ключовою умовою є оплата наданих послуг, адже ґрунтовно сформульована умова про оплату унеможливить виникнення суперечок, спорів вже на етапі розрахунку за надані послуги. Необхідно також зазначити і строк в який оплата має бути здійснена.
Відповідальність. Для того щоб забезпечити виконання умов договору, необхідно включити до нього умови про відповідальність. Несвоєчасна оплата послуг, порушення строку прийняття чи виконання – все це може статися на етапі виконання умов договору, а тому такі санкції як пеня, штраф та ін. заходи відповідальності мають бути включені до нього. Саме під страхом настання санкцій сторона, що укладає МSА договір все ж буде уникати порушень своїх договірних забов’язань.
Конфіденційність. Оскільки даний вид договорів укладається здебільшого між компаніями та клієнтам, то в процесі співпраці між сторонами може відбутись обмін відомостей, що становлять конфіденційну інформацію. Для того щоб унеможливити розголошення такої інформації необхідно визначити перелік відомостей, які будуть вважатися конфіденційними, визначити порядок допустимого розголошення. Також можна встановити строк протягом якого забороняється розголошення конфіденційної інформації.
Розірвання МSА договорів. Здебільшого в договорі передбачається можливість дострокового його розірвання за умовою своєчасного повідомлення контрагента. Окрім цього, необхідно визначити підстави, настання яких слугуватиме можливістю для дострокового розірвання: істотне порушення умов договору однією із сторін, істотна зміна обставин та ін. Якщо ж ініціатором дострокового розірвання є замовник, то він повинен оплатити виконавцю вартість фактично наданих послуг.
Допомога юриста в розробці МSА договорів.
Оскільки шаблонні договори в інтернеті не принесуть сторонам ніякої користі, так як не розраховані під особливості ніші в якій вони застосовуються, не передбачають тонкощі бізнесу. Тому вагомими при укладенні договору є послуги юриста. Юрист розробить проект договору, врахує всі побажання, норми законодавства, проведе правовий аналіз ситуації та аналіз документів, надасть необхідні консультації. Отже, юридичний супровід при укладенні договору є вкрай важливим, адже саме він допоможе збільшити ефективність від співпраці в подальшому.