Юрист з десятирічним стажем роботи. Займаюсь складанням договорів, написанням претензій та позовів, супроводжую виконавчі провадження, складаю установчі документи для юридичних осіб, займаюсь державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також надаю послуги адвоката у сферах цивільного та господарського права.
Передмова
Минулого року, після російського вторгнення, над Україною був припинений рух літаків. Через це відбулось скасування авіарейсів з українських аеропортів до інших країн. Ті люди, які купили авіаквитки, нікуди не полетіли, але гроші були заплачені. В подібній ситуації постає питання щодо повернення оплати.
Реалії спорів людей та авіакомпаній свідчать про те, що останні не поспішають повертати вартість квитків на рейси, які так і не відбулись. Такі дії не є законними та порушують права пасажирів.
Ця стаття допоможе вам дізнатись, як правильно діяти в ситуації, коли перевізник повинен виплатити вартість куплених квитків, однак не бажає робити цього.
Чим передбачено повернення оплати за квитки
Організація та здійснення польотів цивільної авіації врегульовані Повітряним кодексом України та Авіаційними правилами України. Ці документи передбачають: авіакомпанія надає пасажиру послугу з перевезення на підставі договору. Моментом його укладення є придбання квитка на літак — як в паперовому, так і в електронному вигляді.
Підтверджувати існування договору також можуть багажна квитанція та транспортна накладна.
В загальному розумінні договір є угодою між двома сторонами — пасажиром та перевізником. З моменту його укладення між ними виникають взаємні обов’язки: авіакомпанія повинна доставити пасажира до пункту призначення разом з належним йому багажем, а останній — розрахуватись за надану послугу.
Договір перевезення передбачає відповідальність за його невиконання, неналежне виконання, яка складається з трьох елементів:
-
виплати постраждалій стороні суми грошей, що є компенсацією за порушення зобов'язання іншою стороною;
-
відшкодування збитків: поверненні повної вартості квитка та оплати за надання супутніх послуг (страхування, харчування, трансфер, інше);
-
компенсація моральної шкоди.
Коли виліт з певних причин не відбувається (затримується) — це є порушенням умов договору зі сторони компанії. В такому випадку, відповідно до умов угоди з пасажиром, він отримає право на зворотне отримання грошей, за які придбав квиток, та на додаткові виплати.
Особливості отримання компенсації
Вартість квитка повертається пасажиру при одночасному існуванні чотирьох умов:
-
відмови в перевезенні проти його волі;
-
бронювання ним місця на борту літака;
-
скасування рейсу, яким він мав вилетіти, компанією-перевізником;
-
його присутності в день запланованого вильоту для проходження реєстрації.
Компенсація не обмежується одним поверненням вартості квитків. У випадку, коли авіакомпанія має причини та підстави очікувати, що рейс не відбудеться та пасажирам відмовлять у посадці на літак, вона зобов'язана запропонувати їм грошову виплату за спричинені незручності.
Оплата за квиток перераховується протягом семи календарних днів (коли починає відлік цей строк — буде написано далі). Гроші повертаються виключно в гривні:
-
готівкою;
-
електронним переказом, проведеним через банк (безготівковий розрахунок);
-
банківським дорученням/чеком.
За наявності окремої письмової згоди пасажира, вартість квитка виплачується йому у вигляді дорожніх чеків (це платіжний документ, що найчастіше використовується при розрахунках під час подорожей, переважно міжнародних).
Коли компанія відмовила пасажирам в перевезенні проти їхньої волі, на неї покладається обов'язок виплатити їм компенсацію. Її розмір обчислюється в євро, та залежить від відстані польоту. За рейси, дальність який не перевищує 1500 км, сума виплати складає двісті п'ятдесят євро; від 1500 до 3500 км — 400; від 3500 км та більше — 600.
Така виплата не надається за умови, що скасування рейсу викликали непередбачувані обставини, яким не можна було запобігти, та авіакомпанія зможе доказати настання цього факту. Військовий напад Росії на Україну віднесений до форс-мажору, і саме за його наслідками були закриті всі аеропорти та скасовано польоти цивільної авіації. Перевізники ніяк не могли завадити виникненню такої ситуації. Тому в цьому випадку вони мають підстави не надавати компенсацію, адже не є винними у невиконанні зобов'язань перед пасажирами.
Передумови отримання компенсації
Право на отримання грошової виплати не виникає у пасажира лише за одним фактом відмови у перевезенні. Законом та правилами встановленні вимоги, при дотриманні яких перевізник стає зобов'язаним надати відшкодування. Ними є наступні:
-
відсутність попередження пасажира про скасування рейсу:
— за два тижні до очікуваного вильоту;
— в період між 7 та 14 днями, що передують запланованому часу відправлення;
-
авіакомпанія не запропонувала змінити маршрут таким чином, щоб забезпечити відхилення на одну годину (від часу відбуття з пункту відправлення) та на чотири години (від часу прибуття до місця призначення);
-
наявність в особи підтвердженого бронювання на конкретний рейс;
-
присутність пасажира для проходження реєстрації в день та час, встановлений правилами авіаперевізника, або щонайменше за 45 хвилин до вильоту літака з аеропорту;
-
затримка/перенесення заброньованого рейсу на іншу дату, незалежно від причини цього.
