Детальніше
Спадкування - це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За загальним правилом, особи, які мають намір прийняти спадок, звертаються до нотаріуса (посадових осіб органу місцевого самоврядування) з відповідною заявою.
В подальшому, керуючись матеріалами спадкової справи, нотаріус видає спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину, визначаючи частку у спадщині кожного спадкоємця. Таке свідоцтво є документом, що дозволяє спадкоємцям зареєструвати своє право власності на успадковане майно.
Проте не всі спадкові справи завершуються саме так.
Трапляються випадки, коли спадкове майно є, а спадкоємців - немає. Що відбувається у такому разі? За вказаних умов спадщина може бути визнана відумерлою у судовому порядку.
Визнання спадщини відумерлою
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Особи, які мають право подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Через який період часу, з моменту відкриття спадщини, остання може бути визнана відумерлою?
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Це не означає, що така заява буде подана рівно через 1 рік з моменту відкриття спадщини. Можливо через 2, 3, 5 років. Це залежить від швидкості виявлення органом місцевого самоврядування факту не прийняття спадщини та швидкості реагування на вказаний факт шляхом подання відповідної заяви до суду.
Після чого буде судовий розгляд, рішення суду, набрання судовим рішенням законної сили.
Саме з моменту набрання рішенням суду законної сили, спадщина визнається відумерлою.
Особливості прийняття спадщини після визнання її відумерлою
На практиці виникають ситуації, коли спадкоємець не прийняв спадщину протягом встановленого законом шестимісячного строку, проте пізніше, через певний час, звернувся до юриста по спадковим справам та, проконсультувавшись з ним, подав до суду позов про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Згодом спадкоємець отримав судове рішення, прийняте на його користь. Проте спадкове майно вже визнано відумерлим. Що буде в такому разі?
Згідно законодавства, якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.