Я Ваш персональний юрист. Моя мета – це допомога клієнтові в пошуку оптимальних рішень з актуальних правових питань.
Коли безжальний ворог напав на територію України, багато військовозобов'язаних чоловіків та жінок вимушені були піти до лав ЗСУ для захисту країни. Однак не все так просто.
- Перед мобілізацією особа вимушена дізнатися про таку деталь, як придатність до військової служби та пройти військову експертизу через ряд лікарів.
Щоб бути впевненим, що призвана чи мобілізована особа придатна за станом здоров'ям до проходження військової служби було придумано та створено важливий структурний компонент військової медицини, які мають назви комісії.
- Їх відносять до військово-лікарських. Вони можуть бути як тимчасові, так і ті, які діють постійно, тобто ВЛК. За своєю залежністю один від одного ВЛК повинні у будь-якому випадку підпорядковуватися Центральній лікарсько-військовій комісії - скорочено ЦВЛК. Цей структурний елемент є керівним органом в Збройних Силах України. - Оцінивши стан здоров'я особи вони видають рішення влк.
Часто буває, що особа має певні хвороби, які не дають можливості йти на фронт. Але дуже часто її все ж відправляють на «нуль». Коли військовозобов’язаний громадянин знає передбачені Конституцією України свої прямі права та обов'язки, не погоджується з відповідними пунктами рішення (висновку) ВЛК, то прямий обов'язок будь-якої особи оскаржити його та довести свою непридатність або придатність захищати Батьківщину в Збройних Силах України.
Не важко зрозуміти, що для того, щоб оскаржити рішення ВЛК існують певні дії та їх алгоритм.
Порядок оскарження передбачений законом.
Це Наказ "Про затвердження Положення про військову лікарську експертизу в Збройних Силах України", № 402, датований 2008 роком 14 серпня.
Отже, як же діяти ? Як оскаржити рішення ВЛК, якщо воно є незаконне та несправедливе?
Існує два способи оскарження влк – в позасудовому порядку та судовому.
Оскарження рішення влк в позасудовому порядку передбачає, що рішення будь-яких ВЛК можуть переглядатися ЦВЛК, однак якщо ти колишній військовослужбовець на період свого фактичного звільнення із ЗСУ, то таку постанову про придатність до військової служби має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Який алгоритм?
-Заява на оскарження рішення влк нижчого рівня подається до ЦВЛК виключно письмово і у двох примірниках, з описом вкладеного та цінним листом засобами поштового зв’язку, з доданими до неї всіма наявними документами - їх копіями, виданими комісією, рішення якої переглядається.
-Також в заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду, оскільки може бути відмовлено в її перегляді. Необхідно досить чітко, зрозуміло та з посиланнями на норми законів, пунктів, підпунктів, визначень, назв хвороб, травм зазначити, що саме має містити нова змінена постанова (висновок) ВЛК.
Судовий порядок оскарження повинен обов’язково йти вже після звернення до Центральної ВЛК, оскільки суд при винесенні рішення в будь-якому випадку спирається на той факт, чи особа використала своє право вирішити все мирно, тобто через ЦВЛК.
Оскарження рішення ВЛК до ЦВЛК - це юрисдикція адміністративних судів, що передбачено Адміністративним процесуальним кодексом України.
Загалом термін дії рішення влк, самого документу, який видає комісія складає 12 місяців, тому пропустити цей строк вкрай важко. Завжди знайте свої права та обов'язки, бажаю всім нам миру, ні війні!!Слава Україні! Нехай захисники та захисниці повернуться живими!