Працюю юристом з 2015 року.
Земельний пай – це умовна частинка землі, розмір якої визначений в умовному кадастровому гектарі, що виходить з вартості паю та середньої оцінки гектара сільськогосподарських угідь для конкретного підприємства.
Земельний пай характерний тим, що він не виділяється насправді, а отже не має меж та не розташований в конкретному місці.
Виникає запитання хто має право на пай? Це особи, які:
- були колись членами колективних сільськогосподарських установ, кооперативів, товариств;
- є пенсіонерами та мають сертифікат на земельний пай, який отримав під час коли працював в колгоспі;
- є спадкоємцями на пай, який посвідчений сертифікатом;
- фізичні особи та організації, які мають право на пай у встановленому законом порядку;
- вимушено залишили зону ЧАЕС та були учасниками сільськогосподарських організацій.
Документами, які підтверджують право особи на пай є:
- сертифікат;
- свідоцтво на спадщину;
- договори: купівля-продаж, міна, дарування із відповідним сертифікатом;
- судове рішення, в якому визнається право особи на земельний пай;
- трудова книга для осіб, які вимушено залишити зону ЧАЄС та були учасниками сільськогосподарських організацій.
Згідно з нововведеннями чинного законодавства особи, які є власниками невитребуваного земельного паю чи спадкоємці повинні до першого січня 2025 року зареєструвати право власності на землю. Якщо особа не здійснить відповідну процедуру, то це вважатиметься її відмовою від земельної ділянки. В такому випадку земля буде визнана такою, що є безхазяйна та передана у комунальну власність.
Надаємо покрокову інструкцію як відбувається реєстрація паю:
- В першу чергу власник землі звертається до відповідної ради з заявою в якій просить виділити земельний пай у натурі, а також отримати дозвіл на підготовку документів про визначення меж землі в натурі.
- Другим етапом буде отримання позитивного рішення від місцевої ради та звернення до організації, яка займається відновленням меж землі в натурі та укладення договору. Такий договір має право укласти та місцева рада. Тобто укладаєтеся угода тим, хто оплачує замовлення.
- Наступним кроком буде звернення до реєстратора та подання заяви щодо реєстрації землі. Особі видається витяг в якому вказується кадастровий номер, який присвоєний земельній ділянці.
- Після цього особа звертається до відповідної ради, щоб затвердити документацію із землеустрою. Місцева рада затверджує документацію щодо визначення меж землі в натурі.
- Надалі особа повинна зареєструвати на своє ім’я земельний пай. Можна звернутися в Центр надання адміністративних послуг або до приватного нотаріуса. Реєстратор видає витяг про право власності на земельний пай.
Також, виникає часто запитання як оформлюється пай у спадщину?
В першу чергу отримати в спадок пай можна на підставі заповіту або закону. Якщо заповіт відсутній, то пай переходить спадкоємцям першої черги, тобто це батьки, один з подружжя, діти у рівних частинах. Якщо таких нема успадковує пай наступна черга.
Таким чином, особа протягом десяти місяців у воєнний час, а в мирний протягом шести з дня коли відкрилася спадщина звертається із заявою про її прийняття до державного або приватного нотаріуса. Подається нотаріусу крім паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про смерть і сертифікат про право спадкодавця на пай. Через десять місяців нотаріус видає свідоцтво, на підставі якого підлягає оформленню право власності на земельний пай по вище вказаній інструкції.