Детальніше
активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
У зв’язку з веденням в Україні військового стану в сьогоднішніх реаліях актуальним є питання ведення обліку військовозобов’язаних, зокрема і жінок.
Після прийняття наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року №35 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 №313, який передбачає взяття на військовий облік з 01 жовтня 2023 року. Ведення обліку жінок на підприємствах є одним із заходів для забезпечення оборони держави, оскільки часто жінки володіють потрібними навичками та знаннями, які можна застосувати під час реалізації прогресивної мобілізаційної та гуманітарної політики.
Згідно положень Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежно та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком кожного громадянина України.
Також передбачено, що громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я і віком, жінки ж в свою чергу, які мають відповідний фах – повинні виконувати військовий обов’язок згідно з вимог законодавства, даний обов’язок передбачений ч.2, ст. 17 Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України».
Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком та закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацефтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства, обов’язковому військовому обліку підлягають тільки жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, незалежно від того, чи працюють вони за відповідною спеціальністю.
Перелік спеціальностей, які споріднені з військово-обліковою спеціальністю та підлягають військовому обліку військовозобов’язаних, затверджені Наказом №313 серед яких є:
- спеціалісти в галузі наук про життя та медичних наук,
допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти;
- професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології,
фізіології та епідеміології, паталоги, токсикологи, фармакологи;
- оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують
устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів охорони здоров’я;
- кухарі;
- перекладачі та усні перекладачі;
Форма ведення обліку військовозобов’язаних, резервістів передбачена Додатком №5 до Порядку №1487. Первинний військовий облік жінок проходить за таким самим принципом, як і в чоловіків. На сьогоднішній день не сформована стала практика відповідальності керівників підприємств за відсутності первинного військового обліку жінок, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність, інших жінок, що стоять на обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у зв’язку з нововведенням обов’язку військового обліку для жінок.
Слушно зазначити про те, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та не перебували на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження Порядку №1487, можуть працевлаштуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року, але мають обов’язок стати на військовий облік.