Детальніше
Чинним законодавством встановлено обов’язок батьків утримувати свою неповнолітню дитину до того моменту, як вона досягне повноліття, тобто до 18 років.
Проте, як же бути у тій ситуації, коли дитина хоч і досягла повноліття, проте не може самостійно утримувати себе, наприклад, в силу того, що навчається на денній формі навчання? Тобто, в даному випадку повнолітня дитина є фактично непрацездатною.
Для таких випадків законодавцем передбачено стягнення аліментів на повнолітню дитину яка продовжує навчання шляхом встановлення обов’язку батьків утримувати своїх повнолітніх дітей, якщо вони є непрацездатними. Даний обов’язок передбачено ст. 198 Сімейного кодексу України. Проте у вказаній статті є також застереження, а саме батько чи мати мають обов’язок утримувати своїх повнолітніх сина чи дочку у разі, якщо вони можуть це робити, виходячи зі свого майнового стану.
Стаття 199 Сімейного кодексу України передбачає, що якщо повнолітня особа навчається, та потребує надання їй матеріальної підтримки, то вона має право на утримання з боку її батьків, проте за умови, що батьки мають можливість здійснювати її утримання . Також, даною статтею встановлення, що таку матеріальну допомогу повнолітня особа може отримувати лише до досягнення нею віку 23 років, а також за умови, що вона продовжує навчання. Тобто, навіть якщо повнолітня особа не досягла віку 23 років, але припинила навчання, вона втрачає право на утримання з боку батьків.
Варто зазначити, що правом на звернення до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки чи сина мають:
- мати чи батько дитини, з ким проживає повнолітня дитина;
- сама повнолітня дитина.
На відміну від порядку стягнення аліментів на неповнолітню дитину, стягнути аліменти на повнолітню дитину можливо лише у позовному провадженні, тобто шляхом подачі до суду позовної заяви, при цьому стягнення аліментів на повнолітню дитину в наказному провадженні (шляхом видачі судового наказу) не передбачено. Таким чином, звертаючись до суду необхідно мати вказаний факт на увазі.
Щодо розміру аліментів, який можна стягнути на утримання повнолітньої дитини, то суд має право визначити даний розмір аліментів у певній конкретно визначеній сумі, а також у частині від заробітку платника аліментів. Розмір аліментів на повнолітню дитину яка продовжує навчання чітко законодавством не визначено, і залежить від багатьох факторів.
Сам факт навчання повнолітньої дитини не є безумовною підставою для стягнення аліментів. Суд при вирішенні даного питання вивчає не тільки потребу повнолітньої дитини матеріальній допомозі, але й можливість матері (батька) такої дитини надавати таку матеріальну допомогу. При цьому судом вивчаються обставини, визначені ст. 182 Сімейного кодексу, зокрема стан здоров'я та матеріальний стан повнолітньої дитини, яка потребує допомоги; стан здоров'я та матеріальний стан платника аліментів, а також наявність у останнього малолітніх чи неповнолітніх дітей, інших непрацездатних членів родини, які також потребують матеріальної допомоги від платника аліментів; наявність у платника аліментів нерухомого майна, та інших матеріальних цінностей. Всі зазначені обставини мають бути підтверджені відповідними доказами у передбаченому законом порядку, інакше вони просто не будуть братися судом до уваги. Для правильного відображення у юридичних документах даних обставин найкраще звернутися до фахівця.
Крім того, при зверненні до суду із позовом про стягнення аліментів на повнолітніх дітей одним із факторів, який збільшить шанси в отриманні позитивного рішення суду про стягнення аліментів на повнолітню дитину є факт доведеності стягувачем аліментів витрат платника аліментів, зокрема на придбання нерухомого або рухомого майна, якщо сума такого придбаного майна перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.
Усі дані обставини мають бути чітко прописані у позові про стягнення аліментів, і підтверджені відповідними доказами. Таким чином, позовна заява про стягнення аліментів на повнолітню дитину повинна бути обґрунтованою, та має відповідати нормам процесуального законодавства.
Є й інші обставини, які суд може прийняти як доказ платоспроможності платника аліментів, і в кожному конкретному випадку це можуть бути досить різноманітні обставини, встановити та юридично довести які зможе адвокат чи юрист у вказаній галузі права.
Рішення суду про стягнення аліментів на повнолітню дитину буде містити у собі дату, з якої мають стягуватися аліменти, строк, до якого вказані аліменти будуть стягуватися, а також розмір вказаних аліментів. Вказане рішення суду має бути належним чином пред’явлено до виконання до відповідної виконавчої служби за місцем проживання боржника шляхом написання заяви про пред’явлення виконавчого документу до виконання.