Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кожен учасник кримінального процесу наділений певним обсягом прав та обов’язків, що їм кореспондують. Разом з цим, законодавство містить перелік засобів забезпечення кримінального провадження, мета яких забезпечити дієвість кримінального провадження в частині гарантій виконання учасниками покладених на них обов’язків. Одним із таких заходів є грошове стягнення, що являє собою покладення на учасників процесу обов’язку сплати певної суми грошових коштів в тому разі, якщо буде доведено перед слідчим суддею чи судом факт невиконання таким учасником своїх обов’язків, що передбачені законодавством чи судовим рішенням.
Особливості застосування грошового стягнення:
Виходячи із вищенаведеного визначення можна дійти до висновку про те, що даний захід застосовується у разі наявності основної підстави – невиконання обов’язків. Накладення стягнення є можливим не тільки під час судового засідання, але й протягом судового провадження за відповідною ухвалою. Існує виключний перелік випадків, коли суд або ж слідчий суддя забов’язані за клопотанням накласти грошове стягнення, а саме: в тому випадку, коли поручитель не виконує взяті на себе забов’язання при обрані запобіжного заходу у вигляді особистої поруки; у разі якщо батьки чи опікуни, піклувальники порушили забов’язання щодо взяття під нагляд неповнолітнього, який є підозрюваний чи обвинуваченим. До підстави, що досить часто зустрічається на практиці, також можна віднести неявку на судове засідання без поважної причини. Зокрема, це може стосуватися неприбуття обвинуваченого за викликом (якщо до нього не було застосовано тримання під вартою), неприбуття потерпілого, в тому разі якщо йому було повідомлено про місце та час засідання належним чином, або ж якщо на засідання не прибув цивільний відповідач. Розгляд повинен відбутися протягом 3 днів (якщо клопотання було подане під час досудового розслідування). Правом на подачу клопотання про застосування стягнення наділені прокурор, слідчий. Зміст клопотання чітко врегульований законодавством. Варто зазначити, що застосування стягнення можливе і за ініціативою слідчого судді, або ж суду. Якщо клопотання буде задоволене, то копія ухвали яка у зв’язку з цим постановляється має бути відправлена тій особі, щодо якої застосоване грошове стягнення.
Оскарження ухвали про застосування стягнення:
Бувають випадки, коди стягнення накладається безпідставно і відповідно потребується оскарження постановленої ухвали. Відповідно до ст. 147 КПК якщо особа не була присутня під час розгляду клопотання про застосування даного заходу, то вона наділяється правом на подачу клопотання за якими скасовуватиметься накладене стягнення. Дане клопотання варто подавати до того слідчого судді чи суду який виніс ухвалу. Чинне законодавство не встановлює строки для подачі такого клопотання. Після його подачі може виникнути декілька випадків, адже суд може самостійно скасувати винесену ним ухвалу, або ж призначити судове засідання з метою розгляду клопотання. Якщо ж буде доведено безпідставність накладення стягнення, то суд чи слідчий суддя скасовує винесену ухвалу.
Допомога адвоката з кримінальних справ:
Адвокат по кримінальних справах – це незамінний учасник процесу. І навіть в таких питаннях як оскарження безпідставно винесених ухвал, адвокат з кримінальних справ є вкрай важливим, адже саме він проведе правовий аналіз ситуації, допоможе скласти процесуальні документи, представить інтереси свого клієнта та допоможе захистити його права. Окрім цього кримінальний адвокат збиратиме виправдовувальні докази, буде присутнім під час проведення процесуальних дій, фіксуватиме порушення для їх подальшого оскарження та реалізовуватиме стратегію захисту Кримінальна справа – це достатньо складний та багатостадійний процес, а тому якісна юридична допомога є вкрай бажаною.