Після смерті особи виникає питання щодо реалізації спадкоємцями спадкових прав відносно майна померлої особи.
Можна виділити основні етапи реалізації спадкових прав:
Відкриття спадщини: Після смерті особи майно може бути передане в спадок. У більшості випадків процедура відкриття спадщини розпочинається з подання у встановлені строки заяви нотаріусу, після чого він проводить необхідні дії з визначення спадкоємців та розподілу спадку.
Визначення спадкоємців та розподіл спадку: Якщо особа залишила заповіт, то спадщина розподіляється між спадкоємцями згідно з волею померлої особи, якщо заповіт відсутній - згідно з правилами спадкування за законом.
Спадкові суперечки: У деяких випадках можуть виникати суперечки між спадкоємцями або особами, які вважають, що вони мали право на спадок. При наявності спору нотаріус зазвичай відмовляє в оформленні спадкових прав, та рекомендує особі звернутися з даного питання до суду. Тобто, спадкові спори вирішуються у суді. При цьому, зазвичай для вирішення даних спорів суд витребовує у нотаріуса спадкову справу.
Таким чином, відкриття спадкової справи є одним із етапів реалізації особою своїх спадкових прав.
Що ж таке спадкові справи, хто і коли їх відкриває ? Для того, щоб вирішити питання спадкування нотаріус заведе спадкову справу, вона буде заведена за місцем відкриття спадщини. Зазвичай, місцем відкриття спадщини є місце останнього проживання померлої особи або місце розташування її основного майна.
Щоб отримати точнішу інформацію про місце відкриття спадщини в вашому конкретному випадку, рекомендується звернутися до адвоката або консультанта з питань спадкового права. Адвокат по спадщині зможе надати конкретні поради відповідно до законодавства та практики.
Підставами для того, щоб відкрити спадкову справу для нотаріуса є факт особистого подання особою однієї із таких заяв: про те, що особа бажає прийняти спадщину, про те, що особа відмовляється від прийняття спадщини, про те, що особа просить їй видати свідоцтво про право на спадщину, та ін. Також, особа має право надіслати таку заяву засобами поштового зв’язку, проте вказана заява має бути посвідчена нотаріусом за місцем проживання особи, що надсилає заяву.
Чинним законодавством встановлено, що спадкова справа після смерті однієї особи може бути заведена лише у одній нотаріальній конторі. Тому, коли нотаріус отримає відповідну заяву, на підставі якої він має завести спадкову справу, він перевірить за даними Спадкового реєстру факт заведення спадкової справи щодо тієї самої особи іншим нотаріусом. У разі відсутності таких спадкових справ нотаріус заведе спадкову справу, у разі наявності - відмовить заявнику у прийнятті його заяви та у заведенні спадкової справи, при цьому роз’яснить, куди йому варто з даною заявою звернутися. Проте, у випадку якщо спадкова справа заведена іншим нотаріусом у зв’язку із тим, що неправильно було визначено місце відкриття спадщини, нотаріус має право витребувати вказану спадкову справу для подальшого провадження.
Таким чином, спадкові справи заводяться нотаріусом після смерті особи і стосуються розподілу її майна між спадкоємцями. Спадкові справи містять у собі зібрані докупи документи, що стосуються майна померлої особи, та її спадкоємців.
Адвокат по спадковим справам у разі необхідності може провести консультацію, під час якої ви зможете задати йому питання щодо місяця відкриття спадщини, порядку подачі заяви про прийняття спадщини, та інші важливі питання спадкування.