Детальніше
Згідно з Сімейним кодексом України, шлюб - це добровільно укладений і зареєстрований у встановленому законом порядку союз чоловіка і жінки з метою створення сім'ї, основаної на взаємній згоді, рівності прав і обов'язків під час спільного життя, виховання дітей та забезпечення їхнього благополуччя.
Шлюб вважається однією з основ сімейного права і має важливе значення для правового статусу осіб, які укладають його. Укладення шлюбу відповідно до вимог закону передбачає певні формальності, зокрема реєстрацію в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Таким чином, згідно чинного законодавства укладення шлюбу тягне за собою настання певних прав та обов’язків для подружжя (право на утримання, право дружини чи чоловіка на спадкування, і т.д. ), і підтвердженням наявності цих прав є документ про державну реєстрацію шлюбу.
Проте, аналіз норм чинного законодавства дає підстави стверджувати, що для чоловіка та жінки, які проживають разом, але при цьому шлюб між ними не зареєстрований, теж можуть наставати певні права та обов’язки, про які вам детально може розповісти адвокат у сімейних справах.
Так, згідно з Сімейним кодексом України, сім'я - це об'єднання осіб, які перебувають у шлюбі, а також інших осіб, які мають взаємні права і обов'язки, які встановлюються шлюбом або фактичним проживанням разом. Визнання сім'ї може ґрунтуватися як на формальному шлюбі, так і на фактичному проживанні під одним дахом.
В даному випадку мова йде про юридичне визнання громадянським шлюбом факт спільного проживання чоловіка та жінки. Юридичний супровід даного процесу має здійснювати досвідчений юрист по сімейним справам ( адвокат з сімейного права ).
Так, у житті виникає дуже багато випадків необхідності встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки, шлюб між якими не був зареєстрований. Така необхідність може виникнути, наприклад, у разі смерті одного з них, коли інший хоче вступити у спадщину, отримати виплати, передбачені чинним законом, і т.п.. Адже відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України, навіть якщо чоловік та жінка проживали разом без державної реєстрації відносин, то майно, яке вони придбали разом, є їх спільною власністю. Крім того, відповідно до Цивільного кодексу України, до четвертої черги спадкування належать особи, які проживали з померлим однією сім’єю 5 років поспіль до його смерті. Тобто, в деяких випадках спільне проживання чоловіка та жінки прирівнюється до шлюбу.
Визнання громадянським шлюбом факту спільного проживання чоловіка та жінки зазвичай відбувається в порядку цивільного судочинства. Чинне законодавство визначає певні умови, при яких спільне проживання може бути розглянуте як факт громадянського шлюбу.
Процедура встановлення факту спільного проживання включає в себе подання до суду заяви про встановлення факту спільного проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу, яка має підтверджуватися доказами, такими як свідчення свідків, документальні докази, а також будь-які інші докази, які підтверджують факт спільного проживання. Суд розглядає всі подані докази та обставини справи і приймає рішення щодо встановлення чи спростування факту спільного проживання на підставі відповідних норм законодавства. У більшості випадків вказаний процес має супроводжувати сімейний юрист ( сімейний адвокат ) задля отримання позитивного результату.
Ця процедура може бути частиною більшого судового процесу, наприклад, у разі розгляду питань про розподіл майна, визначення аліментів, отримання грошової компенсація у разі загибелі військовослужбовця, чи інших питань, пов'язаних із сімейними або цивільними відносинами. У кожній конкретній ситуації суд вирішує питання встановлення факту спільного проживання на підставі конкретних обставин справи та відповідно до вимог законодавства.
Аналіз судової практики щодо визнання громадянським шлюбом факт спільного проживання чоловіка та жінки дає підстави вважати, що ознаками фактичної сім`ї, що складає фактичний шлюб між чоловіком та жінкою є: спільне проживання чоловіка і жінки; спільний побут; взаємні права і обов`язки. Усі ці аспекти спільного проживання мають бути доведені у суду без будь-яких сумнівів. Крім того, якщо ви маєте намір встановити факт спільного проживання для того, щоб вступити у спадщину, тривалість вказаного проживання має бути не менше ніж 5 років поспіль.
Визнання громадянським шлюбом факт спільного проживання чоловіка та жінки є важливим інструментом для регулювання різноманітних правових аспектів, таких як майнові відносини, спадщина, права дітей та інші аспекти життя сім'ї. У випадку спірних ситуацій, суд може розглянути всі обставини справи, щоб визначити, чи дійсно конкретне спільне проживання може бути громадянським шлюбом.