Здай квиток — отримай гроші
За правилом, оплата повертається не раніше, ніж відбудеться розірвання договору, укладеного перевізником з пасажиром. І ось тут прихований важливий момент: та людина, яка бажає повернути кошти, повинна спершу виявити намір щодо припинення дії угоди про перевезення літаком. Зробити це можна двома шляхами:
-
пред’явити невикористаний паперовий квиток до тієї самої каси компанії, у якій його було куплено;
-
повідомити авіаперевізника про бажання зворотного отримання суми, сплаченої за придбання електронного квитка.
У випадку неможливості розв'язання цього питання у касі, підрозділі авіакомпанії, за пасажиром залишається право звернення з цією ж метою до її головного офісу.
Тільки після вчинення описаних дій починається відлік 7-денного строку, наданого для виплати грошей. Це є максимальний термін, вичікувати його повністю не обов'язково. При відсутності фінансових перешкод, компанія може видати повну суму оплати в момент здавання квитка до каси. Семиденний строк дотримується винятково у випадку настання якихось непередбачуваних проблем.
Повернення грошей може потребувати надання додаткових документів. В такому разі початок зазначеного строку розпочинається з дня подання авіакомпанії всієї необхідної інформації.
Вартість квитка повертається тому, хто за нього заплатив. Якщо це людина — гроші надійдуть на її банківську картку або ж будуть виплачені «на руки», готівкою. Коли покупець юридична особа, надходження платежу відбудеться на рахунок у банку, відкритий нею.
Письмове звернення про повернення коштів: потрібно чи ні?
Компенсація вартості невикористаного квитка, за законодавством, не потребує неодмінного подання пасажиром заяви про виплату. Однак існує застереження: авіакомпанія має право розробити власні правила перевезень повітряним транспортом, в яких передбачити — гроші за квиток відшкодовуються лише у разі направлення клієнтом вимоги про це. Необхідно враховувати вказану особливість, та в кожному випадку з'ясовувати, чи впроваджений у конкретній компанії окремий порядок оформлення повернення оплати.
Якщо такий порядок виявиться наявним, необхідно діяти, дотримуючись його. Не варто чекати, що авіакомпанія добровільно виконає приписи закону та віддасть гроші.
Отже, треба скласти вимогу. Цей документ повинен відповідати змісту та формі, встановленим для звернень громадян. Його універсальний зразок складається з:
-
опису обставин та фактів, які покладені в її основу;
-
зазначення відомостей про відправника (прізвище, ім'я, по батькові, адреса проживання, номер телефону, адреса електронної пошти) та отримувача (найменування, адреса реєстрації, контактна інформація, ідентифікаційний код в державному реєстрі);
-
посилання на норми закону, що обґрунтовують позицію заявника;
-
наявності підпису особи та дати подання.
Вимога може бути усна або письмова. Краще подавати її в письмовому вигляді, рекомендованим листом з описом вкладення, та відправляти його поштою. Усні звернення, направлені з використанням так званої «гарячої лінії», авіакомпанії зазвичай залишають без відповіді та реакції, тому цей спосіб не є ефективним.
Строк розгляду вимоги становить 30 календарних днів. Якщо цей термін сплив, а авіакомпанія не відповіла та не повернула гроші, потрібно переходити до наступного етапу вирішення ситуації — подаватись до суду з позовом про примусове стягнення вартості придбаних, але не використаних квитків.
Водночас передбачені інші заходи впливу на недобросовісного авіаперевізника, якими доцільно скористатись.
Скаржимось на бездіяльність перевізника
Контроль за дотриманням правил перевезень повітряним транспортом здійснює Державна авіаційна служба України. Неповернення грошей за квиток є їх порушенням. Це надає можливість подати скаргу на авіакомпанію, за умови, що попередньо до неї була пред'явлена вимога чи претензія з зазначеного приводу.
Скарга є формою звернення громадянина, тому має відповідати вимогам до його оформлення. До неї додаються докази надсилання вимоги компанії-перевізнику.
Надсилається скарга поштою, на зареєстровану адресу служби. Найкоротший строк її розгляду дорівнює 30 дням, найдовший — 45.
Відповідальність за порушення авіаційних правил
Відсутність повернення коштів, витрачених на купівлю квитка, карається штрафом, який накладає Державіаслужба. Його сума коливається в розмірі від 671 000 до 1 342 000 гривень.
Післямова
Вирішити спір з авіакомпанією допоможе вчасне звернення до адвоката. Сучасний юридичний маркетплейс «Консультант» пропонує вам отримати допомогу адвокатів/юристів онлайн. Наш проєкт надає різноманітні послуги, серед яких:
-
консультація адвоката (юриста);
-
перевірка та аналіз документів з подальшим наданням юридичного висновку;
-
підготовка письмових консультацій, правових висновків адвоката.
Не зволікайте зі зверненням до нашого сервісу. Правова онлайн-допомога — це зручно, швидко та результативно.