Українське кримінальне законодавство передбачає можливість звільнення від покарання за вчинення кримінального правопорушення (злочину) на різних умовах.
Ініціювати звільнення від покарання може сам обвинувачений, надавши суду відповідне клопотання та, у разі необхідності, долучивши відповідні докази або його захисник. Звісно, це може зробити і прокурор, однак, краще на це не надіятись.
У цій статті розглянемо особливості безумовного, умовного або умовно-дострокового звільнення від відбуття покарання. Кожна з цих форм звільнення від покарання має свої вимоги до порядку, які необхідно виконати або які мають бути наявними для отримання такого звільнення.
Про право звільнення від покарання без жодних умов
Суд може звільнити від покарання особу, яка вчинила кримінальне правопорушення за яке передбачено покарання у виді штрафу не більше 170 000 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до п’яти років або будь-яке покарання не пов’язане з позбавленням волі.
Щоб скористатись таким правом необхідно переконати суд, що в обвинуваченого бездоганна поведінка, що він сумлінно ставиться до праці і що на даний момент, ця особа не є суспільно небезпечною. У такому випадку відбувається безумовне звільнення від покарання за вчинений злочин.
Про право звільнення від покарання з умовою
Окремим видом звільнення від основного покарання є звільнення з умовою. Такою умовою є не вчинення нового злочину і виконання покладених судом обов’язків протягом іспитового строку, тривалість якого встановлюється судом і може становити від одного до трьох років.
Суд може застосувати звільнення від покарання з умовою до осіб, яким призначається покарання у виді позбавлення волі до п’яти років, обмеження волі, виправних робіт або службового обмеження для військовослужбовців.
Щоб скористатись правом звільнення від покарання з умовою, особі, яка вчинила злочин, необхідно співпрацювати з прокурором. Враховуючи конкретні обставини справи, особа має прийняти рішення про вид такої співпраці, а саме визнати вину або примиритись з потерпілими. Співпраця з прокурором оформлюється відповідною угодою, у якій фіксується домовленість про умови співпраці зі сторони обвинуваченого, а саме - звільнення від відбування покарання з випробуванням. У випадку звільнення від основного покарання з умовою, суд, все ж таки може застосувати додаткові покарання, якими можуть бути штраф, позбавлення спеціального звання або права обіймати певн посади чи займатись певною діяльністю.
Засуджений, який виконав покладені на нього обов’язки під час іспитового строку і не вчинив нового злочину, звільняється судом від призначеного йому покарання.
Про право умовно-дострокового звільнення від покарання до завершення його відбування
У випадку вже відбутого певного строку покарання, за умови доведення особою свого виправлення шляхом зразкової поведінки і відношенням до праці, суд може звільнити таку особу від подальшого відбування покарання.
Величина відбутого строку для отримання можливості дострокового звільнення залежить від тяжкості та виду вчиненого злочину.
Так, особа, яка вчинила умисний особливо тяжкий злочин і їй було замінено довічне позбавлення волі на позбавлення волі на певний строк та особа, яка вчинила злочин після раніше дострокового звільнення від відбування покарання може скористатись правом дострокового виходу на волю відбувши не менше трьох чвертей призначеного строку покарання.
Особа, яка вчинила умисний тяжкий злочин, необережний особливо тяжкий злочин, вдруге відбуває покарання за вчинення умисного злочину до погашення або зняття судимості за попередній злочин, корупційний нетяжкий злочин або злочин, пов’язаний з корупцією, порушенням правил дорожнього руху у стані сп’яніння може достроково вийти на волю чи бути звільненою від відбування іншого покарання відбувши не менше двох третин строку всього покарання.
Особа, яка вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин крім корупційних злочинів, пов’язаних з корупцією або порушенням правил дорожнього руху у стані сп’яніння може бути достроково звільнена від відбування решти строку покарання відбувши не менше половини всього строку покарання.
Достроково звільненим від відбування будь-якого покарання варто пам’ятати, що у разі вчинення нового кримінального правопорушення протягом невідбутої частини покарання їм доведеться відбути покарання за новий злочин та завершити відбуття покарання за попередній злочин, у провадженні якого вони були достроково звільнені.
Висновок
Звільнення від покарання за вчинення кримінального правопорушення передбачає виконання певних вимог та відповідність критеріям, встановленим законодавством. Безумовне, умовне та умовно-дострокове звільнення надають особам, засудженим за вчинення злочину, можливість відновити свої права та інтегруватися в суспільство. Проте, ці види звільнення також передбачають відповідальність та дотримання встановлених умов, що гарантує захист прав громадян та забезпечення правопорядку в країні.
Запрошуємо скористатися нашими послугами юридичної допомоги! Вам може знадобитись консультація адвоката, правовий аналіз ситуації та аналіз документів, перевірка документів юристом онлайн, письмова консультація, а також правовий висновок адвоката чи юриста. Наші фахівці готові надати вам необхідну допомогу та підтримку онлайн.
Не вагайтеся звертатися до нас, якщо ви шукаєте надійного юридичного партнера, який буде на вашому боці у цьому складному процесі. Ми працюємо для вашого миру і безпеки.
З повагою, команда "Консультант".