Детальніше
В умовах війни в Україні багато людей зіштовхнулися з необхідністю встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Адже, для кожного конкретного випадку встановлення даного факту може мати виняткове юридичне значення для заявника, з огляду на правові наслідки пов`язані із ним (отримання спадку, оформлення допомоги, та ін.).
Проте, встановлення факту смерті, що сталася на територіях України, що є на даний час окупованими, може бути складним завданням через особливості управління та доступу до інформації на цих територіях. Тут можуть виникати додаткові труднощі через втрату зв'язку з рідними чи надзвичайну ситуацію, спричинену конфліктом.
В Україні існують правила та порядок дій державних органів у разі необхідності реєстрації смерті. Так, вона проводиться на підставі або документа, що підтверджує смерть, виданого медичним закладом, або рішення суду, що підтверджує смерть особи в певний час або про оголошення її померлою. Реєстрація смерті проводиться державними органами за заявою родичів, або представників відповідних закладів, а у разі надходження від суду до органу ДРАЦС рішення, що підтверджує факт, що особа померла на території України, що є на даний час окупованою, то державна реєстрація смерті має бути здійснена в день надходження копії рішення без звернення будь-якої особи.
Згідно норм чинного законодавства документи, видані на території України, що є тимчасово окупованою, незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків. Згідно з документом про смерть, що виданий незаконними органами на окупованих територіях, в державних органах України зареєструвати смерть особи ви не зможете.
Це свідчить про неможливість здійснення державної реєстрації смерті, яка настала на території України, що є окупованою, в позасудовому порядку.
Таким чином, якщо особа зіткнулася з необхідністю довести факт смерті свого родича, що мала місце території України, що є окупованою, ним має бути подана заява про встановлення факту смерті на окупованій території 2024.
Ось загальні рекомендації щодо складання такої заяви:
- Заголовок: Заява повинна мати чіткий заголовок, який відображає суть звернення, наприклад: "Заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України".
- Відомості про особу, про яка подає заяву, і про особу, щодо якої подається заява: Вказівка повного імені, прізвища, дати народження та інших ідентифікаційних даних заявника. При цьому, у заяві має бути деталізовано розписано, а також підтверджено відповідними доказами споріднення з померлою особою, адже відповідно до Цивільного-процесуального кодексу дана заява може бути подана до суду членами родини померлого, його представниками або особами, якщо встановлення факту смерті впливає на їхні права, обов’язки.Тобто, будь-яка особа не може звернутися до суду із даною заявою. Окрім того, у заяві має бути вказівка повного імені, прізвища, дати народження та інших ідентифікаційних даних особи, щодо якої вимагається встановлення факту смерті, а також мають бути додані відповідні підтверджуючі документи.
- Підстави для встановлення факту смерті: У заяві необхідно зазначити всі доступні докази та обставини, які підтверджують факт смерті на окупованій території.
Якщо є офіційне повідомлення від органів влади або інших офіційних джерел про зникнення або смерть особи на тимчасово окупованій території, цей документ може служити основою для встановлення факту смерті.
Документи, що підтверджують особу померлої особи (паспорт, свідоцтво про народження тощо), також можуть бути використані для ідентифікації та підтвердження факту смерті.
Якщо померлий отримав медичну допомогу перед смертю або внаслідок нещасного випадку, медичні звіти, лікарські довідки та інші медичні документи можуть бути важливими для встановлення факту смерті.
Якщо є фотографії або відеоматеріали, що демонструють місце події, їх також можна долучити до заяви в підтвердження обставин смерті.
Додаткові документи або докази, такі як оглядові звіти, слідчі документи або будь-які інші документи, які можуть мати відношення до обставин смерті, також можуть бути важливими.
Якщо є свідки або особи, які можуть знати про обставини смерті, їхні відомості також повинні бути зазначені у заяві.
Взагалі, для судів підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи на територіях України, що є окупованими, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.
Вочевидь вказаний перелік доказів не є остаточним та може бути конкретизований у кожній справі встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях залежно від кожної конкретної ситуації. При цьому суд обов’язково буде враховувати обставини, в яких опинилися заявники після повномасштабного військового вторгнення російської федерації на територію України та об`єктивні складнощі, які можуть виникнути у них при наданні доказів на підтвердження відповідного факту.
- Юридичні підстави: Потрібно вказати відповідні нормативно-правові акти, на підставі яких подається заява, такі як Цивільний кодекс України, тощо.
- Підпис: Заява повинна бути підписана особою, яка її подає, а також зазначити дату подання.
Заява повинна бути підготовлена з урахуванням всіх вимог законодавства та юридичних норм, і краще всього звернутися за консультацією до кваліфікованого юриста, який має досвід у подібних справах.