Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Закінчення досудового розслідування є важливим етапом у кримінальному процесі, який відображає підсумок роботи правоохоронних органів щодо збору доказів і встановлення обставин злочину. Після зібрання всіх необхідних доказів, правоохоронні органи приймають рішення про завершення досудового розслідування та повідомляється стороні захисту про завершення розслідування та надається можливість ознайомитися з матеріалами справи. Відповідно до ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) регулює порядок відкриття матеріалів кримінального провадження іншій стороні. Основні положення цієї статті встановлюють такі правила:
Право на ознайомлення з матеріалами: Сторона має право ознайомитися з матеріалами кримінального провадження, які стосуються її справи.
Порядок отримання матеріалів: Сторона захисту може отримати доступ до матеріалів через свого адвоката або іншого уповноваженого представника. Відкриття матеріалів може здійснюватися після завершення слідства та направлення справи до суду.
Обмеження доступу: Доступ до деяких матеріалів може бути обмеженим у разі наявності в них інформації, яка становить державну, службову, комерційну або іншу таємницю, а також якщо це може завдати шкоди в ході розслідування.
Заборона розголошення інформації: Сторона зобов'язана не розголошувати інформацію, одержану з матеріалів кримінального провадження, яка становить службову, комерційну або іншу таємницю, та використовувати її тільки у межах кримінального провадження. Отже, стаття 290 КПК передбачає право сторін на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження і встановлює певні обмеження та вимоги щодо цього процесу, які спрямовані на забезпечення прав та інтересів учасників процесу та ефективності розслідування.
Підтвердження факту надання матеріалів: З цього приводу слід зазначити, що законодавство не встановлює чіткої форми документа, якими би підтверджувався факт надання доступу стороні захисту до матеріалів досудового розслідування, але зазначається що це повинно бути у письмовій формі. Під час передачі матеріалів захищеній особі може бути складений протокол, у якому фіксується сам факт передачі, дата та час, а також особа, яка прийняла матеріали та зазначення найменування матеріалів, що відкриваються.
Порушення права на ознайомлення сторони захисту з матеріалами досудового розслідування:
Якщо стороні захисту не надано доступ до матеріалів досудового розслідування, це може суперечити принципам справедливого судочинства і порушувати права обвинуваченого на ефективниий захист відповідно до міжнародних стандартів прав людини. В такому разі необхідною є консультація юриста. Українське кримінальне законодавство, зокрема в положеннях КПК, гарантує право на захист та право на відкриття стороні захисту матеріалів справи. Захисник має право на ознайомлення з матеріалами, що мають відношення до обвинуваченого, і на використання їх під час захисту. Якщо ж стороною обвинувачення було порушене право на ознайомлення з матеріалами, то суд не має права допускати всі ті відомості які в них містяться в якості доказів. Отже, надання стороні захисту доступу до матеріалів кримінального провадження є важливим аспектом забезпечення справедливого судочинства та виконанням принципів прав людини.
Консультація адвоката по кримінальним справам в процесі аналізу матеріалів:
Кримінальний адвокат становить виключне значення під час всіх стадій процесу. Адвокат по кримінальним справам, окрім того що збиратиме виправдувальні докази, також ознайомлюватиметься з тими матеріалами, на яких ґрунтується обвинувачення, проводитиме правовий аналіз ситуації і на основі цього сформує свій юридичний висновок. Цей етап є вкрай важливими, адже знання матеріалів справи є ключовим аспектом досягнення успіху в суді. Також актуальності може набрати питання недопустимості доказів, про яке адвокат з кримінальних справ забов’язаний наголосити під час судового провадження.