Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Зовнішньоекономічна діяльність фізичних, юридичних осіб сповнена великою кількістю ризиків, а тому спори в цій сфері є доволі частим явищем. Одним із методів їх врегулювання є звернення до міжнародного комерційного арбітражу, що уповноважений на розгляд спорів що виникають із договірних правовідносин при здійсненні міжнародноторгівельних або ж інших міжнародних зв'язків, спори між підприємствами з іноземними інвестиціями, або ж спори між адміністратором випуску акцій та емітентом та ін. Разом з цим, окрім звернення та процедури розгляду сторін, особливо позивача нерідко турбує питання визнання рішення, що було внесене арбітражем та процедуру його виконання в Україні.
Особливості визнання, виконання рішень міжнародного арбітражу в Україні:
Міжнародний комерційний арбітраж має свої власні правові особливості, які відрізняють його від національного арбітражу. Учасники міжнародного комерційного арбітражу можуть бути з різних країн, а спори можуть мати міжнародний характер. Це означає, що арбітражний трибунал складається з арбітрів з різних юрисдикцій, а правила процедури можуть бути призначені з урахуванням міжнародних стандартів.
Сторони мають великий ступінь автономії у визначенні процедурних аспектів арбітражного процесу, таких як вибір арбітрів, місце проведення арбітражного засідання, мова процедур тощо. Сторони мають можливість вибрати арбітрів з відповідними знаннями та досвідом у сфері комерційного права. Щодо визнання та виконання рішень арбітражу, то відповідно до ст. 478 ЦПК суд може відмовити у визнанні рішення і як результат його виконання якщо: відповідач подасть до суду хоча б один із доказів а саме: доказ того, що одна із сторін є недієздатною або ж арбітражна угода визнана недійсною, доказ того, що відповідача не повідомили належним чином про признання арбітра або ж взагалі про розгляд спору відповідно це унеможливило подання пояснень з його сторони, доказ того, що рішення було винесене стороною спору, який не передбачений арбітражною угодою або ж не відповідає умовам або ж виходить за межі такої угоди; доказ того, що склад арбітражу, процедура не відповідали угоді, яка була укладена між сторонами, а також доказ того, що рішення арбітражу ще не вступило в дію або ж було скасоване чи виконання було зупиненого державою суду в якій воно приймалося.
В Україні процедура визнання та виконання рішень арбітражу регулюється Цивільним процесуальним кодексом України та Законом України "Про міжнародний комерційний арбітраж".
Ось основні кроки, які необхідно виконати для визнання та виконання рішень арбітражу в Україні:
1.Особа або організація, яка бажає визнати та виконати рішення арбітражу, повинна подати заяву до відповідного районного суду за місцем розташування дебітора або за місцем виконання рішення.
2.Разом із заявою слід подати оригінал або копію рішення арбітражу, а також документ, що підтверджує, що рішення арбітражу стало остаточним та обов'язковим для виконання.
3. Суд розглядає заяву та приймає рішення щодо визнання або відмови у визнанні рішення арбітражу. Суд може відмовити у визнанні рішення арбітражу лише у випадках, визначених законом.
4. З метою виконання рішення суду слід звернутися до відповідного виконавчого органу з виконавчим документом - судовим рішенням.
Ці процедури можуть мати свої особливості та додаткові вимоги в залежності від конкретної ситуації та умов, тому рекомендується отримати професійну консультацію від адвоката або юридичного консультанта з питань визнання та виконання рішень арбітражу в Україні.
Допомога юриста у процесі визнання та виконання рішення міжнародного арбітражу:
Допомога юриста у процесі визнання та виконання рішення міжнародного арбітражу:
Послуги юриста можуть знадобитися як на етапі звернення до міжнародного арбітражу, так і на етапі визнання та виконання його рішень. Юрист забезпечуватиме відповідність всіх дій чинному законодавству, складатиме процесуальні документи та супроводжуватиме позивача на всіх стадіях розгляду. Отже, консультація юриста – це незамінний інструмент в процесі захисту своїх прав.