Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
З 24.02.2022 в Україні оголошено військовий стану зв’язку зі вторгненням Російської Федерації та територію України. Починаючи з лютого 2022 багато родин втратили своє житло у зв’язку з бойовими діями, тому з метою відшкодування збитків завданих війною, Верховна Рада України було прийнято Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» 2923-IX, що набрав чинності 22.05.2023.
Відповідно до Закону 2923-IX, для розгляду питань відшкодування збитків внаслідок війни, а саме, щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна виконавчий орган ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія).
Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається до Комісії, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території.
Строки подачі заяви про компенсація:
- - весь період під час війського стану;
- - протягом одного року після скасування або припинення воєнного стану на відповідні території.
- Порядок та спосіб подачі заяви про омпенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.
- Важливо! Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається, щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
- 1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
- 2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
- У випадку коли знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації може бути подана кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об’єкта. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками у разі відсутності заперечень інших співвласників. Заперечення співлвсниками мають бути поданими до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Відшкодування збитків війни, а саме: компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається:
1) у вигляді грошових коштів шляхом їх перерахування на спеціальний рахунок власника (отримувача компенсації) для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Рахунок відкривається на ім’я власника майна (отримувача компенсації). Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;
2) у вигляді житлового сертифіката, (електронний документ, що підтверджує гарантії держави щодо забезпечення фінансування придбання обєкта нерухомості).
Пріоритетне право на компенсацію мають:
- - учасники бойових дій;
- - люди з інвалідністю внаслідок війни; ветерани війни;
- - члени сімей загиблих військових; мобілізовані;
- - багатодітні родини;
- - люди з інвалідністю І та ІІ групи.
Подача заяви про надання компенсації здійснюється незалежно від місця проживання (перебування) фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи. Порядок відшкодування збитків завданих війною визначається Кабінетом Міністрів України.
Окремо слід зазначити, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 495 формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами або уповноваженими ними органами шляхом, зокрема, викупу (придбання) наявного житла та будівництва нового житла, а також ведеться облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.