Детальніше
Питання прийняття спадщини є одним із найбільш запитуваних у сфері юриспруденції,
так як після смерті рідної людини не кожен зможе вчасно здійснити юридично правильні дії для того, що прийняти спадщину. В подальшому це може викликати перешкоди у реалізацією особою її майнових прав.
Найперше, що варто зазначити: спадщина не завжди автоматично приймається, для прийняття спадщини існують певні строки.
Так, якщо спадкоємець жив на постійній основі із спадкодавцем за однією адресою на той момент, коли помер спадкодавець, то вважається, що він вказана спадщина ним прийнята, і йому не потрібно подавати жодних заяв.
Для осіб, які є спадкоємцями, мають право на спадщину, але не проживали із спадкодавцем на момент його смерті встановлений певний порядок прийняття спадщини та строк прийняття спадщини.
Так, особа, яка має право на спадщину, і яка не проживала з померлим на момент його смерті має подати заяву щодо прийняття спадщини. Вказана заява подається
- нотаріусу;
- у селах – відповідній посадовій особі сільської (селищної) ради.
Вказана заява щодо прийняття спадщини має подаватися спадкоємцем особисто. Виняток становить подання заяви про прийняття спадщини батьками, усиновителями, опікунами, відповідно, від імені малолітніх дітей чи недієздатних осіб.
Для подання вказаної заяви чинним законодавством встановлено строк 6 місяців. Тобто, строк прийняття спадщини становить шість місяців. Проте, якщо один із спадкоємців відмовився від спадщини або не прийняв її, то для інших спадкоємців встановлено тримісячний строк, за який вони можуть прийняти спадщину. Даний строк буде відраховуватися з того моменту, коли інші особи- спадкоємці подали заяви про відмову від прийняття або неприйняття спадщини.
Якщо особа у вказані строки не подала заяву про прийняття спадщини, то вона згідно закону є такою, що не прийняла спадщину, і нотаріус при цьому не має право видати даній особі свідоцтво про право на спадщину, і таким чином, особа втрачає певні свої майнові права.
Відновлення строку прийняття спадщини цілком можливе.
По-перше, навіть якщо строк припущенний, спадкоємець, який пропустив даний строк має право подати заяву про те, що він приймає спадщину, проте за письмовою згодою інших спадкоємців, що вже прийняли спадщину.
Якщо ж вказаний варіант неможливий, у такої особи є варіант відновлення строку прийняття спадщини шляхом звернення до суду із позовною заявою про встановлення додаткового строку для того, щоб подати ноиаріусу заяву про прийняття спадщини. Вказане право передбачене ст. 1272 Цивільного кодексу України.
За змістом зазначеної статті поважними причинами пропуску спадкоємцем строку для того, щоб прийняти спадщину є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, вагомими труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Тобто, можна виділити умови застосування положень ст. 1272 Цивільного кодексу України щодо встановлення додаткового строку для прийняття спадщини:
1) визначений законом строк для того, щоб прийняти спадщину, спадкоємцем пропущено;
2) у спадкоємця були перешкоди для подання вказаної заяви нотаріусу;
3) ці перешкоди мають бути важливими.
Оцінка того, чи є обставин пропуску строку прийняття спадщини поважними, буде здійснюватися судом за підставами та доказами, що мають бути відображені у позовній заяві. При цьому поважність пропуску строку, у першу чергу, має стосуватися проміжку часу від моменту смерті спадкодавця й до спливу строку, встановленого законом для прийняття спадщини. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди будуть досліджуватися судом лише тоді, якщо ці перешкоди почали існувати протягом встановленого законом строку прийняття спадщини та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Отже, навіть якщо склалися обставини, за яких особа не змогла з тих чи інших причин звернутися вчасно до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, чинне законодавство передбачає підстави, за яких особі може бути встановлений додатковий строк для прийняття спадщини, головне якнайшвидше звернутися до відповідного фахівця для вирішення даного питання.