Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
На сьогодні є доволі поширене питання, а саме:и Скільки зараз платять аліментів на одну дитину? Нижче надамо відповідь на дане питання, отже розмір аліментів на 2024 рік,
Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України встановлено гарантований , мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прийнятого Верховна Рада України 09 листопада 2023 року збільшено прожитковий мінімум, що є рекомендованим розміром аліментів:
- на дітей до 6 років — 2 563 грн;
- на дітей від 6 до 18 років — 3 196 грн.
Тому з січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів становить:
- для дітей до 6 років — 1 281,5 грн;
- для дітей від 6 до 18 років — 1 598 грн.
Відповідно до статті 183 Сімейного кодексу України, судоми визначається розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини. При прийнятті відповідного рішення суд фраховує кількість дітей, схема розрахунку становить:
- на одну дитину — ¼ від доходу;
- на двох — 1/3 від доходу;
- на трьох і більше — ½ від доходу.
Важливо!
Найпоширенішими та найпростішим способом отримання аліментів є подача заяви до суду про видачу судового наказу щодо стягнення аліментів. Однак судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах. Зокрема це може бути 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, або ж частка від заробітку (доходу) платника аліментів, а саме: 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей. При цьому закон встановлює межу максимального розміру аліментів, які можуть стягнути на підставі судового наказу, а саме: 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
- до 6 років — 25 630 грн;
- від 6 до 18 років — 31 960 грн.
Якщо одна із сторін не погоджується з розміром аліментів встановленим судовим наказом (збільшити або зменшити), їй необхідно звертатись до суду з позовна заява про стягнення аліментів на утримання дитини. Тоді справа буде розглядатись з викликом сторін позовному провадження. У цьому випадку максимальний розмір аліментів не передбачено.
Однак суд може враховувати, зокрема, і стан здоров’я та матеріальний стан дитини та платника аліментів, наявність інших дітей та непрацездатних родичів (чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина), права власності (нерухомість, автомобіль тощо), витрати/доходи платника та прийняти рішення про збільшення або зменшення суми аліментів.
Тобто, сторони можуть претендувати на такий розмір аліментів, потребу в яких зможе довести стягувач. Головну роль будуть відігравати потреби дитини та фінансова спроможність платника аліментів.
Хочу зауважити, що стягнення аліментів на повнолітню дитину яка продовжує навчання та аліменти на дитину інваліда, призначається у такому ж порядку як і аліменти на неповнолітню дитину та мінімальний розмір аліментів на дитину є тотожним.
Для вирішення таких питань доцільно звертатись до юриста або адвоката, який допоможе зібрати необхідні документи та довести свою позицію у судовому процесі.