Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
У зв’язку з оголошенням воєнного стану на території України запроваджена загальна мобілізація. У зв’язку з цим чоловіки у віці з вісімнадцяти до шістдесяти років не мають право виїжджати за кордон. Але є виняток з правил.
До осіб, які мають право виїжджати за кордон належать водії та волонтери.
Умови виїзду та термін перебування за кордоном розглянемо в цій статті.
Яким чином виїхати за кордон можна дізнатись в Правилах перетинання державного кордону громадянами України.
Цими Правилами визначено, що законний виїзд за кордон можуть здійснити:
- водії, які перевозять вантаж для потреб нашої армії;
- водії, які перевозять вантажі з товаром медичного призначення;
- водії, які перевозять гуманітарну допомогу.
Пропускають таких громадян службові особи Держприкордонслужби на підставі відповідного рішення.
Крім цього виїзд за кордон для водіїв можливий лише після отримання спеціального дозволу. Для цього інформація про громадянина вноситься в систему Шлях. Запрацювала вона у березні 2022 року. Адміністратором цієї інформаційної системи є Укртрансбезпека.
Рішення про право на виїзд приймає Мінінфраструктури, обласна, Київська міська військова адміністрація, обласні чи міські військові адміністрації.
Для отримання позитивного рішення слід обґрунтувати обсяг вантажу та кількість вантажівок, що потрібні для його транспортування.
Водію слід відправити лист на електронну адресу Мінінфраструктури чи до обласної військової адміністрації. Після надсилання військова адміністрація опрацьовує його та ухвалює рішення про те надати чи не надати дозвіл для виїзду.
При позитивній відповіді інформація водія вноситься до системи Шлях.
Крім того, лист надсилається до Держприкордонслужби для його погодження. Своєю чергою Державна прикордонна служба видає кінцеве рішення щодо дозволу для виїзду.
Згідно з Правилами Міністерство інфраструктури надсилає Державній прикордонній службі прийняте рішення щодо виїзду за кордон. Це відбувається на основі витягу, який робиться з рішення військової адміністрації та внесеної інформації в систему Шлях.
Виникає запитання хто має право звернутися до Державної прикордонної служби? Надаємо відповідь:
- військові органи;
- правоохоронні органи;
- медичні установи;
- військові адміністрації;
- ті, що надсилають гуманітарну допомогу;
- ті, що отримують гуманітарну допомогу.
Виїзд за кордон для волонтерів дозволяється терміном не більше як тридцять днів. Якщо цей термін минув волонтер зобов’язується повернутися на територію України.
В тому випадку коли особа мала на меті ухилитись від мобілізації та не повернулась, то її можуть притягнути до кримінальної відповідальності за статтею 336 ККУ. При цьому на правоохоронні органи покладається обов’язок довести мотиви ухилення від військової служби та зібрати всі докази.
Міністерство інфраструктури своєю чергою скасовує прийняте рішення про надання дозволу для виїзду за кордон протягом 7 днів. Тому, наступного разу коли особа забажає виїхати за кордон, то їй скоріше всього відмовлять.
При виникненні необхідності для виїзду за кордон, радимо звернутися за консультацією до кваліфікованого адвоката.