Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Договір приєднання - це тип договору, укладеного між двома сторонами, одна з яких має значну перевагу в умовах угоди, тоді як інша сторона приймає умови договору без можливості переговорів або змін.
Основні риси договору приєднання включають:
Стандартизовані умови: Умови договору приєднання зазвичай є стандартизованими і підготовленими однією зі сторін, яка має перевагу в угоді, наприклад, велика компанія чи організація.
Одностороння ініціатива: Умови договору приєднання не підлягають переговорам між сторонами. Одна сторона пропонує іншій стороні умови договору, які остання може прийняти або відхилити.
Відсутність рівності: Зазвичай одна сторона має значну перевагу в умовах угоди, тоді як інша сторона, приєднуючись до договору, має меншу можливість впливу на умови.
Обмежений вибір: Особа, яка приєднується до договору, має обмежений вибір умов і зазвичай може лише прийняти чи відхилити ці умови.
Домінантна роль однієї сторони: Умови договору приєднання часто формулюються таким чином, що надає перевагу стороні, яка його ініціює, забезпечуючи їй широкі права та обмежуючи права іншої сторони.
Прикладами договорів приєднання можуть бути умови користування програмним забезпеченням, умови обслуговування в інтернет-провайдерів, а також умови користування соціальними мережами, договір прокату, роздрібної купівлі-продажу та ін. У багатьох юрисдикціях законодавство може встановлювати певні обмеження щодо умов договору приєднання, щоб захистити інтереси слабкої сторони. Існують різні види таких договорів, які можуть виникати в різних сферах життя і ось деякі з них:
Договір страхування (Insurance Policy): Поліс страхування також може бути формою договору приєднання. Страхувальник приймає умови, запропоновані страховиком, без можливості переговорів.
Банківські угоди (Banking Agreements): Умови користування банківськими послугами, такими як угоди про відкриття банківського рахунку, кредитні угоди тощо, також можуть бути формою договору приєднання.
Угоди з мобільними операторами (Mobile Service Agreements): Умови користування послугами мобільного зв'язку, які приймаються абонентом, також можуть бути прикладом договору приєднання.
Процедура укладення договору приєднання:
Укладення договору приєднання відбувається за певною схемою, хоча вона може відрізнятися в залежності від конкретної ситуації та типу договору. Ось загальні кроки, які можна очікувати під час укладення такого договору:
Пропозиція: Одна сторона робить публічну пропозицію (оферту) до іншої сторони або до групи осіб.
Прийняття пропозиції: Інша сторона або особа приймає цю пропозицію і висловлює свою згоду на умови, які в ній містяться. Це може бути здійснено шляхом акцепту (прийняття пропозиції без будь-яких змін).
Формалізація угоди: Зазвичай після прийняття пропозиції угода призводиться до формальності через підписання відповідного документу або акту прийняття умов.
Час на розгляд: Іноді сторони мають право на обдумування умов пропозиції перед їхнім прийняттям. У деяких випадках пропозиція може мати строк, протягом якого потенційний приймач має право прийняти або відхилити пропозицію.
Виконання умов: Після укладення договору сторони зв'язані умовами, викладеними в документі, і повинні виконувати свої зобов'язання відповідно до угоди.
Закінчення угоди: Угода може бути закінчена згідно з її умовами або за інших обставин (наприклад, за згодою обох сторін, порушенням умов, закінченням терміну тощо).
Важливо зауважити, що договір приєднання зазвичай має бути сформульованим зрозуміло та доступно для приймача пропозиції. Це важливо, оскільки приймаюча сторона не має можливості впливати на умови договору і приймає їх такими, які вони є.
Допомога юриста в укладенні договору:
Консультація юриста перед укладенням договору допоможе уникнути певних конфліктів, непорозумінь між сторонами у майбутньому, адже правильно сформований зміст договору, відповідність його вимогам законодавства - це запорука у спішних правовідносин. Послуги юриста можуть знадобитися на будь-якому із етапів укладення договору починаючи від перевірки контрагента, розробкою проекту договору, закінчуючи його підписанням. Отже, юрист в процесі укладення договорів - це певна гарантія того, що договір буде укладено відповідно до всіх вимог законодавства.