Детальніше
Період догляду за хворими родичами українцям можуть зарахувати у страховий стаж.
Таким чином, навіть ніде не працюючи, вони можуть поповнити свій стаж, аби згодом мати змогу вчасно вийти на пенсію.
Щоби здобути право на пенсію за віком та вчасно вийти на заслужений відпочинок, треба мати достатню кількість років страхового стажу. Проте не всім вдається накопичити необхідну кількість років, оскільки декому доводиться доглядати за родичами, які потребують цілодобового піклування. Іноді цей догляд може тривати роками.
Однак і з таких скрутних обставин є вихід. Можна офіційно оформити догляд за родичем. Тоді цей період доглядачеві зарахують у страховий стаж, і свого часу він матиме потрібну кількість років для вчасного виходу на пенсію.
Перш за все треба знати, хто має право на оформлення догляду. На це мають право такі громадяни:
- – люди з інвалідністю I групи;
- – діти з інвалідністю;
- – особи похилого віку з когнітивними порушеннями (наприклад, порушення пам'яті, уваги, мислення);
- – люди з невиліковними захворюваннями, які не в змозі вільно пересуватися;
- – тяжкохворі діти, у яких ще немає групи інвалідності.
Щоб оформити догляд за хворим родичем, треба виконати певну послідовність дій
Перш за все, сама людина, яка потребує допомоги, має звернутися до сімейного лікаря. Лікар дасть їй направлення на консультативну комісію. Комісія, у свою чергу, повинна дати медичний висновок, що людина насправді потребує сторонньої допомоги і цілодобового догляду.
Маючи на руках цей висновок комісії, доглядач повинен звернутись у ЦНАП або в місцеву соціальну службу. Крім медичного висновку, треба також мати такий пакет документів:
- – якщо особа, за якою доглядатимуть, дієздатна - потрібна її згода;
- – паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та людини, якій необхідний догляд;
- – довідку про реєстрацію місця проживання людей;
- – декларацію про доходи та майновий стан заявника;
- – документ, який підтверджує необхідність постійного догляду.
На підставі усіх наданих документів представники соціальної служби мають ухвалити рішення щодо призначення заявника доглядачем за безпорадним родичем.
А тепер, як розповіла, Заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко тож у кого зміниться обсяг пенсійних виплат?
Зростання мінімальної пенсії
З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія підвищилася з 2093 до 2361 грн. Як пояснила Ірина Ковпашко, це стосується людей, які досягли віку 65 років, не працюють та мають повний страховий стаж — 30 років жінки, 35 років чоловіки:
"В таких пенсіонерів мінімальний розмір пенсії не може бути менше ніж 40% мінімальної заробітної плати. Оскільки з 1 січня зросла мінімальна заробітна плата, то, відповідно, ми перерахували мінімальний розмір пенсії 65-річним пенсіонерам. Це додаткова гарантія, яка визначена в законі, яку ми виконали, давши вже в січні нові підвищені розміри виплат".
Також вона додала, що перерахунок проводять автоматично, тому надавати додаткові документи в Пенсійний фонд — не потрібно.
"Ми його відносимо до категорії планових перерахунків, які застосовуються для всіх як гарантія, яка визначена законом. Єдиний випадок, коли варто звернутися у Пенсійний фонд — це якщо людина отримала додаткові документи про свій стаж. Право на пенсію залежить від набутого страхового стажу, а розмір пенсії залежить і від того, якої тривалості людина має стаж".
Індексація пенсій
З березня 2024 року в Україні очікується індексація пенсій. У нарахуванні буде запроваджена бальна система. Вона вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію і тими, хто вийшов нещодавно. Відповідно, виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до "сучасного рівня".
"Закон містить положення про те, що щороку з 1 березня відбувається індексація. Щоб таку індексацію провести, ми маємо отримати постанову Кабінету Міністрів, якою буде визначено коефіцієнт індексації. Розмір підвищення і власне перерахунок буде залежати від затвердження відповідного показника", — зазначила заступниця Голови правління Пенсійного фонду.
Призначення пенсії за віком
Право на призначення пенсії за віком залежить від страхового стажу при досягненні певного віку — 60, 63 або 65 років.
Право на пенсію за віком у 2024 році мають люди, яким виповнилося:
- – 60 років — не менше 31 року страхового стажу;
- – 63 років — не менше 21 року страхового стажу;
- – 65 років — від 15 до 21 року страхового стажу.
"Якщо людина працювала і сплачувала з офіційної заробітної плати внески, не такі які відповідають мінімальному внеску, то її пенсія буде завжди більше, ніж мінімальна. При мінімальному стажі, мінімальній зарплаті — гарантується мінімальний розмір пенсії. Якщо тривалість стажу більша, якщо розмір заробітної плати є вищим, то людина відповідно буде отримувати й вищий розмір пенсії. При цьому спрацьовує ще ціла низка гарантій, одна з них — це гарантії 65-річним", — пояснила Ірина Ковпашко.
Нагадаємо, українці яким бракує страхового стажу, мають право на соціальну пенсію, але не всі.
а тому, необхідно зробити правовий аналіз ситуації,юридичний аналіз ситуації, запросити висновок юриста, та юридичний висновок або ж правовий висновок.