Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Для того, щоб дізнатися яким чином забрати борг за розпискою, необхідно для початку визначитися з тим, що таке боргова розписка.
Під розпискою розуміють офіційний документ, що викладений у письмовій формі та виданий для підтвердження факту складання договору позики. Тобто, розписка це не договір, а лише доказ того, що угода між сторонами відбулася.
В тому випадку, коли приймаєте рішення про надання коштів в борг, радимо укласти договір позики та написати боргову розписку. Це допоможе вам повернути ваші кошти на законних підставах.
Договір позики – це угода укладена між позикодавцем та позичальником, за якою одна сторона передає іншій у власність кошти чи інші речі. Своєю чергою на позичальника покладається обов’язок повернути позичені кошти або речі.
Форма договору – письмова, якщо сума боргу є не менше ніж у 10 разів більшою за неоподаткований мінімум доходів громадян, а якщо в борг надає юридична особа, то незалежно від розміру.
Договір вважається укладеним в момент передачі коштів чи речей.
Боргова розписка повинна містити таку інформацію: 1) дата та місце укладення; 2) ім’я, прізвище та по батькові сторін, дані паспортів, номери ідентифікаційних кодів; 3)сума боргу; 4) число на яке позичальник зобов’язується повернути кошти; 5) підписи; 6) інформація про свідків, хоча б двох.
Також, позикодавець має право встановити відсотки за те, що позичальник буде користуватися грошима. Крім того, розписку слід написати позичальнику від руки, оскільки у випадку судового спору можна призначити експертизу почерку.
У разі коли позичальник не виконує умов розписки, позикодавець має право отримати штрафні санкції.
Сума боргу має бути повернена в строк, що вказаний у договорі. Якщо строк в договорі не вказаний, позикодавець має право вимагати повернення в будь-який час. Позичальник в такому разі повинен повернути борг протягом семи днів від моменту вимоги. Коли кошти позичаються в іноземній валюті, це необхідно зазначити в договір.
Позичальник може достроково повернути гроші.
Цивільний кодекс України передбачає, що особа боржника не звільняється від відповідальності, якщо навіть вона не може виконати умови договору. Якщо божник не виконав вчасно умови договору, то він зобов’язується сплатити борг з індексом інфляції за весь період затримки сплати. Крім того, позичальник повинен оплатити три відсотки річних від неповернутої суми боргу. Інший розмір може бути визначений договором.
Після стягнення боргу за борговою розпискою, позикодавець повинен надати позичальнику розписку про те, що зобов’язання виконано повністю або частково. Якщо позикодавець не віддає розписку позичальник може затримати виконання свого обов’язку.
Повернення боргового документа свідчить про те, що позичальник виконав зобов’язання.
Допомогу у поверненні боргу за розпискою може надати адвокат. Щоб стягнути борг за розпискою адвокат може застосувати досудовий або судовий метод.
Через досудовий метод, фахівець проведе переговори, напише претензію про повернення боргу. Якщо це не допоможе, адвокат напише позов до суду.