Детальніше
Інститут спадкування в Україні є важливою складовою цивільного права, що регулює передачу майнових прав і обов'язків від особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Права та обов’язки спадкоємців
Про право на прийняття спадщини
Спадкоємець має право прийняти або не прийняти спадщину.
Для прийняття спадщини, спадкоємцю, який не проживав із спадкодавцем, потрібно особисто подати нотаріусу або в сільську чи селищну раду заяву про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем а також малолітня, неповнолітня недієздатна особа чи особа, обмеженої цивільної дієздатності, якщо не заявили про відмову від спадщини, вважаються такими, що прийняли спадщину. За таких обставин для спадкоємців не настають негативні наслідки у випадку не подання заяви про прийняття спадщини.
Про строки для прийняття спадщини
Дуже важливо подати заяву про прийняття спадщини у строк для прийняття спадщини, який встановлений у шість місяців від часу відкриття спадщини. У випадку не подання заяви про прийняття спадщини у встановлений строк, спадкоємець вважатиметься таким, що не прийняв спадок. За обставин пропуску строку для прийняття спадщини є лише два способи прийняти спадок.
Перший спосіб – якщо спадкоємці, які прийняли спадщину, дадуть письмову згоду. За таких обставин спадкоємець може разом із письмовою згодою про прийняття спадщини від інших спадкоємців подати до нотаріуса заяву на прийняття спадщини, прийняти спадщину і отримати свідоцтво
Другий спосіб – звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини. Однак майте на увазі, що суд може визначити додатковий строк для прийняття спадщини лише у разі доведення поважності причини пропуску строку. Поважні причини пропуску строку потрібно довести у позовній заяві належними і допустимими доказами.
Відповідно до судової практики, суд визнає поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини тривалу хворобу спадкоємця, тривале перебування за межами України і надання доказів неможливості з’явитися до консульської установи або дипломатичного представництва України.
Верховний Суд постановляє про відсутність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини за обставини відсутності інформації про смерть спадкодавця. Тобто така причина пропуску строку на прийняття спадщини як незнання про смерть спадкодавця не є поважною причиною і суд, у зв’язку з незнанням про смерть спадкодавця відмовляє у визначенні додаткового строку для прийняття спадщини.
Про право відмови від прийняття спадщини
Серед прав спадкоємців є право відмовитись від прийняття спадщини та право відмовитись від прийняття спадщини на користь іншої особи.
Щоб відмовитись від прийняття спадщини спадкоємцю потрібно подати нотаріусу або іншій уповноваженій посадовій особі заяву про відмову від прийняття спадщини.
Відмова від прийняття спадщини за заповітом можлива лише на користь іншого спадкоємця за заповітом, а відмова від прийняття спадщини за законом можлива лише на користь іншого спадкоємця за законом будь-якої черги.
У випадку відмови від прийняття спадщини за заповітом або за законом без обумовлення на чию користь, відповідна частка у спадщині переходить у рівних частинах до інших спадкоємців за заповітом або за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.
Про перехід права на прийняття спадщини
Законодавство України передбачило і врегулювало випадок смерті спадкоємця після відкриття спадщини і не прийняття ним спадщини. У такому випадку право на прийняття спадщини померлого спадкоємця отримують вже його спадкоємці.
Законодавець визначив, що частки спадкоємців у спадщині є рівними. Рівність часток спадкоємців у спадщині може порушити лише спадкодавець у своєму заповіті.
Про спадкування обов’язків спадкодавця
Оскільки спадкуванням є не лише перехід прав, а й - обов’язків, то до спадкоємців переходять і обов’язки спадкодавця. Відповідно, законом встановлено обов’язок спадкоємців повідомити про відкриття спадщини кредитора спадкодавця. У свою чергу кредитор спадкодавця має право пред’явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину. Вимоги кредитора спадкоємці зобов’язані задовольнити у межах вартості отриманої спадщини.
Не варто забувати, що спадщина, у певних випадках, підлягає оподаткуванню. Спадкоємці також несуть обов'язки, пов'язані з прийняттям спадщини, такі як виконання вимог закону щодо оподаткування спадщини.
Про обов’язок спадкоємців відшкодувати витрати пов’язані з утриманням, доглядом, лікуванням та похованням спадкодавця
Якщо одним із спадкоємців або іншою особою були зроблені витрати на утримання, лікування чи поховання спадкодавця, всі спадкоємці зобов’язані відшкодувати ці витрати.
Висновок
Володіння інформацією про процес спадкування є надзвичайно важливим для будь-якого спадкоємця. Спадкові справи можливо успішно вирішити лише за правильної реалізації спадкоємцями прав та обов'язків. Від цього залежить ефективне врегулювання спадкових відносин і уникнення можливих конфліктів.
У разі необхідності юридичної допомоги у справах спадкування заходьте на мій профіль «Консультант #1106», де ви зможете замовити в автора статті консультацію з питань спадщини або будь-яку юридичну послугу, необхідну саме у вашому випадку. Адвокат по спадковим справам допоможе у разі необхідності відновлення строку для прийняття спадщини, оскарження рішень та дій нотаріуса під час оформлення спадщини, усунення від права на спадкування спадкоємців як за заповітом так і за законом або у будь-яких інших спорах, пов'язаних з прийняттям спадщини.