Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Опікунство та постійний догляд за людиною похилого віку: основні аспекти та різниця

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 0.79
Реклама
Колісник Оксана Володимирівна
Колісник Оксана Володимирівна
Юрист
Україна / Кіровоградська область

i

Час прочитання: 8 хвилин Кількість переглядів: 480
Рейтинг:
0
Дата публікації: 10.04.2024

В реаліях сьогодення у багатьох виникає питання як оформити опікунство над людиною похилого віку в Україні ? Це питання може виникнути в багатьох аспектах, наприклад, у випадку необхідності здійснення догляду за особою похилого віку, яка сама не може себе обслуговувати, або, як би банально це не звучало, оформлення опікунства над людиною похилого віку з метою відстрочки від призову по мобілізації.

Проте, необхідно відрізняти такі поняття як опікунство над людиною похилого віку, та постійний догляд за людиною похилого віку.

Так, опікунство згідно цивільного кодексу України встановлюється над особою, яка є недієздатною, і це може бути, у тому числі, і людина похилого віку. Опікунство встановлюється рішенням суду, а опікун судом призначається лише у випадку рекомендації такої особи органом опіки та піклування.

Тобто, опікунство встановлюється в судовому порядку з метою захисту прав та інтересів осіб, які з різних причин не можуть самостійно вирішувати питання щодо свого життя та майна.

Ось основні правила оформлення опікунства над людиною похилого віку в Україні:

  1. Визначення опіки: Опіка встановлюється судом на особу, яка не може самостійно здійснювати права та виконувати обов'язки у зв'язку з недієздатністю або обмеженою дієздатністю, зокрема через старість, хворобу або інші обставини.
  2. Права та обов'язки опікунів: Опікуни зобов'язані забезпечувати відповідну опіку, піклування та догляд за підопічними, а також представляти їх інтереси в судах та перед іншими органами. Вони також повинні виконувати обов'язки, пов'язані з управлінням майном та фінансовими питаннями підопічних.
  3. Процедура встановлення опіки: Щоб оформити опікунство над людиною похилого віку компетентною особою або заінтересованою стороною до суду має бути подана заява про встановлення опіки, після чого у встановленому порядку розгляне вказану заяву, та вирішить питання про призначення опікунів та визначення обсягу їхніх повноважень.
  4. Контроль за діяльністю опікунів: Судові органи та органи опіки контролюють діяльність опікунів, можуть призначати наглядачів та здійснювати перевірки у випадках, коли це необхідно для захисту інтересів підопічних.
  5. Закінчення опіки: Опіка може бути припинена в разі зникнення підстав для її продовження, наприклад, у випадку одужання, смерті підопічного чи з інших причин, які встановлені законом.

Постійний догляд за особою похилого віку це інше поняття ніж опікунство над людиною похилого віку, та є по своїй суті різновидом соціальної послуги, яка надається такій особі похилого віку за наявності потреби у зв`язку з життєвими обставинами.

Рішення про надання такої соціальної послуги може надаватися спеціально навченими для цього особами та організаціями, а також звичайними людьми на непрофесійній основі, для забезпечення підтримки та допомоги літнім людям або особам з інвалідністю. Непрофесійний догляд може бути наданий родичами, друзями або волонтерами, які не мають спеціальної професійної підготовки в галузі соціальної роботи або медицини. Ось кілька кроків для оформлення такого догляду:

  1. Консультація з соціальними службами: Зверніться до місцевих соціальних служб або органів місцевого самоврядування, щоб отримати консультацію та інформацію про можливості надання непрофесійного догляду.
  2. Визначення потреб: Визначте потреби особи, яка потребує допомоги, та обговоріть це з родичами або друзями. Визначте, яку саме допомогу і як часто потрібно надавати. Якщо літня людина має медичні проблеми або обмеження, першим кроком може бути звернення до лікаря для оцінки її стану здоров'я та визначення потреб у догляді, та отримання відповідного медичного документу, що підтверджуватиме необхідність у догляді.
  3. Подача особою або її законним представником заяви про надання соціальних послуг, та розгляд вказаної заяви.

Після отримання вказаної заяви  уповноваженим органом  надання соціальних послуг буде прийматися рішення про надання соціальної послуги на непрофесійній основі, а саме  здійснення постійного догляду за особою похилого віку, або про відмову у наданні вказаної послуги. 

При цьому, при прийнятті такого рішення фахівцем з соціальної роботи оцінюються потреби особи у соціальних послугах, шляхом аналізу документів, фактів та інформації, зібраних під час спілкування з особою/сім`єю та їхнім найближчим оточенням, а також отриманих від юридичних та фізичних осіб у встановленому порядку.

Тобто, уповноваженим органом системи надання соціальних послуг буде здійснюватися оцінка фактичних обставин проживання, необхідних потреб у догляді за особою похилого віку та кола осіб, які можуть надавати такі послуги.

  1. Звернення до суду для оскарження рішення про відмову в наданні соціальних послуг. Так,  у разі відмови уповноваженим органом у наданні соціальної послуги, зацікавлена особа може доводити в судовому порядку необхідність здійснення постійного догляду за особою похилого віку.
  2. Припинення надання соціальної послуги. Після початку надання допомоги важливо регулярно моніторити ситуацію та адаптувати план догляду за необхідності. Відтак фізичній особі, якій надаються соціальні послуги, може бути припинено їх надання, у зв’язку із припиненням необхідності в отримання даної послуги, виявлення недостовірності в наданні документів при призначення соціальної послуги, та ін.

 Ці кроки можуть допомогти оформити рішення про надання соціальної послуги на непрофесійній основі та забезпечити підтримку і допомогу особам, які потребують догляду.

image
Може бути цікаво

Схожі послуги та статті

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.04 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.4 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.9 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.9 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.58 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.26 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.3 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.03 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Важливо

Знати про нас

image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.