Детальніше
В реаліях сьогодення у багатьох виникає питання як оформити опікунство над людиною похилого віку в Україні ? Це питання може виникнути в багатьох аспектах, наприклад, у випадку необхідності здійснення догляду за особою похилого віку, яка сама не може себе обслуговувати, або, як би банально це не звучало, оформлення опікунства над людиною похилого віку з метою відстрочки від призову по мобілізації.
Проте, необхідно відрізняти такі поняття як опікунство над людиною похилого віку, та постійний догляд за людиною похилого віку.
Так, опікунство згідно цивільного кодексу України встановлюється над особою, яка є недієздатною, і це може бути, у тому числі, і людина похилого віку. Опікунство встановлюється рішенням суду, а опікун судом призначається лише у випадку рекомендації такої особи органом опіки та піклування.
Тобто, опікунство встановлюється в судовому порядку з метою захисту прав та інтересів осіб, які з різних причин не можуть самостійно вирішувати питання щодо свого життя та майна.
Ось основні правила оформлення опікунства над людиною похилого віку в Україні:
- Визначення опіки: Опіка встановлюється судом на особу, яка не може самостійно здійснювати права та виконувати обов'язки у зв'язку з недієздатністю або обмеженою дієздатністю, зокрема через старість, хворобу або інші обставини.
- Права та обов'язки опікунів: Опікуни зобов'язані забезпечувати відповідну опіку, піклування та догляд за підопічними, а також представляти їх інтереси в судах та перед іншими органами. Вони також повинні виконувати обов'язки, пов'язані з управлінням майном та фінансовими питаннями підопічних.
- Процедура встановлення опіки: Щоб оформити опікунство над людиною похилого віку компетентною особою або заінтересованою стороною до суду має бути подана заява про встановлення опіки, після чого у встановленому порядку розгляне вказану заяву, та вирішить питання про призначення опікунів та визначення обсягу їхніх повноважень.
- Контроль за діяльністю опікунів: Судові органи та органи опіки контролюють діяльність опікунів, можуть призначати наглядачів та здійснювати перевірки у випадках, коли це необхідно для захисту інтересів підопічних.
- Закінчення опіки: Опіка може бути припинена в разі зникнення підстав для її продовження, наприклад, у випадку одужання, смерті підопічного чи з інших причин, які встановлені законом.
Постійний догляд за особою похилого віку це інше поняття ніж опікунство над людиною похилого віку, та є по своїй суті різновидом соціальної послуги, яка надається такій особі похилого віку за наявності потреби у зв`язку з життєвими обставинами.
Рішення про надання такої соціальної послуги може надаватися спеціально навченими для цього особами та організаціями, а також звичайними людьми на непрофесійній основі, для забезпечення підтримки та допомоги літнім людям або особам з інвалідністю. Непрофесійний догляд може бути наданий родичами, друзями або волонтерами, які не мають спеціальної професійної підготовки в галузі соціальної роботи або медицини. Ось кілька кроків для оформлення такого догляду:
- Консультація з соціальними службами: Зверніться до місцевих соціальних служб або органів місцевого самоврядування, щоб отримати консультацію та інформацію про можливості надання непрофесійного догляду.
- Визначення потреб: Визначте потреби особи, яка потребує допомоги, та обговоріть це з родичами або друзями. Визначте, яку саме допомогу і як часто потрібно надавати. Якщо літня людина має медичні проблеми або обмеження, першим кроком може бути звернення до лікаря для оцінки її стану здоров'я та визначення потреб у догляді, та отримання відповідного медичного документу, що підтверджуватиме необхідність у догляді.
- Подача особою або її законним представником заяви про надання соціальних послуг, та розгляд вказаної заяви.
Після отримання вказаної заяви уповноваженим органом надання соціальних послуг буде прийматися рішення про надання соціальної послуги на непрофесійній основі, а саме здійснення постійного догляду за особою похилого віку, або про відмову у наданні вказаної послуги.
При цьому, при прийнятті такого рішення фахівцем з соціальної роботи оцінюються потреби особи у соціальних послугах, шляхом аналізу документів, фактів та інформації, зібраних під час спілкування з особою/сім`єю та їхнім найближчим оточенням, а також отриманих від юридичних та фізичних осіб у встановленому порядку.
Тобто, уповноваженим органом системи надання соціальних послуг буде здійснюватися оцінка фактичних обставин проживання, необхідних потреб у догляді за особою похилого віку та кола осіб, які можуть надавати такі послуги.
- Звернення до суду для оскарження рішення про відмову в наданні соціальних послуг. Так, у разі відмови уповноваженим органом у наданні соціальної послуги, зацікавлена особа може доводити в судовому порядку необхідність здійснення постійного догляду за особою похилого віку.
- Припинення надання соціальної послуги. Після початку надання допомоги важливо регулярно моніторити ситуацію та адаптувати план догляду за необхідності. Відтак фізичній особі, якій надаються соціальні послуги, може бути припинено їх надання, у зв’язку із припиненням необхідності в отримання даної послуги, виявлення недостовірності в наданні документів при призначення соціальної послуги, та ін.
Ці кроки можуть допомогти оформити рішення про надання соціальної послуги на непрофесійній основі та забезпечити підтримку і допомогу особам, які потребують догляду.