Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Спадкування в Україні. Що варто знати спадкоємцям?

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 4.47
Реклама
Кудрін Володимир В'ячеславович
Кудрін Володимир В'ячеславович
Юрист
Україна / Рівне

i

Час прочитання: 8 хвилин Кількість переглядів: 242
Рейтинг:
0
Дата публікації: 25.03.2024

Інститут спадкування в Україні є важливою складовою цивільного права, що регулює передачу майнових прав і обов'язків від особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). 

Права та обов’язки спадкоємців

Про право на прийняття спадщини

Спадкоємець має право прийняти або не прийняти спадщину. 

Для прийняття спадщини, спадкоємцю, який не проживав із спадкодавцем, потрібно особисто подати нотаріусу або в сільську чи селищну раду заяву про прийняття спадщини. 

Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем а також малолітня, неповнолітня недієздатна особа чи особа, обмеженої цивільної дієздатності, якщо не заявили про відмову від спадщини, вважаються такими, що прийняли спадщину. За таких обставин для спадкоємців не настають негативні наслідки у випадку не подання заяви про прийняття спадщини.

Про строки для прийняття спадщини

Дуже важливо подати заяву про прийняття спадщини у строк для прийняття спадщини, який встановлений у шість місяців від часу відкриття спадщини. У випадку не подання заяви про прийняття спадщини у встановлений строк, спадкоємець вважатиметься таким, що не прийняв спадок. За обставин пропуску строку для прийняття спадщини є лише два способи прийняти спадок. 

Перший спосіб – якщо спадкоємці, які прийняли спадщину, дадуть письмову згоду. За таких обставин спадкоємець може разом із письмовою згодою про прийняття спадщини від інших спадкоємців подати до нотаріуса заяву на прийняття спадщини, прийняти спадщину і отримати свідоцтво 

Другий спосіб – звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини. Однак майте на увазі, що суд може визначити додатковий строк для прийняття спадщини лише у разі доведення поважності причини пропуску строку. Поважні причини пропуску строку потрібно довести у позовній заяві належними і допустимими доказами. 

Відповідно до судової практики, суд визнає поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини тривалу хворобу спадкоємця, тривале перебування за межами України і надання доказів неможливості з’явитися до консульської установи або дипломатичного представництва України.  

Верховний Суд постановляє про відсутність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини за обставини відсутності інформації про смерть спадкодавця. Тобто така причина пропуску строку на прийняття спадщини як незнання про смерть спадкодавця не є поважною причиною і суд, у зв’язку з незнанням про смерть спадкодавця відмовляє у визначенні додаткового строку для прийняття спадщини.

Про право відмови від прийняття спадщини

Серед прав спадкоємців є право відмовитись від прийняття спадщини та право відмовитись від прийняття спадщини на користь іншої особи. 

Щоб відмовитись від прийняття спадщини спадкоємцю потрібно подати нотаріусу або іншій уповноваженій посадовій особі заяву про відмову від прийняття спадщини.

Відмова від прийняття спадщини за заповітом можлива лише на користь іншого спадкоємця за заповітом, а відмова від прийняття спадщини за законом можлива лише на користь іншого спадкоємця за законом будь-якої черги. 

У випадку відмови від прийняття спадщини за заповітом або за законом без обумовлення на чию користь,  відповідна частка у спадщині переходить у рівних частинах до інших спадкоємців за заповітом або за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.

Про перехід права на прийняття спадщини

Законодавство України передбачило і врегулювало випадок смерті спадкоємця після відкриття спадщини і не прийняття ним спадщини. У такому випадку право на прийняття спадщини померлого спадкоємця отримують вже його спадкоємці.

Законодавець визначив, що частки спадкоємців у спадщині є рівними. Рівність часток спадкоємців у спадщині може порушити лише спадкодавець у своєму заповіті.

Про спадкування обов’язків спадкодавця

Оскільки спадкуванням є не лише перехід прав, а й - обов’язків, то до спадкоємців переходять і обов’язки спадкодавця. Відповідно, законом встановлено обов’язок спадкоємців повідомити про відкриття спадщини кредитора спадкодавця. У свою чергу кредитор спадкодавця має право пред’явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину. Вимоги кредитора спадкоємці зобов’язані задовольнити у межах вартості отриманої спадщини.

Не варто забувати, що спадщина, у певних випадках, підлягає оподаткуванню. Спадкоємці також несуть обов'язки, пов'язані з прийняттям спадщини, такі як виконання вимог закону щодо оподаткування спадщини. 

Про обов’язок спадкоємців відшкодувати витрати пов’язані з утриманням, доглядом, лікуванням та похованням спадкодавця

Якщо одним із спадкоємців або іншою особою були зроблені витрати на утримання, лікування чи поховання спадкодавця, всі спадкоємці зобов’язані відшкодувати ці витрати.

Висновок

Володіння інформацією про процес спадкування є надзвичайно важливим для будь-якого спадкоємця. Спадкові справи можливо успішно вирішити лише за правильної реалізації спадкоємцями прав та обов'язків. Від цього залежить ефективне врегулювання спадкових відносин і уникнення можливих конфліктів. 

 

У разі необхідності юридичної допомоги у справах спадкування заходьте на мій профіль «Консультант #1106», де ви зможете замовити в автора статті консультацію з питань спадщини або будь-яку юридичну послугу, необхідну саме у вашому випадку. Адвокат по спадковим справам допоможе у разі необхідності відновлення строку для прийняття спадщини, оскарження рішень та дій нотаріуса під час оформлення спадщини, усунення від права на спадкування спадкоємців як за заповітом так і за законом або у будь-яких інших спорах, пов'язаних з прийняттям спадщини.

image
Може бути цікаво

Схожі послуги та статті

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.04 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.4 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.9 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.9 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.58 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.26 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.3 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.03 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Важливо

Знати про нас

image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.