Детальніше
активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Досить частим злочином під час дії військового стану є самовільне залишення військовослужбовцем місця служби – за такий злочин передбачена відповідальність за ч.5, ст. 407 Кримінального Кодексу України від 5 до 10 років, окрім того даний злочин відповідно до класифікації відноситься до тяжких.
Простими словами самовільне залишення місця служби передбачає собою нез’явлення на службу без поважних причин з відпустки, з лікування, не повернення з відрядження, самовільне залишення місця служби – тобто військовослужбовець без дозволу залишив місце несення служби.
Дана стаття присвячена тим випадках, коли командири не розібравшись в ситуації та не дослідивши проблеми або ж перевищивши власні повноваження без належних на те причин подають військовослужбовця в самовільне залишення частини, проводять службове розслідування, надсилають матеріали розслідування разом з повідомленням про злочин до правоохоронних органів. В результаті по людині відкривається кримінальне провадження та в подальшому людина отримує незаконно покарання.
Що робити в таких ситуаціях?
1. Якщо військовослужбовець знаходиться на стаціонарному лікуванні:
Часті випадки коли військовослужбовець перебуваючи в лікувальному закладі не повідомляє про місце свого знаходження свого командира, тому командир не знаючи де військовослужбовець змушений подати його в самовільне залишення частини.
Щоб не вийшло такої ситуації - потрапивши в лікувальний заклад Вам необхідно попросити у Вашого лікуючого лікаря або ж в медпрацівника сфотографувати свою медичну карту стаціонарного хворого. Фото-підтвердження потрібно скинути своєю командиру (якщо є номер начальника медичної служби – не полінуйтесь та відправте фото карти стаціонарного хворого також начальнику медичної служби).
Однак, на практиці в медичних закладах починаючи з 2023 року функціонує система електронного документообігу та фактично коли військовослужбовець потрапляє на лікування в медичний заклад – всі відомості медичний заклад передає до військової частини.
2. Коли убуваєте у відпустку:
Обов’язково потрібно у відпускному квитку ставити відмітки про убуття та прибуття з відпустки у військовій службі правопорядку або ж відділенні ТЦК та СП (все залежить від місцевості, де Ви проводите відпустку). Якщо Ви проживаєте в сільській місцевості та до ТЦК та СП чи ВСП Вам їхати більше 30 км. відмітку про прибуття та убуття з відпустки Ви
Ви вибули у відпустку та з різних поважних причин не можете
вчасно повернутись на службу:
- потрібно обов’язково в телефонному режимі повідомити свого
командира про це та вказати причину чому не можете прибути вчасно;
- Обов’язково збирати і мати на руках документи, які вказують на
поважність причини не прибуття (помер хтось з рідних – копія свідоцтва про смерть або лікарського свідоцтва про смерть; хтось з рідних тяжко захворів – копія виписного епікризу з лікувального закладу тощо).
Бажано відразу ж фото документів в той же день скинути командиру військової частини.
- після повернення до частини обов’язково потрібно надати
командуванню документи, які підтверджують поважність причини Вашого неприбуття в частину вчасно.
Примітка: якщо у Вас немає поважної причини не прибути вчасно в частину і Ви протягом 3-ох діб не прибуваєте – Вам загрозує кримінальна відповідальність.
Що робити якщо Вас подали в СЗЧ, хоча Ви зробили все згідно букви закону?
Перш за все потрібно всі підтверджуючі документи про те, де Ви перебувати в конкретні періоди часу зберігати в себе.
На моменті досудового розслідування досліджуючи направленні військовою частиною матеріали службового розслідування Вас будуть викликати на допит, де Ви маєте право:
- на правову допомогу (залучати захисника – адвоката);
- ознайомлюватись з матеріалами справи;
- надавати свої пояснення;
- надавати всі підтверджуючі документи стосовно того де Ви перебували в зазначені періоди часу.
Якщо ж командування військової частини грубо порушило Ваші права та незаконно подали Вас в самовільне залишення частини Ви маєте повне право:
- звертатись до військової служби правопорядку;
- до військової прокуратури;
- до державного бюро розслідувань;
Звернувшись до цих органів Ви маєте подати заяву про перевищення повноважень командуванням військової частини та опиратись на підтвердженні факти, надавати пояснення, долучати підтверджуючі документи.
Завжди пам’ятайте щоб запобігти більших проблем та не понести незаконне покарання – завжди варто звернутись за допомогою до хорошого юриста. Бережіть себе.
адвокатські запити строки відповіді на адвокатський запит адвокатський запит зразок строк розгляду адвокатського запиту