активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Законопроєкт №10449: що потрібно знати про мобілізацію в Україні
Верховна Рада України 30 січня 2024 року зареєструвала урядовий проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (№10449).
Даний законопроект передбачає удосконалити механізм проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення, а також забезпечення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби. Сам законопроект №10378 відкликано.
Щодо основних положень Законопроекту:
- Скасування строкової служби
Законопроект №10449 пропонує скасувати строкову військову службу і запровадити базову військову службу.
Направлення громадян України для проходження базової військової служби включатиме в себе6 прибуття за зазначеними в повістці районного (міського) ТЦК та СП за адресою та часом для відправки у військову частину для проходження БВС та знаходження у відповіддження БВС та знаходження у відповідному ТЦК та СП до відправлення у військову частину.
Законодавством чітко визначено строки проходження базової військової служби:
- В мирний час – до 5 місців;
- Під час дії військового стану – до 3 місяців.
- Базова загальновійськова підготовка
Законопроект №10449 пропонує запровадити базову загальновійськову підготовку. Простими словами – це обов’язкова навчальна дисципліна в закладах освіти.
Досить важливим моментом базової загальновійськової підготовки є те, що після проходження БЗП особи, які пройшли так підготовку – стають військовозобов’язаними, тобто є такими, які беруться на військовий облік військовозобов’язаних у ТЦК та СП за місцем проживання.
Відповідно до законопроєкту початок БЗП планують розпочати з 2025 року.
- Зміна призовного віку з 27 до 25 років
- Електронний реєстр військовозобов’язаного
В Україні прийняли зміни до Закону про «Оберіг» та функціонування єдиного реєстру військовозобов’язаних.
Законопроект №10449 передбачає обов’язок громадян надати відомості та бути в цій базі – електронному реєстрі.
Тому військовозобов’язані протягом 60 днів із дати початку проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані за місцем свого проживання або знаходження.
- Вручення повістки через електронний кабінет
Традиційне вручення повістки доповнено можливістю вручення повістки через електронний кабінет. Важливим є те, що днем вручення повістки про виклик до ТЦК та СП вважається день отримання ТЦК та СП повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного або резервіста.
Цікавим є те, що навіть якщо громадянин не побачить надісланої повістки, вона все рівно буде вважатись врученою.
- Обов’язок громадян при собі мати військово-обліковий документ
Законопроект зобов’яже громадян України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП або ж поліцейського, а також представника ДПСУ у прикордонній смузі.
- Зміни щодо надання відстрочки
- Пропонується надати право на відстрочку патронатним вихователям,
на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
- Пропонується скасувати право на відстрочку для таких категорій:
1. військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за батьками свої дружини;
2. військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
3. військовозобов’язані, у яких на війні загинули дід, баба, неповнорідні сетстра чи брат.
- Пропонується надати право на відстрочку опікунам особи, визнаної судом недієздатною - незалежно від того, має така особа інвалідність чи ні.
Весь перелік до кінця не затверджений.
- Заходи впливу для громадян, які не виконують обов’язки
Якщо громадянин України не з’явився в ТЦК та СП після вимоги, ТЦК має право звертатись до суду, щоб до порушника було вжито всіх заходів впливу, серед яких пропонується:
- тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України;
- тимчасове обмеження права керування транспортними засобами;
- арешт на кошти та інші цінності, що є на рахунках та на зберіганні у банках та інших фінустановах або на електронні гроші на електронних гаманцях;
- Щодо військовозобов’язаних закордоном
Чоловіки у віці від 18 до 60 років за кордоном не зможуть звернутися до консульських та дипломатичних представництв за послугами не пред’явивши військово-обліковий документ.
Є винятки:
- оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
- вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
- вчинення нотаріальних дій із питань оформлення спадщини;
- вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані або позбавлені волі за кордоном.
10)Перетинання кордону
Пропонується обов’язок пред’явлення військово-облікового документу з відміткою про взяття на військовий облік або ж виключення з військового обліку (дані зміни хочуть зробити на рівні закону).
11)Надання додаткового часу перед мобілізацією
Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та СП та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, час явки до ТЦК та СП встановлюється протягом двох місяців з дня проходження ВЛК. Раніше військовослужбовець, після проходження ВЛК, скеровувався до навчального центру ЗСУ. Тепер після проходження ВЛК, у особи є два місяці для вирішення своїх особистих питань та в подальшому направляється на навчання.
12)Бронювання військовозобов’язаних
Спочатку відбувається уточнення порядку бронювання для військовозобов’язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, зокрема на посаді державної служби категорії «А» всі військовозобов’язані, а для державної служби категорії «Б», «В» - до 50% загальної кількості військовозобов’язаних. Працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони більше не матимуть відстрочки.
13) Демобілізація під час війни
Встановлюються підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного Головокомандувача.
14) Мобілізація окремої категорії засуджених
Під час мобілізації на особливий період можуть бути призвані за бажанням засудженні особи, які звільненні від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів передбачених статтями ст. 402-406, 408-411, 426-433, 437-442 Кримінального
кодексу України.