Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Достатньо велика кількість міжнародних договорів та наше національне законодавство врегульовують сферу співробітництва між державами в рамках кримінального провадження. Особливе місце в цьому співробітництві займає процедура екстрадиції, що відповідно до ст. 541 КПК є видачею особи державі, компетентними органами якої така особа розшукується з метою притягнення її до кримінальної відповідальності чи для виконання вироку. Виходячи із даного визнання, можна стверджувати, що питання екстрадиції розглядають спеціально уповноважені органи і в Україні таким органом є Офіс Генерального прокурора та Міністерство юстиції України. Саме вони наділені компетенціями щодо направлення запитів про екстрадицію в Україну, розгляду запитів від іноземних держав, вирішують організаційні питання проведення екстрадиції.
Особливості т проведення екстрадиції з України:
Підставою для застосування екстрадиції є вчинення особою злочину за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі максимальний строк якого один рік, а також у разі якщо особу було засуджено до покарання у вигляді позбавлення волі і невідбутий строк становить мінімум 4 місяці. Якщо ж іноземна держава направила запит до вищезазначених органів на видачу особи, та вже стосовно неї розглядається питання про екстрадицію, така особа наділяється наступним переліком прав: знати стосовно якого правопорушення надійшов такий запит, користуватися послугами захисника, зокрема мати побачення з ним та право на присутність захисника під час проведення допитів, а у разі наявності підстав оскаржувати рішення щодо тримання під вартою або ж про задоволення запиту іноземної держави, право на ознайомлення із таким запитом та ін. Варто зазначити, що до особи може бути застосований тимчасовий арешт, на підставі відповідно ухвали слідчого судді. Клопотання прокурора розглядається протягом 72 годин після затримання. Постановлена ухвала може підлягати оскарженню шляхом звернення до апеляційного суду. Особа також має право на подачу заяви, що засвідчуватиме її добровільну згоду на ї екстрадицію до направлення запиту від іноземної держави. Така заява направляється до слідчого судді. Загальна тривалість тимчасового арешту складає 40 діб, якщо інший строк не передбачений міжнародними договорами. Окрім арешту до особи також можуть бути застосовані запобіжні заходи. Важливо зазначити, що і арешт і запобіжний захід припиняється, якщо компетентний орган України не отримав запиту від іноземної держави на екстрадицію, якщо було виявлено обставини, за наявності яких екстрадиція є неможливою, компетентний орган відмовився від екстрадиції, або ж якщо компетентний орган відмовляється здійснювати видачу особи іноземній державі. Відмова в проведенні екстрадиції може бути надана іноземній державі у таких випадках: запит надіслано стосовно екстрадиції громадянина України, особа не вчинила злочин за який передбачено позбавлення волі, іноземна держава не надала додаткових матеріалів чи необхідних даних та ін.
Процедура проведення екстрадиції:
1.Перши етапом є отримання запиту від іноземної держави на проведення екстрадиції. Одночасно з цим встановлюється місце перебування тієї особи, видача якої є необхідною на території України.
2.Другим кроком є реалізація екстрадиційної перевірки . Така перевірка необхідна для подальшого прийняття рішення про проведення екстрадиції. В рамках цього етапу перевіряється наявність обставин які можуть перешкоджати екстрадиції. Тривалість перевірки становлять 60 днів, а проводиться вона компетентним органом України.
3.Після реалізації перевірки, компетентний орган України приймає рішення щодо екстрадиції особи. Іноземна держава у зв’язку із цим отримує відповідне повідомлення.
4.Заключним кроком є фактична передача, що проводиться протягом 15 днів з тієї дати, яка встановлення для її передачі. Якщо ж, наприклад, іноземна держава не в змозі прийняти особу з певних причин, то встановлюється нова дата.
Допомога юриста при екстрадиції:
Адвокат по кримінальних справах в процесі екстрадиції вкрай необхідний, адже у випадку порушення прав особи яка підлягає видачі, саме адвокат оскаржуватиме ухвали про застосування арешту, або ж про задоволення запиту. Адвокат у кримінальних справах надаватиме консультації та забезпечуватиме юридичний супровід клієнта на кожному етапі екстрадиції. Отже, кримінальна справа, в якій наявний такий різновид співробітництва як екстрадиція потребує особливої уваги та якісної юридичної допомоги.