Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Україна є правовою державою і не дивлячись на всі сьогоденні обставини і прояви військової агресії на території України, Міністерство оборони України вимушено вживати всіх законних заходів щодо призову військовозобов’язаних осіб в Україні.
- Але разом із тим варто пам’ятати, що не дивлячись на таку складну ситуацію, все частіше трапляються випадки призову військовозобов’язаних, які за підставами певних хвороб є непридатними чи обмежено придатними до військової служби.
- Відповідно до чинного законодавства обов’язковим елементом процедури з призову військовозобов’язаного, є проходження медичного огляду в ТЦК та СП (колишні військкомати), при яких функціонує військово-лікарська комісія (далі – ВЛК).
- Натомість трапляються випадки, коли такі військовозобов’язані особи взагалі не проходять процедуру ВЛК, або ж така комісія не звертає увагу на деякі розлади фізичного чи психологічного здоров’я зазначених вище осіб.
- Слід звернути увагу, що на законодавчому рівні процедуру проходження ВЛК встановлює Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджено Наказом Міністра Оборони від 14.08.2008 № 402.
- Варто відзначити, що під військово-лікарською експертизою варто розуміти процедуру придатності до військової служби військовозобов’язаних, що визначається за станом здоров’я. Крім того, така експертиза може визначити і причини отриманих травм, а також умови та необхідність проходження реабілітації медико-соціального характеру.
В пункті 2.12 згаданого Положення зазначено, що у разі якщо особа призовного віку не згодна з висновком лікарської комісії під час медичного огляду, питання щодо об’єктивності такого рішення може бути вирішено за допомогою контрольного обстеження.
В зазначеному вище Положенні також можна знайти і перелік розкладів хвороб, фізичних вад і станів, які встановлюють рівень придатності військовозобов’язаних до військової служби.
В Україні існує процедура оскарження рішення ВЛК наступними шляхами:
- оскарження до вищого рівня ВЛК. Наприклад, якщо висновок про придатність до військової служби був виданий міським або районним ВЛК, то дане рішення можна оскаржити, якщо звернутися до обласного ВЛК;
- оскарження до Центрального ВЛК (далі – ЦВЛК), який знаходиться в столиці – Києві;
- оскарження до суду.
У разі подання скарги на ВЛК вищого рівня слід пам’ятати про те, що документ має бути грамотно сформований, мати всі реквізити, які оформлені належним чином. В скарзі варто посилатися на пункти з Положення, в яких відображено перелік захворювань, які є наявними у заявника – військовозобов’язаного чи військовослужбовця. Тут слід пам’ятати, що оскаржити таке рішення можуть особи які вже також виконують військовий обов’язок. Також варто до заяви додати копії всіх існуючих медичних висновків про наявність певної хвороби/хвороб у даної особи.
Слід зазначити, що військовозобов’язаний, військовослужбовець або його представник має право у разі неузгодження з висновком одразу звертатися до суду, без попереднього оскарження до ВЛК вищого рівня.
Процедура оскарження є досить складною і тривалою, тому слід розуміти та бути впевненим в тому, що під час медичного огляду такою комісією була допущена помилка і її рішення (постанова) про придатність є помилковою.